Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rex
    Membru
    • 21.apr.2015
    • 221

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema : am un circuit care alimenteaza o terasa cu niste consumatori mici , 6 becuri economice si o priza pentru tv. Alimentarea acestui circuit se face printr-o priza in care bag un stecher care este legat la cicuitul terasei . Ce ar trebui sa folosesc pentru a elimina stecherul , ca priza actuala va ramane , o siguranta , un intrerupator , comutator ? Multumesc .Cablurile folosite sunt din cupru de 2,5mm , trase prin copex din contoar .
    Ultima editare de rex; 24.mai.2016, 12:45.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      @rex
      Daca sunteti proprietarul terasei cu pricina si vreti sa dormiti linistit noaptea, fara sa va streseze gandul ca s-ar putea intampla ceva urat, va sugerez ca in primul rand sa va ganditi la doua aspecte legate de alimentarea electrica a terasei, si anume impamantarea, respectiv protectia diferentiala. In acest context, va sugerez sa montati un mic tablou electric, in care sa aveti un disjunctor diferential de 16A/30 mA ca intrerupator principal, urmat de doua disjunctoare magneto-termice de 10, respectiv 6A, pentru alimentarea circuitului de prize, respectiv a celui de iluminat. Alimentarea tabloului o faceti printr-un cablu cu trei conductoare (faza, nul si impamantare) direct din tabloul general, fara niciun fel de priza si fisa. Asta este varianta corecta. Acum, s-ar putea sa apara vreun carcotas care sa zica "hai, ba nene, lasa-ne cu atatea disjunctoare, ca e o amarata de terasa, nu-i centrala nucleara de la Cernavoda". Daca doriti, puteti sa luati in calcul si o astfel de remarca, dar o faceti pe barba dumneavoastra.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • rex
        Membru
        • 21.apr.2015
        • 221

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        OK. merg pe priza in continuare. Ca fapt divers , functioneaza asa de 8 ani , este folosita cam 4-5 ore cat stau acolo la o bere . Nu se poate intampla absolut , dar chiar absolut nimic urat si dorm bine noaptea , pentru ca acolo nu mai ajunge curent = scot stecherul din priza . Asta doream sa rectific , sa nu mai stau cu priza + stecher. Oricum multumesc pentru sfat .

        Comentariu

        • uceniculgica
          Membru Marcant
          • 10.ian.2013
          • 572

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          pentru ca nu este un consum mare si sa nu mai ai treaba cu stecherul poti monta un comutator on/off, alimentat din bornele prizei si aplicat langa ea

          daca circuitele sunt aproape de lemn, nu ar strica protectia cu siguranta dedicata
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Dormi linistit Române, "nu se poate intampla absolut, dar chiar absolut nimic urat". Oricum toti fraierii care scriu carti tehnice si normative si alte chestii inutile nu au nici pe departe experienta celor 8 ani de bere netulburati de incidente.
            Va zice ceva clipul asta?
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 691

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Un mod periculos de a gandi.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • rex
                Membru
                • 21.apr.2015
                • 221

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Un comutator ca ala voi folosi . Multumesc. In rest , ,, multumesc si celorlalti pentru gandurile bune si sper sa mai urmeze si mai multi ani de beri cu sanatate , ca fara incidente vor fi sigur . Nu contest ca solutiile propuse sunt cele mai bune , dar nu le pot adopta , n-am bani de rasfatat electricieni .

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Dar când electricienii te „rasfata” pe tine, rupandu-si din timpul lor liber (în care ar putea sa faca ceva mai util pentru ei) ca sa-ti dea sfaturi gratuite (sfaturi cu care tu te stergi la fund, bineinteles), iti convine, nu-i asa? Uite, din cauza unor astfel de personaje și de mesaje imi vine mie cateodata sa-mi bag picioarele in toate forumurile in care prestez benevol si sa dispar din ele.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Nu puneti la suflet ca nu merita sunt convins ca fenomenul e minoritar. Totusi omul a multumit pentru sfaturi si a ales sa faca lucrurile in felul propriu.
                    Si pe mine m-a zgariat remarca cu rasfatatul electricienilor, a fost rautacioasa si fara sens, ma gandesc ca o fi deranjat ironia din ultimul meu post ... dar nu-mi mai bat capul fara rost.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • rex
                      Membru
                      • 21.apr.2015
                      • 221

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Nici nu trebuie sa-ti bati capul , minoritar sunt ca tot omul alb in tara asta . Inca o data apreciez sfaturile primite , dar nu le voi urma pentru ca pur si simplu mi se par nu deplasate ci doar superprofesionale , iar pentru nevoile mele sunt exagerate , cred eu . Am cerut doar o modalitate cat mai simpla . Cu rasfatul , ce sa zic ,,,, poate gresesc vis-a-vis de persoanele in cauza , carora nu le pun la indoiala profesionalismul , sau sunt influentat de ceilalti mesteri cu care lucrez , instalatorii. Iar acolo stiu cazuri si cazuri . In alta ordine de idei am fost totdeauna convins ca anumite sectiuni din forumuri ar trebui sa fie cu plata , vrei sa intrebi ceva tehnic , un 50 lei/ luna , vrei doar la bancuri si bla-bla , 0 lei /luna. Totusi mi-au fost folositoare sfaturile cu disjunctorul diferential de la cada , ceea ce voi si face . Inca o data va multumesc pentru bunele intentii.

                      Comentariu

                      • rex
                        Membru
                        • 21.apr.2015
                        • 221

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        repost

                        Comentariu

                        • Armata
                          Membru
                          • 14.sep.2008
                          • 251

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Postat în original de rex
                          iar pentru nevoile mele sunt exagerate , cred eu
                          Lumea a avut instalatii electrice si inainte de inventarea protectiilor diferentialele. Dar existenta uneia dimensionata corect salveaza vieti in caz de necaz. Daca dumneata consideri ca ghinionul(ex: te impiedici cu berea in mana si o versi pe priza) are interzis pe acea terasa, asa sa-ti ajute Dumnezeu. Eu tocmai ce am schimbat la cei batrani o priza ce incepuse sa se topeasca de la contactul imperfect dintre borne si stecher. Ironia sortii este ca pe circuitul respectiv era doar un bec de 75W dus in cotetul puilor...
                          Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                          Comentariu

                          • Jan
                            Membru
                            • 06.iul.2006
                            • 176

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Postat în original de Cherubino
                            Dar când electricienii te „rasfata” pe tine, rupandu-si din timpul lor liber (în care ar putea sa faca ceva mai util pentru ei) ca sa-ti dea sfaturi gratuite (sfaturi cu care tu te stergi la fund, bineinteles), iti convine, nu-i asa? Uite, din cauza unor astfel de personaje și de mesaje imi vine mie cateodata sa-mi bag picioarele in toate forumurile in care prestez benevol si sa dispar din ele.
                            Oh saracii "electricieni" cum isi rup ei din timpul lor liber pentru binele celor nevoiasi.
                            Construirea unui monument intitulat- "Robin Hood electrician" ar putea reprezenta o vesnica amintire la adresa acestor mari anonimi.


                            Statuia ar putea avea infatisarea lui Chuck Norris, Mr.Bean sau John Travolta,...in mana dreapta ar putea purta ciocanul de lipit si cositorul iar in stanga o protectie diferentiala de 25A 30mA Typ A.

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Postat în original de Jan
                              Oh saracii "electricieni" cum isi rup ei din timpul lor liber pentru binele celor nevoiasi.
                              Construirea unui monument intitulat- "Robin Hood electrician" ar putea reprezenta o vesnica amintire la adresa acestor mari anonimi.


                              Statuia ar putea avea infatisarea lui Chuck Norris, Mr.Bean sau John Travolta,...in mana dreapta ar putea purta ciocanul de lipit si cositorul iar in stanga o protectie diferentiala de 25A 30mA Typ A.
                              Partea buna e ca am ris cum nu am ris de mult. Chiar ai simtul umorului. Daca luam lucrurile in partea serioasa,totusi e adevarat ca isi rup din timpul lor deoarece in mod direct nu au nimic de cistigat,find ANONIMI. Logic, nu?
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • uceniculgica
                                Membru Marcant
                                • 10.ian.2013
                                • 572

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Postat în original de Temelye
                                totusi e adevarat ca isi rup din timpul lor deoarece in mod direct nu au nimic de cistigat,find ANONIMI. Logic, nu?
                                sa fim seriosi, majoritatea scriu aici in timpul liber, pentru ca le place sa ajute dezinteresat, sunt si cateva exceptii, dar asa-i peste tot, nu cred ca daca ai avea altceva mai bun de facut ai mai bate-n tastatura aici

                                in alta ordine de idei, cred ca nu ar trebui nici sa se aminteasca aici despre castig, de orice natura ar fi el

                                Comentariu

                                Procesare...