Fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • elisabeta
    Incepator
    • 20.nov.2006
    • 15

    Fundatie

    As dori sa stiu cum este mai bine in cazul unei sapaturi de fundatie: manual sau cu miniescavator? care sunt avantajele si dezavantajele?
    multumesc
    Ella
  • cretu22
    Membru
    • 24.oct.2008
    • 113

    #2
    Depinde din ce punct de vedere.Indiferent de metoda aleasa, nu ezita sa faci hidroizolatia fundatiei. Eu nu am facut lucrul acesta si acum ma confrunt cu probleme (vezi topicul capilaritate saruri)

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Este preferabil, in acest sezon, sa se faca sapatura mecanizat, deoarece precipitatiile pot duce la surparea malurilor. Cu cat se toarna mai repede betonul in santuri cu atat mai bine.

      Comentariu

      • fanelaru
        Incepator
        • 18.ian.2009
        • 6

        #4
        Mecanizat, malurile nu ies drepte => fundatia o sa arate ca un trapez cu baza mica in jos. Daca se mai si surpa din loc in loc, va trebui sa puneti cofrag.
        Manual, peretii ies drepti, nu e necesar cofrag, dar nu trebuie sa va prinda ploaia (in general, cind torni fundatia, e bine sa nu te prinda ploaia). Ploaia iti surpa malurile.

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Sapatura mecanizata nu exclude sapatura manuala.
          Sapatura mecanizata se opreste cu 5 cm inainte de atingerea cotei dorite si apoi se trece la lopata.

          Comentariu

          • mcbos
            Membru
            • 04.aug.2009
            • 149

            #6
            Postat în original de Consultant constructii
            Sapatura mecanizata nu exclude sapatura manuala.
            Sapatura mecanizata se opreste cu 5 cm inainte de atingerea cotei dorite si apoi se trece la lopata.
            Cunoasteti un escavatorist care sa aiba precizia asta de 5 cm la saparea unui sant ?

            Comentariu

            Procesare...