Problema racord apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marcolino
    Incepator
    • 21.iun.2008
    • 59

    Problema racord apa

    au tras baietii alimentare cu apa si spre mine vine teava polietilena de 32.
    problema este ca nu mi-au lasat teava pana in caminul din curte, si eu am mufat cu un racord de compresiune ( parca asa se numeste).
    atunci nu era sub presiune.
    acum au dat drumul la apa si constat ca nu e mufat bine si curge apa.(cred ca inelul ala nu e bine fixat). presiunea este mare si nu am de unde sa inchid apa ca sa refac mufarea.
    exista vreo metoda ? cineva zicea ca se sugruma teava ca sa poti lucra. daca e adevarat, cu ce?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Pina in curte vine teava de 32 apoi se face reductia la 25 pt apometru . Reductia de la 32l a 25 deoarece este pina in apometru se face cu mufa sudata nu cu compresie .Aveti apa deschisa in mod oficial si apometru ? In tot cazul apa se poate inchide din robinetul de concesie care se afla in strada . Teava nu poate fi " sugrumata " decit daca vreti sa ramineti fara ea .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • marcolino
      Incepator
      • 21.iun.2008
      • 59

      #3
      in strada este mufata direct cu un colier pe teava si jontat direct. in camin dupa robinet vine reductia la 25. pana acolo am numai de 32. inca nu am apometru. mai dureaza.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        pana la apometru este problema firmei de distributie a apei...
        nu poti sugruma conducta.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de marcolino
          in strada este mufata direct cu un colier pe teava si jontat direct. in camin dupa robinet vine reductia la 25. pana acolo am numai de 32. inca nu am apometru. mai dureaza.
          Asa cum banuiam ! Incercati sa faceti rost de o cheie pt robinetul de concesie din strada si inchideti apa apoi va faceti lucrarea .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...