Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #16
    Sint de acord cu ce a spus domnul Liviu2004. Si eu voi face la fel! Cred ca domnul Pintilescu dorea doar sa colectioneze inca o schema!

    Comentariu

    • pintilescu
      Incepator
      • 05.oct.2008
      • 9

      #17
      Cand am spus ca am rezolvat problema,nu inseamna musai ca am reusit sa fac acel motor sa mearga cum am vrut eu, ca am vreo schema secreta si nu vreau sa o arat la altii, ci pur si simplu am renuntat la proiect din motive pe care nu pot sa le discut pe acest forum,oricum am multumit tuturor celor care si-au dat silinta sa ma ajute. Vizavi de faptul ca am cerut o schema,am facut-o nu pentru a o pune neaparat in aplicare,ci ca sa-mi fac o parere despre cum se face acea schimbare de sens.

      Comentariu

      • SaschArt
        Incepator
        • 18.apr.2009
        • 24

        #18
        Am un motor de aspirator de alternativ 220 pe care vreau sa-l fac sa sufle aerul. Am atasat o poza cu el. Am incercat sa schimb intre ele firele care se leaga la periile de carbune dar se invarte in acelasi sens.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #19
          Postat în original de SaschArt
          Am un motor de aspirator de alternativ 220 pe care vreau sa-l fac sa sufle aerul. Am atasat o poza cu el. Am incercat sa schimb intre ele firele care se leaga la periile de carbune dar se invarte in acelasi sens.
          asa se face schimband intre ele conexiunile periilor

          pe suflat vei pierde mult din randament datorita configuratiei turbinei

          atentie la racire, pierzand din randament ca suflanta e posibil sa ai si o racire deficitara a motorului

          Comentariu

          • SaschArt
            Incepator
            • 18.apr.2009
            • 24

            #20
            Asa ma gandesc si eu c-ar fi normal si totusi sensul nu se inverseaza!

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #21
              Postat în original de SaschArt
              Asa ma gandesc si eu c-ar fi normal si totusi sensul nu se inverseaza!
              pune daca poti poze cu zona periilor/colectorului

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #22
                Postat în original de SaschArt
                Am un motor de aspirator de alternativ 220 pe care vreau sa-l fac sa sufle aerul ... Am incercat sa schimb intre ele firele care se leaga la periile de carbune dar se invarte in acelasi sens.
                Daca se schimba firele intre ele pe alimentare rotor, se schimba sensul de rotatie! Motorul din poza nu incalca legile electrotehnicii!
                Aspiratoarele sint echipate cu turbine si acestea, pentru a sufla aerul, au nevoie de carcasa similara exhaustoarelor!
                Schimbind sensul la astfel de turbine, debitul va fi mai mic.
                Dumneavoastra aveti nevoie de o elice.
                Mare atentie motoarele de aspirator au turatie foarte mare si necesita racire!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #23
                  Cu sensul schimbat si folosit fara carcasa exterioara a aspiratorului nu-i dau viata lunga. Oricum si cu racirea in conditii normale aceste motoare nu sunt facute pentru ciclu lung de lucru.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1104

                    #24
                    Se poate achizitiona un motor de termocupla dintr-o dezmembrare auto.
                    Merge la 12V, este rezistent, se schimba sensul usor, este ieftin, are elice,...

                    Comentariu

                    • failure60
                      Incepator
                      • 09.ian.2013
                      • 1

                      #25
                      Răspuns la: Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

                      Am si eu o problema asemanatoare cu schimbarea sensului unui motor electric monofazic, 3kv, 3000rot/min.
                      Atasez si o poza cu placuta motorului.
                      Multumesc anticipat!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 905

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

                        din cite am inteles ar fi posibila inversarea sensului astfel:

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #27
                          Răspuns la: Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

                          Dupa mine ar mai trebui mutat un condensator care acum e alimentat pe V2 - U2 pe bornele V1 - Z1 si dupa aceea vazut cum se invarte.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #28
                            Răspuns la: Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

                            Conform schemei,condensatorii nu se muta.Doar placutele conform desenului facut de @leon si cablul de alimentare.
                            Felicitari inca o data d-le Leon pt creativitate.
                            Cu respect ... ovi
                            Ultima editare de RaspoElectric; 13.ian.2013, 00:34.
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #29
                              Răspuns la: Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

                              Conform schemei nu, insa conform foto am avut impresia ca acel condensator din stanga nu e legat ca in schema, firul maro nu se vede la ce papuc se duce. M-am uitat mai atent acum si par totusi sa fie corect legati, E mai greu cu poza fara sa pui mana pe fire.
                              Ultima editare de Consultant electrice; 13.ian.2013, 00:43.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • uceniculgica
                                Membru Marcant
                                • 10.ian.2013
                                • 572

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Inversarea sensului de rotatie la un motor monofazat

                                leon a marcat gresit bornele pe desen, respectiv U1, V1, Z1 fiind pe cealalta parte, condensatorii fiind legati conform schemei la V1 - Z1, Z1 - V2, nu U2 - Z2, Z2 - V1 conform marcarii sale
                                Ultima editare de uceniculgica; 13.ian.2013, 11:38.

                                Comentariu

                                Procesare...