Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tica
    Incepator
    • 07.dec.2005
    • 1

    Instalatie electrica facuta de mine

    Sunt inginer electrician si am suficiente cunostinte pentru a executa o instalatie la casa mea noua, dar nu sunt autorizat.
    Am proiect facut de persoane autorizate si o sa-l respect, chiar o sa aplic cunostintele mele ca sa fiu sigur ca iasa bine.
    Vreau sa-l execut eu avind in vedere pretul exagerat la manopera. Daca cineva stie il rog sa-mi spuna si mie cum pot sa autorizez instalatia.
    Bransamentul il vor face tot cei de la electrica binenteles.
  • cr1stache
    Incepator
    • 16.nov.2005
    • 57

    #2
    ai doua variante fie chemi un electrician autorizat care sa iti monteze numai o priza ca instalatie de interior care dupa ce ti-au dat drumu la curent cei de la electrica o modifici cum vrei tu, fie vorbesti cu un electrician autorzat sa iti spuna cat te costa sa faci tu instalatia si sa puna el stampila(maj electricienilor autorizati sunt de acord)

    Comentariu

    • rotariu ion
      Incepator
      • 07.mai.2006
      • 6

      #3
      Dupa bornele contorul este instalatia abonatului,si poate sa faca cu cine vreael instalatia interioara si nimeni nu se ea de el asta sa o stie toata lumea.nu are nevoie de electrician autorizat pt schimbarea instalatiei
      Va spun asta din cunostinte de cauze asa a stati linistiti si faceti cu cine vreti

      Comentariu

      • mesk38
        Membru
        • 02.apr.2006
        • 131

        #4
        bun...deci dupa bornele contorului se poate lucra....
        dar cum ma conectez in spatele contorului daca fac eu instalatia electrica.?
        cel mai bine sa-mi traga o priza un electrician autorizat...si dupa aia...
        apropo...domnu inginer autorizat nu posteaza un priect pentru instalatia electrica....
        nu stiu se merge din priza in intrerupatoare....sau se pune o ,,cale'' pe partea de sus...dupa care in paralel pentru prize si ntrerupatoare....

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Din cate stiu eu sunt circuite distincte pentru iluminat si alimentarea prizelor.

          Fiecare din aceste circuite sunt deservite de cate o siguranta.

          In functie de numarul de camere se dimensioneaza nr. de circuite cat mai optim. Parca incarcarea pe un circuit de iluminat era de 1kW, pe prize nu stiu.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • mesk38
            Membru
            • 02.apr.2006
            • 131

            #6
            pentru o casa la ,,tara''....pentru incarcatura....

            pe iluminat...sa inteleg ca pe becuri...
            pt 1 kw sunt 10 becuri de 100 wati...eu am 5 camere + 2 afara...bun

            pt. prize consum maxim poate fi ; masina de spalat circa 1, 5 kw, fierde calcat
            1 kw si altele fara un consum mare..circa 0, 5 kw ...deci total prize cca 3 kw..

            bun.deci prize + iluminat circa 4 kw..dar.. toate trebuie sa fie toate conectate
            in acelasi timp sa fie un consum de 4 kw....ceea ce n-are cum..

            intrebarea : atunci conducatorul de 1, 5 de cupru ar fi bun...
            avand in vedere ca rezista la 28 A...deci circa 6 kw...nu ???

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Conductorul de cupru de 1,5mm patrati e recomandat pt. curent maxim de 20A, deci cam 4kW.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                1. Pentru circuitele de priza, sectiunea minima este de 2,5 mmp
                2. Unde ati gasit masina de spalat cu o putere de 1,5 kW? As achizitiona si eu una cu asa mic consum....
                3. Curentul maxim admisibil pentru conductoarele de Cu cu sectiunea de 1,5 mmp este de 13 A

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #9
                  Postat în original de rotariu ion
                  Dupa bornele contorul este instalatia abonatului,si poate sa faca cu cine vreael instalatia interioara si nimeni nu se ea de el asta sa o stie toata lumea.nu are nevoie de electrician autorizat pt schimbarea instalatiei
                  Va spun asta din cunostinte de cauze asa a stati linistiti si faceti cu cine vreti
                  D-le Rotariu, dumneavoastra spuneti niste aberatii in necunostinta de cauza..... pentru executia instalatiilor electrice este nevoie de un electrician cu grupa corespunzatoare de autorizare... Daca instalatia este executata corespunzator si nu implica incidente ulterioare, s-ar putea sa nu fie probleme. In schimb se pot executa controale pentru deistarea furturilor de energie sau controale pentru depistarea consumatorilor ce au depasit puterea aprobata prin avizul tehnic de racordare, si atunci o sa se observe neconcordantele cu proiectul existent in arhiva Electrica. Este stiut si faptul ca majoritatea incendiilor sunt datorate instalatiilor electrice improvizate sau prost executate, subdimensionate, etc... Ce ziceti daca persoana care a cerut sfatul dumneavoastra o sa racordeze la instalatia executata cu conductor de Cu cu sectiunea de 1,5 mmp o plita electrica sau alt consumator?
                  O zi buna

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Bai, fratilor, diferenta intre a pune conductor de 1.5 si conductor de 2.5 sau chiar de 4 pe trunchiuri principale este minora dpdv pret daca e vorba de o casa de 1-200mp.

                    Daca ai investit miliarde intr-o casa, cat poti sa fii de zgarcit sa iti faci retea ca lumea. Va costa 1-2-500EUR in plus.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      Postat în original de razvyyc
                      Postat în original de rotariu ion
                      Dupa bornele contorul este instalatia abonatului,si poate sa faca cu cine vreael instalatia interioara si nimeni nu se ea de el asta sa o stie toata lumea.nu are nevoie de electrician autorizat pt schimbarea instalatiei
                      Va spun asta din cunostinte de cauze asa a stati linistiti si faceti cu cine vreti
                      D-le Rotariu, dumneavoastra spuneti niste aberatii in necunostinta de cauza..... pentru executia instalatiilor electrice este nevoie de un electrician cu grupa corespunzatoare de autorizare... Daca instalatia este executata corespunzator si nu implica incidente ulterioare, s-ar putea sa nu fie probleme. In schimb se pot executa controale pentru deistarea furturilor de energie sau controale pentru depistarea consumatorilor ce au depasit puterea aprobata prin avizul tehnic de racordare, si atunci o sa se observe neconcordantele cu proiectul existent in arhiva Electrica. Este stiut si faptul ca majoritatea incendiilor sunt datorate instalatiilor electrice improvizate sau prost executate, subdimensionate, etc... Ce ziceti daca persoana care a cerut sfatul dumneavoastra o sa racordeze la instalatia executata cu conductor de Cu cu sectiunea de 1,5 mmp o plita electrica sau alt consumator?
                      O zi buna
                      Este corect,dar cei de la Electrica nu prea mai tin cont de chestiile astea.Mai mult,chiar firmele de constructii in unele situatii nu intocmesc proiecte pt.instalatiile electrice.M-am confruntat cu 2 astfel de situatii la locul meu de munca si am fost nevoit sa execut instalatii electrice proprii fara proiect deoarece constructorii nu au facut-o,iar cei de la Electrica au spus ca pe ei nu-i intereseaza ce este dupa contor.Norocul meu este ca ma pricep si le-am facut ca lumea,nu am probleme cu ele.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Tot ce se poate. La Baia Mare, pentru constructiile noi ce urmeaza a fi racordate la retea, se cere acest lucru. Pentru modificarea instalatiei, nu

                        Comentariu

                        • popsi
                          Membru
                          • 04.ian.2008
                          • 167

                          #13
                          Postat în original de mesk38
                          bun...deci dupa bornele contorului se poate lucra....
                          dar cum ma conectez in spatele contorului daca fac eu instalatia electrica.?
                          cel mai bine sa-mi traga o priza un electrician autorizat...si dupa aia...
                          apropo...domnu inginer autorizat nu posteaza un priect pentru instalatia electrica....
                          nu stiu se merge din priza in intrerupatoare....sau se pune o ,,cale'' pe partea de sus...dupa care in paralel pentru prize si ntrerupatoare....
                          Cand faceti instalatia prevedeti unde va fi tabloul de distributie,trageti firul de alimentare pina in locul contorului si cind vor face bransamentul il leaga ei.daca nu puneti o doza de derivatie si il prelungiti pina unde vreti.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Postat în original de razvyyc
                            [...] La Baia Mare, pentru constructiile noi ce urmeaza a fi racordate la retea, se cere acest lucru. [...]
                            Stiti cumva daca exista si temeiul legal pentru asa ceva?
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #15
                              Postat în original de raduca
                              Stiti cumva daca exista si temeiul legal pentru asa ceva?
                              Regulamentul de racordare

                              Comentariu

                              Procesare...