+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Dimensiuni cuptor incorporabil

Dimensiuni cuptor incorporabil

Lamuriti-ma, va rog, cu o treaba: mi-am facut mobila de bucatarie la comanda, si initial, am vrut cuptorul sa pun pe blat cuptorul, in coltul din dreapta, ca sa am vizibilitate mai buna a ceea ce e inautru.

Bun. Acuma, m-am cam razgandit, din pacate mobila e facuta deja.

Insa sub plita ar fi loc de pus aragazul, numa' ca mi-ar trebui unul lat de 56 cm. Din ce am vazut pe net, la unele cuptoare sunt date 3 feluri de dimensiuni: dim. de ambalare, dim. nisei si inca ceva, nu mai stiu ce.

Spuneti-mi, va rog, dimensiunea nisei se refera la golul care trebuie lasat in mobila, sau ce? Pt ca, spre ex., la cuptor spune dim de 59, iar la nisa 56.
    Lamuriti-ma, va rog.
    Multumesc.

Aceasta schitza ar putea sa va vina putin in ajutor.
    Sursa informatiei AEG- Electrolux

- klick pe unul din modele
    - apoi pe „Maßzeichnung öffnen“ (in partea dreapta a paginii la capitolul DOKUMENTE)

Din ce am vazut in schema postata de Leon, dimensiunea partii frontale a cuptorului este una si dimensiunea efectiva a zonei incastrabile (asta o corelezi cu dimensiunea nisei) este alta - in schema se vede ca exista un spatiu liber de ~ 10 mm pe fiecare laturala.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Citat Postat în original de VYS
    Din ce am vazut in schema postata de Leon, dimensiunea partii frontale a cuptorului este una si dimensiunea efectiva a zonei incastrabile (asta o corelezi cu dimensiunea nisei) este alta - in schema se vede ca exista un spatiu liber de ~ 10 mm pe fiecare laturala.
    Prin urmare, lamuriti-ma: cuptorul din imagine are latimea de 594, iar nisa e de 560. Incape?

594 are doar PARTEA FRONTALA, zona incastrabila are mai putin.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Sigur aveti dimensiunea nisei de 560 mm si nu de 564 mm? Oricum dimensiunea de 560 mm la unii producatori si 565 mm la altii este dimensiunea minima pentru cuptoare normale adica cele cu partea frontala de 595 x 595 mm.

Depinde foarte mult de cuptorul pe care vrei sa il instalezi. Esti cam la limita si daca nu ai cumparat inca acest cuptor ar trebui sa ai dimensiunile la tine atunci cand il cumperi. Schema de mai sus este intr-adevar adevarata. Daca ai nevoie de alte sfaturi mai spune!

Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

As vrea sa imi iau si eu un cuptor electric.
    Ceea ce ma incurca maxim este faptul ca toate sunt incorporabile, pentru ca eu nu am in ce sa il incorporez, si nici nu ma incanta faptul sa mai dau si alti bani sa cumpar un corp de mobilier.

De aceea vreau sa va intreb: nu pot folosi cuptorul fara sa-l incorporez? N-are si el din fabricatie niste picioare pe care sa il pot pune direct pe gresia din bucatarie?

Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

Cautati aragaz electric care are cuptorul electric si plita electrica . http://www.altex.ro/aragaz-electrolu...roceramica-alb , sunt si mai ieftine , acesta este doar ca exemplu .

Răspuns la: Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

Citat Postat în original de balanel Vezi post
    As vrea sa imi iau si eu un cuptor electric.
    Ceea ce ma incurca maxim este faptul ca toate sunt incorporabile, pentru ca eu nu am in ce sa il incorporez, si nici nu ma incanta faptul sa mai dau si alti bani sa cumpar un corp de mobilier.

De aceea vreau sa va intreb: nu pot folosi cuptorul fara sa-l incorporez? N-are si el din fabricatie niste picioare pe care sa il pot pune direct pe gresia din bucatarie?
    Nu stiu cum ati cautat, dar puteti alege de aici: https://www.google.ro/search?q=cupto...h=612#imgdii=_

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil
    De IonutzCta în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 38
    Ultimul post: 27.06.2014, 11:46
  2. Dimensiuni capriori
    De Gabi_nt în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 03.03.2010, 21:51
  3. Cuptor de bucatarie, incorporabil
    De UWE în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice