Tevi si trasee incalzire prin pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Rivelino
    Incepator
    • 09.nov.2006
    • 20

    Tevi si trasee incalzire prin pardoseala

    La multi ani !
    Am proiectat de softul shareware RSR PE pt un nivel(etaj) 12 circuite de incalzire in pardoseala, intrebarea este : toate colectoarele bara au max 10 circuite. Eu am proiectat de soft 12 circuite. cum pot sa fac ? din 2x6 ?
    cu aceeasi pompa de recirculare pt amandoua ?
    Astept si oferte complete pt etaj + parter (aprox 100mp/nivel).

    Alta intrebare este ca vreau sa incalzesc cu:Stalp de gheata+Herman Supermicra condensing+panouri solare. si nu stiu daca exista vreun boiler tank in tank din care sa fac incalzirea in pardoseala fara kitul ala de conversie.

    Mersi .
    La multi ani.
  • sixone
    Incepator
    • 29.oct.2006
    • 50

    #2
    Incalzirea prin pardoseala

    Am citit subiectele de pe forum despre incalzirea prin pardoseala, informatii utile, dar mai am o intrebare. Daca ingrop teava de cupru direct in sapa (cu tot cu lipituri) ce probleme pot sa apara si in cat timp?
    E mai simplu asa, altfel m-am gandit sa o acopar din profile de gips carton uw30 dupa care sa torn sapa.
    Si inca o intrebare exista profile mai mici de 30?

    Comentariu

    • danutlupu
      Incepator
      • 22.nov.2006
      • 51

      #3
      La inceput doream si eu din necunoastere sa folosesc teava de cupru pentru pardoseala dar m-am documentat intre timp si pot sa va spun ca nu se recomanda. Incalzirea in pardoseala se face folosind un sistem compus din distribuitoare, (pompa de amestec sau schimbator de caldura daca folositi pentru incalzure cazan cu combustibil solid) si conducte din polietilena reticulata cu bariera de oxigen.

      Comentariu

      • sixone
        Incepator
        • 29.oct.2006
        • 50

        #4
        Asta am gasit si eu, dar sunt mult mai scumpe per ansamblu decat cupru.

        Comentariu

        • LucianDr.
          Membru Marcant
          • 06.feb.2006
          • 920

          #5
          Stiti cat e metru liniar de cupru. Oricum nu se fac nici un fel de lipituri sub sapa. Dute pe PE-X e de 3 ori mai ieftin si mult mai bun cu o durata de viata de 100 de ani si o garantie de 50 de ani.
          Spor la munca!
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2347

            #6
            Nu alegeti pexalul pentru incalzirea pardoselei!
            Dl.danutlupu va indicat materialul folosit pentru asemenea lucrare.

            Comentariu

            • danutlupu
              Incepator
              • 22.nov.2006
              • 51

              #7
              @sixone
              "Am citit subiectele de pe forum despre incalzirea prin pardoseala, informatii utile, dar mai am o intrebare. Daca ingrop teava de cupru direct in sapa (cu tot cu lipituri) ce probleme pot sa apara si in cat timp?
              E mai simplu asa, altfel m-am gandit sa o acopar din profile de gips carton uw30 dupa care sa torn sapa.
              Si inca o intrebare exista profile mai mici de 30?"


              Nu vad rostul profilelor, vor proteja teava dar asigura un spatiu de aer intre ele si teava de CU cu rol de protectie termica, caldura trebuie cedata sapei nu aerului care sa incalzeasca alt metal care la randul lui sa cedeze caldura; deci munca in zadar.

              Cupru are coeficientul de dilatare mare iar teava e foarte probabil sa crape stratul de beton de langa ea de la dilatari si contractari repetate daca e ingroapata direct in sapa, sau pur si simplu sa se deformeze ea si sa se fisureze din lipsa spatiului necesar dilatarii spre exterior, asta ar fi inca un aspect negativ pe langa cel al pretului mai mare, al faptului ca necesita lipituri care nu se pot ingropa, a greutatii punerii in opera; mai pe scurt e un material care nu isi are rostul in incalzirea in pardoseala deci sa uitam de el sau PEXAL.

              Sistemul de incalzire in pardoseala e ceva care necesita materiale speciale in primul rand conductele de transfer a agentului termic - polietilena reticulata cu bariera de oxigen sau mai pe scurt PEX (a, d, c, d) e un material asemanator cu un furtun mai rigid, un set de distribuitori-colectori montati in casete metalice, automatizari si pompe de circulatie si amestec, e un sistem care nu suporta improvizatii gen cupru sau pexal.

              De asemenea sunt niste reguli de dimensionare a sistemului pentru a fi eficient in functie de existenta in paralel a sistemului clasic de radiatoare de otel, a izolatiei constructiei si a ponderii care se vrea acoperita prin incalzirea prin pardoseala.
              Se tine apoi seama ca lungimea maxima pe traseul unui circuit sa nu fie mai mare de 120 m pentru a putea pune in circulatie agentul termic si a-i asigura descarcarea de caldura in sapa; daca avem camere mai mari de incalzit gen 50-60 m.p. se repartizeaza mai multe circuite ale distribuitorului pentru acea suprafata tinand cont ca pt fiecare m.p. de incalzit se folosesc intre 5-8 m liniari de PEX; de ex pentru o sufragerie de 60 m.p. incalzita mixt (pardoseala + radiatoare) in cazul meu, voi folosi 60*6/120= 3 trasee a 120 m de pex.

              Mai sunt persoane care doresc sa realizeze incalzirea in pardoseala cu ajutorul centralelor termice de apartament (de preferat in condensatie) si trebuie sa se tina cont ca pompa centralei va fi foarte solicitata daca se recurge la un singur traseu in serie de 150-200 m.l. cu tot cu cel al radiatoarelor pentru tot apartamentul .

              Daca se folosesc pentru incalzire cazane cu combustibil solid trebuiesc utilizate unitatile de amestec sau schimbatoarele de caldura in placi care au rolul de a cobora temperatura agentului termic de la 70-85 grade, cat o furnizeaza cazanele, la 40-50 maxim cat e nevoie pentru incalzirea in pardoseala.

              Nu trebuie uitata nici izolatia termica de sub pardoseala, altfel caldura se va disipa in egala masura si in stratul inferior fara sa o simtim deci se va pierde; pentru asa se foloseste poliesitren extrudat de 3 cm sau expandat cu EPS 25-30 kg m. cub, peste care se va aseza polietilena cu rol de hidroizolatie. Mai pot fi folosite pentru izolatia termica si hidro, panouri izolatoare din poliestiren tip rulou prevazute cu membrana de polietilena (foarte practice) sau placi din polistiren cu nuturi si placa de PVC deasupra, nuturile ofera rol de ghidaj al conductelor PEX dar care au un pret prohibitiv. Inainte de asezarea polistirenului se fixeaza banda perimetrala si rosturile de dilatare a sapei.

              Pentru fizarea tevii PEX pe polistiren se folosesc clipsuri de fixare din PVC, care se infing in polistiren sau un alt tip care se ataseaja la plasa de armatura a sapei.
              Sapa trebuie sa fie preparata cu aditiv pentru sapa care ii da elasticitate si rezistenta.
              Intentionez si eu sa-mi realizez un astfel de proiect, am de incalzit aprox 300 m.p. in sistem mixt (clasic cu radiatoare din otel + pardoseala) din care 180 m.p. in pardoseala si sper ca in aprox 2 luni sa ma apuc de treaba, va voi tine la curent cu mersul lucrarilor.

              Pentru materiale am gasit cel putin 6 producatori care au distribuitori in tara, pentru cei interesati va stau la dispozitie cu cataloage si sfaturi, la teorie stau bine, dar sa vedem practica ca asta ne omoara pe toti

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 983

                #8
                incalzire pardoseala

                apropo de incalzirea in pardoseala:
                Fișiere Atașate
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 983

                  #9
                  incalzire pardoseala

                  Tot apropo de incalzirea in pardoseala:
                  Fișiere Atașate
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 983

                    #10
                    incalzire pardoseala

                    In continuare despre incalzirea in pardoseala:
                    Fișiere Atașate
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • paulradu
                      Incepator
                      • 29.mai.2006
                      • 19

                      #11
                      am si eu o nelamurire!
                      am vazut in pozele de mai sus ca traseele pentru calorifere sunt trase peste polietilena si peste armatura sapei!
                      eu la casa am pus folie inainte de placa de la nivelul 0, acum urmeaza sa pun polistiren extrudat de 5 si apoi traseele pt calorifere si sapa! problema mea este: sa mai pun inca un rand de folie peste polistiren si apoi armatura si apoi traseele si la urma sapa, sau trasee, folie, armatura si sapa?
                      va multumesc!

                      Comentariu

                      • paulradu
                        Incepator
                        • 29.mai.2006
                        • 19

                        #12
                        chiar nimeni nu imi poate da ceva sfaturi?

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 983

                          #13
                          raspuns referitor la pardoseala

                          recomand in primul rand dispunerea unei folii de polietilena dupa care se aseaza traseele pentru radiatoare bineinteles dupa montarea lor ,apoi in acelasi plan cu aceste trasee se executa izolatia cu polistiren extrudat de 30mm dupa care se aseaza alt strat de polietilena apoi se pune armatura din plasa metalica 5mm cu ochiuri de 10 cm. plasa are rol de infrastructura pentru prinderea retelei de teava pentru incalzirea pardoselei.folosirea placilor speciale pentru izolatia pardoselei usureaza montajul dar cresc foarte mult costurile acestea avand preturi exagerat de mari
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 983

                            #14
                            am uitat sa mentionez banda perimetrala care poate fi cumparata ca atare sau se poate inlocui cu succes cu fasii din polistiren expandat de 1-2 cm grosime
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • nickey1234
                              Membru
                              • 29.ian.2007
                              • 138

                              #15
                              eu

                              Cat costa instalatia de incalzire prin pardoseala pentru o camera de 34 mp?
                              Multumesc!

                              Comentariu

                              Procesare...