Solutii imbinare tevi diferite

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • momota
    Incepator
    • 03.mar.2007
    • 10

    Solutii imbinare tevi diferite

    Pe o instalatie de apa rece, veche, din PVC dur, doresc sa montez o instalatie noua, adica sa tai PVC mai jos de robinet, si sa montez o alta alimentare. Cum fac trecerea de la acel PVC blestemat si arice alt material nou, PPR, cupru, sau chiar PE...
    MihaiStoica
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • momota
      Incepator
      • 03.mar.2007
      • 10

      #3
      OK. am vazut trimiterea. Dar tot nu inteleg cum sa prinzi un conector de CU pe o teava PVC. Merge pe acelasi principiu ca sistemele de aer comprimat industriale? Mentionez ca presiunea este destul de ridicata. Stau in Busteni, iar noaptea, cred ca ajunge si la 8 - 9 bari. Solutia cu Codez este destul de dificila, in primul rand ca nu se mai gaseste. Si apropos, de unde cumpar acel conector minune?
      MihaiStoica

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        De la magazinele cu piede de instalatii sanitare.
        Se pune inca un niplu filetat pe zona terminala a mufei anterioare, teava de Cu se lipeste pe piesa de legatura.
        De ce numai noaptea 9 bar?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • momota
          Incepator
          • 03.mar.2007
          • 10

          #5
          Pentru ca atunci nu sunt consumatori...
          MihaiStoica

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            poti monta un regulator de presiune, astfel de dispozitive se folosesc si la instalatiile de alimentare cu apa!!

            Comentariu

            • momota
              Incepator
              • 03.mar.2007
              • 10

              #7
              Daca pun regulatorul nu o sa mai am presiune mai mare de... sa zicem 2 bari. Dar este presiune. Nu presiunea ma deranjeaza, ci cum pot lipi un adaptor de acea teava din PVC dur, sa tina.
              MihaiStoica

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de momota
                Daca pun regulatorul nu o sa mai am presiune mai mare de... sa zicem 2 bari. Dar este presiune. Nu presiunea ma deranjeaza, ci cum pot lipi un adaptor de acea teava din PVC dur, sa tina.
                Nu trebuie sa lipiti nimic ! Se foloseste o mufa rapida care se monteaza prin compresie pe teava de pvc .
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • momota
                  Incepator
                  • 03.mar.2007
                  • 10

                  #9
                  Chiar exista sistem de cuplare, fara lipire, rezistent la presiune, si sa se "pupe" cu PVC-ul? Este material dur, foarte casant. Probabil, daca il strangi foarte tare, se sfarama. Cred ca mufarea prin comresie ar putea merge, dar... Sigur exista pentru acest tip de PVC? A mai lucrat cineva asa?
                  MihaiStoica

                  Comentariu

                  • dumitrescu
                    Membru marcant
                    • 14.sep.2008
                    • 330

                    #10
                    solutia data de MIRCEA G. este cea mai buna,cu mufa rapida din bronz se monteaza rapid si usor si tine si la presiune

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Daca ai fi citit linkul anterior, ai fi vazut ca eu unul am pus o astfel de mufa (de fapt doua) pe o teava veche de 20 ani din PVC.

                      Merge foarte bine si nu se sparge nimic, are un diametru corespunzator tevii de PVC si ceva garnituri. Sunt doua tipuri, functie de racordul de la iesire - cu filet interior sau exterior.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • explorer
                        Incepator
                        • 30.nov.2008
                        • 2

                        #12
                        Imbinare pvc blestemat cu alte materiale noi

                        salutare, dupa cum se vede sunt nou pe forum, insa am lucrat acum cateva luni cu astfel de piese, nu am stiut pana atunci nici de aceste piese si nici de acest forum. Solutia data cu aceasta cupla rapida este foarte buna, tine bine insa e scumputa dar merita banii. Nu cred ca, conteaza daca iesirea este pe filet exterior sa interior,problema este la cuplarea pe acel PVC insuportabil si casant, dupa ce ai montat mufa rapida de bronz poti folosi un niplu sau o mufa in functie de ce ai nevoie (ca si filet pentru mers mai departe cu instalatia) de aici e simplu atata timp cat folosesti canepa si nu teflonul. Am folosit si teflon( spre rusinea mea mult timp) si de ceva vreme am redescoperit canepa, e minunata, nu ai imbinari care sa curga, teflonul e foarte delicat, nu poti schimba pozitia unui teu sau cot, robinet, etc, dupa filetare pe cand canepa cu pasta sau vaselina te lasa sa jonglezi. Ar fi ulte de spus dar ma opresc aici.

                        Comentariu

                        • explorer
                          Incepator
                          • 30.nov.2008
                          • 2

                          #13
                          Imbinare pvc blestemat cu alte materiale noi

                          salutare, dupa cum se vede sunt nou pe forum, insa am lucrat acum cateva luni cu astfel de piese, nu am stiut pana atunci nici de aceste piese si nici de acest forum. Solutia data cu aceasta cupla rapida este foarte buna, tine bine insa e scumputa dar merita banii. Nu cred ca, conteaza daca iesirea este pe filet exterior sa interior,problema este la cuplarea pe acel PVC insuportabil si casant, dupa ce ai montat mufa rapida de bronz poti folosi un niplu sau o mufa in functie de ce ai nevoie (ca si filet pentru mers mai departe cu instalatia) de aici e simplu atata timp cat folosesti canepa si nu teflonul. Am folosit si teflon( spre rusinea mea mult timp) si de ceva vreme am redescoperit canepa, e minunata, nu ai imbinari care sa curga, teflonul e foarte delicat, nu poti schimba pozitia unui teu sau cot, robinet, etc, dupa filetare pe cand canepa cu pasta sau vaselina te lasa sa jonglezi. Ar fi ulte de spus dar ma opresc aici.

                          Comentariu

                          Procesare...