Dimensiuni cuptor incorporabil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 616

    #31
    Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

    Postat în original de ABBA
    Gauri la ce?
    Tot spatele dulapului este liber.
    Are destula ventilatie.
    Nu crezi?[ATTACH=CONFIG]99050[/ATTACH]
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Corp cuptor - perspectiva spate.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	174,3 KB 
ID:	629438

    Postat în original de Armata
    Eu prefer ca sertarul sa fie deasupra cuptorului. In cazul in care sus era o plita pe inductie, era chiar obligatoriu un mediu de separatie intre cuptor si plita.
    Gusturile nu se discută dar estetica este catastrofală. Nu vei putea alinia la partea de jos ușile corpurilor adiacente cu ușa cuptorului.

    Comentariu

    • sly123
      Membru Marcant
      • 24.iun.2010
      • 310

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

      Postat în original de PROfan
      Am fost solicitat, pe privat , să ajut la realizarea unui corp de bucătărie în care se încastrează un cuptor, iar deasupra acestuia, încastrată în blat, o plită.
      Am postat aici, n-am mai deschis un topic separat.
      Principial, realizez corpul de cuptor conform schițelor din atașate. Dimensiunile diferă în funcție de poziția pe înălțime a blatului (820-860mm) și înălțimea picioarelor (100-150mm).
      Nelămuririle le vom comenta aici.
      Bună ziua.
      Vă rog dimensiuni pentru a comanda plăcile necesare construirii acestui cuptor,respectînd forma aleasă de dvs., blatul urmînd să îl comand ulterior.
      Picioare de 100mm și blatul la 850mm.

      Mulțumesc.
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de PowerMC; 23.ian.2018, 07:45. Motiv: atasare foto pe forum, evitati linkul extern pentru ca se poate pierde informatia

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 616

        #33
        Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

        OK. Ar mai fi un amănunt legat de estetică și anume de poziția corpului cuptorului în ansamblul corpurilor inferioare. Dacă corpul cuptorului se situează într-o extremitate și nu este în imediata vecinătate a unui perete atunci una dintre lateralele corpului și josul acestuia vor avea dimensiuni pe adâncime mai mari cu 30 mm. Cei 510 mm se vor transforma în 540 mm.
        Ca să simplificăm, renunțăm la sertarul de sub cuptor (sertarul se construiește în funcție de tipul glisierelor și n-ai specificat nimic legat de acestea - dacă se dorește se poate monta ulterior), frontul acestuia îl folosim pe post de ușă, balamalele fiind prinse de josul corpului.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • sly123
          Membru Marcant
          • 24.iun.2010
          • 310

          #34
          Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

          Corpul nu va fi poziționat lîngă mobilă astfel că nu contează poziția sertarului.
          Parțial realizat după cum se vede în poză.
          Trebuia să am acest corp urgent pentru a utiliza cuptorul și plita pe gaz astfel că estetica nu mă interesa.
          Mulțumesc pentru ajutor PROfan.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          Procesare...