Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • felishvet
    Incepator
    • 22.sep.2007
    • 98

    #61
    calitate nu gluma!

    Dummy la naiba aia fac calitate dar la preturi de marea britanie! Pai sa dai 2.5 lire pe un bit torsion hard L=50mm iar pe unul adevarat bitorsion aproape 3 lire? Pe un unior macar dai 2 euro, pe un compass power bits cu anticamout l=50mm cam 1.5 euro. Doar daca toata ziua infiletezi la suruburi poate ca merita, dar pentru unul care lucreaza ocazional la insurubari grele e cam scump. Nu cunosc performantele lor dar pretul lor spune multe (pretul l-am luat informativ de pe un site strain; la noi tva e 24 si adaosurile destul de maricele) asa ca e posibil sa fie si mai scumpi. Poate ai amabilitatea sa ne spui si noua la ce pret ai luat

    Comentariu

    • mesterel2010
      Incepator
      • 27.aug.2010
      • 7

      #62
      Postat în original de da_n
      Postat în original de Adamescu Ion
      Si eu am inceput sa adun Makita ... Sculele SUA nu-mi plac.
      Sculele SUA, Japan, Germany se fac incet, incet Made in PRC, Makita, Bosch, DeWalt, mai toti au dat fuguta in China ca-i cheaper, intr-adevar, doar cu unele modele.
      Tin sa contrazic acest lucru. Eu am o bormasina Makita HP 1620, cumparata anul trecut, deci in 2010, si e facuta in Japonia. Si am vorbit cu cei de la magazin si mi-au zis ca sculele Makita se fac in Japonia. LA Hitachi stiu ca toate se fac in Japonia, de Bosch stiu ca fac in Europa :Ungaria , Cehia si mai putin in Germania. Singurul care face in China este Black&Decker.
      Consilier la www.AtelierulTau.ro - magazin online de scule electrice si unelte
      preturi mici, oferta completa, livrare gratuita, consiliere profesionista

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #63
        Postat în original de mesterel2010
        Tin sa contrazic acest lucru. Eu am o bormasina Makita HP 1620, cumparata anul trecut, deci in 2010, si e facuta in Japonia. Si am vorbit cu cei de la magazin si mi-au zis ca sculele Makita se fac in Japonia. LA Hitachi stiu ca toate se fac in Japonia, de Bosch stiu ca fac in Europa :Ungaria , Cehia si mai putin in Germania. Singurul care face in China este Black&Decker.
        mestere, eu n-am vorbit cu aia de la magazin, am privit cu ochii mei etichetele, tot anul trecut am cautat un polizor unghiular mic, de casa buna si cu bani putini si am vazut Bosch, Makita si DeWalt made in PRC.

        modelele care se fac in China sunt cele mai vechi sau care nu le mai produce firma mama, cel putin asta am constatat eu

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #64
          Re: calitate nu gluma!

          Postat în original de felishvet
          Dummy la naiba aia fac calitate dar la preturi de marea britanie! Pai sa dai 2.5 lire pe un bit torsion hard L=50mm iar pe unul adevarat bitorsion aproape 3 lire? Pe un unior macar dai 2 euro, pe un compass power bits cu anticamout l=50mm cam 1.5 euro. Doar daca toata ziua infiletezi la suruburi poate ca merita, dar pentru unul care lucreaza ocazional la insurubari grele e cam scump. Nu cunosc performantele lor dar pretul lor spune multe (pretul l-am luat informativ de pe un site strain; la noi tva e 24 si adaosurile destul de maricele) asa ca e posibil sa fie si mai scumpi. Poate ai amabilitatea sa ne spui si noua la ce pret ai luat

          Sal Am cumparat printrun distribuitor de la Forch'' si am luat din fiecare categorie cate 10 biti din cate imi amintesc eu i-am luat cu 2,5 ron bucata ,

          Comentariu

          • DYC
            Membru marcant
            • 28.iul.2008
            • 386

            #65
            [/quote]Tin sa contrazic acest lucru. Eu am o bormasina Makita HP 1620, cumparata anul trecut, deci in 2010, si e facuta in Japonia. Si am vorbit cu cei de la magazin si mi-au zis ca sculele Makita se fac in Japonia. LA Hitachi stiu ca toate se fac in Japonia, de Bosch stiu ca fac in Europa :Ungaria , Cehia si mai putin in Germania. Singurul care face in China este Black&Decker.[/quote]


            Din pacate va dau o veste nu prea buna pt dvs, HP1620 se fabrica de vreo 2 ani la Branesti, daca va uitati la seria masinii are probabil R in terminatie.Oricum asta nu inseamna ca nu sunt bune.
            Hitachi a ramas cam singurul care produce inca in Asia,restul fac in UE. Majoritatea uneltelor makita de pe la noi sunt facute in uk.
            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 442

              #66
              Eu am o Makita hr2470 facut in PRC. Mai am un Makita HR2810 tot in PRC. Si mai am si un Hitachi ds12dvf3 ... tot in PRC. Deci, multe scule se cam fac in PRC. Dar cu toate astea, trag de ele si nu am nici o problema.
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • ucenicul.tanar
                Incepator
                • 25.aug.2009
                • 98

                #67
                Eu am mai multe scule Hitachi, unele facute in Japan, unele facute in China.
                N-as putea spune ca e vreo diferenta.
                Si o Makita DF330DWE la cineva din familie, Made in China.
                It works better if you plug it in.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #68
                  Ciocan rotopercutor MAKITA HR 2450 made in China, cumparata in febr. 2008 ( nu-i a mea personala, e a institutiei unde lucrez), "forjata" la greu de atunci si pana in prezent, merge perfect, doar periile de la colector le-am schimbat in oct. anul trecut.

                  Cu stima.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    #69
                    Răspuns la: Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

                    Pentru cine este ranit in acumulatori va pot spune ca de 2 luni merg cu 4 celule A123 lifepo4 in bormasina mea Bosch GSR12V.

                    Merge mult mai bine decat cand era noua, acesti acumulatori dementiali pot oferi 60A. 12*60=> peste 700 W.
                    DIY

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2271

                      #70
                      Răspuns la: Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

                      Postat în original de apanoiu
                      Pentru cine este ranit in acumulatori va pot spune ca de 2 luni merg cu 4 celule A123 lifepo4 in bormasina mea Bosch GSR12V.

                      Merge mult mai bine decat cand era noua, acesti acumulatori dementiali pot oferi 60A. 12*60=> peste 700 W.
                      Salut ! Unde pot gasi , in Bucuresti, aceste celule ? Am o autofiletenta B&D , 12 v.

                      Comentariu

                      • rapthors81
                        Incepator
                        • 09.feb.2013
                        • 3

                        #71
                        Răspuns la: Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

                        cine imi spune si mie cum se fac conexiunile intr-un b&d de 12v?am desfacuto complet si nu mai tin minte cum veneau puse firele...multumesc!

                        Comentariu

                        Procesare...