Dimensiuni cuptor incorporabil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • julia1andrew
    Incepator
    • 21.iun.2007
    • 77

    Dimensiuni cuptor incorporabil

    Lamuriti-ma, va rog, cu o treaba: mi-am facut mobila de bucatarie la comanda, si initial, am vrut cuptorul sa pun pe blat cuptorul, in coltul din dreapta, ca sa am vizibilitate mai buna a ceea ce e inautru.

    Bun. Acuma, m-am cam razgandit, din pacate mobila e facuta deja.

    Insa sub plita ar fi loc de pus aragazul, numa' ca mi-ar trebui unul lat de 56 cm. Din ce am vazut pe net, la unele cuptoare sunt date 3 feluri de dimensiuni: dim. de ambalare, dim. nisei si inca ceva, nu mai stiu ce.

    Spuneti-mi, va rog, dimensiunea nisei se refera la golul care trebuie lasat in mobila, sau ce? Pt ca, spre ex., la cuptor spune dim de 59, iar la nisa 56.
    Lamuriti-ma, va rog.
    Multumesc.
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 906

    #2
    Aceasta schitza ar putea sa va vina putin in ajutor.
    Sursa informatiei AEG- Electrolux

    - klick pe unul din modele
    - apoi pe „Maßzeichnung öffnen“ (in partea dreapta a paginii la capitolul DOKUMENTE)

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      Din ce am vazut in schema postata de Leon, dimensiunea partii frontale a cuptorului este una si dimensiunea efectiva a zonei incastrabile (asta o corelezi cu dimensiunea nisei) este alta - in schema se vede ca exista un spatiu liber de ~ 10 mm pe fiecare laturala.
      VYS Blog - 100 % D I Y
      Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

      Comentariu

      • julia1andrew
        Incepator
        • 21.iun.2007
        • 77

        #4
        Postat în original de VYS
        Din ce am vazut in schema postata de Leon, dimensiunea partii frontale a cuptorului este una si dimensiunea efectiva a zonei incastrabile (asta o corelezi cu dimensiunea nisei) este alta - in schema se vede ca exista un spatiu liber de ~ 10 mm pe fiecare laturala.
        Prin urmare, lamuriti-ma: cuptorul din imagine are latimea de 594, iar nisa e de 560. Incape?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12976

          #5
          594 are doar PARTEA FRONTALA, zona incastrabila are mai putin.
          VYS Blog - 100 % D I Y
          Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

          Comentariu

          • lucianraducanu
            Membru
            • 27.iun.2006
            • 138

            #6
            Sigur aveti dimensiunea nisei de 560 mm si nu de 564 mm? Oricum dimensiunea de 560 mm la unii producatori si 565 mm la altii este dimensiunea minima pentru cuptoare normale adica cele cu partea frontala de 595 x 595 mm.

            Comentariu

            • minerva com
              Incepator
              • 14.nov.2008
              • 6

              #7
              Depinde foarte mult de cuptorul pe care vrei sa il instalezi. Esti cam la limita si daca nu ai cumparat inca acest cuptor ar trebui sa ai dimensiunile la tine atunci cand il cumperi. Schema de mai sus este intr-adevar adevarata. Daca ai nevoie de alte sfaturi mai spune!

              Comentariu

              • balanel
                Incepator
                • 17.dec.2012
                • 6

                #8
                Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                As vrea sa imi iau si eu un cuptor electric.
                Ceea ce ma incurca maxim este faptul ca toate sunt incorporabile, pentru ca eu nu am in ce sa il incorporez, si nici nu ma incanta faptul sa mai dau si alti bani sa cumpar un corp de mobilier.

                De aceea vreau sa va intreb: nu pot folosi cuptorul fara sa-l incorporez? N-are si el din fabricatie niste picioare pe care sa il pot pune direct pe gresia din bucatarie?

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6667

                  #9
                  Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                  Cautati aragaz electric care are cuptorul electric si plita electrica . http://www.altex.ro/aragaz-electrolu...roceramica-alb , sunt si mai ieftine , acesta este doar ca exemplu .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2266

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                    Postat în original de balanel
                    As vrea sa imi iau si eu un cuptor electric.
                    Ceea ce ma incurca maxim este faptul ca toate sunt incorporabile, pentru ca eu nu am in ce sa il incorporez, si nici nu ma incanta faptul sa mai dau si alti bani sa cumpar un corp de mobilier.

                    De aceea vreau sa va intreb: nu pot folosi cuptorul fara sa-l incorporez? N-are si el din fabricatie niste picioare pe care sa il pot pune direct pe gresia din bucatarie?
                    Nu stiu cum ati cautat, dar puteti alege de aici: https://www.google.ro/search?q=cupto...h=612#imgdii=_

                    Comentariu

                    • balanel
                      Incepator
                      • 17.dec.2012
                      • 6

                      #11
                      Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                      Totusi ce se poate intampla daca iau un cuptor electric incorporabil, dar il folosesc asa cum este, fara sa-l incorporez?

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6667

                        #12
                        Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                        Ce sa se intample ? Nimic .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2266

                          #13
                          Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                          Postat în original de balanel
                          Totusi ce se poate intampla daca iau un cuptor electric incorporabil, dar il folosesc asa cum este, fara sa-l incorporez?
                          Depinde....poate o sa vrei sa-ti remobilezi bucataria !
                          Ne spui si noua de ce vrei un cuptor incastrabil, dar nu-l incastrezi ?!

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6667

                            #14
                            Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                            Postat în original de spik1
                            Depinde....poate o sa vrei sa-ti remobilezi bucataria !
                            Ne spui si noua de ce vrei un cuptor incastrabil, dar nu-l incastrezi ?!
                            l o fi capatat moka ... altfel e ciudat sa dai bani pe un produs incorporabil si sa l ti la vedere ..
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • balanel
                              Incepator
                              • 17.dec.2012
                              • 6

                              #15
                              Răspuns la: Dimensiuni cuptor incorporabil

                              Tocmai, ca nu vreau incastrabil.
                              Vreau un cuptor electric multifunctional.
                              Dar din cate vad nu am de ales, pentru ca nu exista pe piata decat incastrabile.
                              Nu vreau sa-l incastrez, pentru ca, asa cum am spus si anterior, nu am in ce.
                              Iar ca sa ma apuc sa reamenajez bucataria pentru un cuptor, nu.

                              Sincer nu-i inteleg pe producatorii de cuptoare electrice, de ce nu ofera optional, contra cost, un kit pentru cei care nu vor sa-l incorporeze, format dintr-o cutie de tabla si 4 picioare.

                              Comentariu

                              Procesare...