Case din lemn

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bardezi
    Membru
    • 21.ian.2008
    • 243

    #16
    foarte, foarte frumos.
    integrat in peisaj. cinste lor!

    Comentariu

    • razvan voicu
      Membru Marcant
      • 30.iun.2008
      • 800

      #17
      Re: si eu vreau sa-mi construiesc o casa de lemn

      Postat în original de am_ana
      Eu zilele urmatore voi primi o oferta de la cineva care construieste case de lemn cu OSB si vata minerala.

      Multumesc,
      pe ce baza iti face oferta ?
      ma intereseaza si pe mine o oferta de pret pentru o casa de lemn dar as vrea sa fie facuta cit de cit sa pot intelege ce materiale am incluse in oferta , ce cantitati , etc astfel incit sa pot oricind sa schimb anumite materiale ( platind ) in plus diferenta .
      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

      Comentariu

      • alex24
        Incepator
        • 18.aug.2009
        • 13

        #18
        salutare am si eu o mare dilema : in primavara daca nu intrvine nici o schimbare neplanificata( sper) sa ne apucam si noi sa ne construim o casa care am vrea sa fie asa :
        parter : living ,o camera, baie (care sa aiba decat dus),bucararie si camear ptr centrala (care probabil ca ar putea fi facuta si in afara casei asta nu stiu )
        etaj mansardat: 3 camere si o baie cu cada
        care sunt beneficiile de a-ti construi o casa pe profile OSB? durata de viata a acesteia ca la americani le cam zboara vantu pe toate siturile de profil zic ca te-ar scoate la 3 sferturi din pretul uneia din zidarie este adevarat sau nu
        se merita sa iti faci o astfel de casa sau mai bine astepti inca un an si iti faci din zidarie va rog venti cu parerile dumneavoastra
        cel mai mult as vrea sa vad parerile celor care sunt deja proprietari de astfel de case

        Comentariu

        • bardezi
          Membru
          • 21.ian.2008
          • 243

          #19
          Postat în original de alex24
          salutare am si eu o mare dilema : in primavara daca nu intrvine nici o schimbare neplanificata( sper) sa ne apucam si noi sa ne construim o casa care am vrea sa fie asa :
          parter : living ,o camera, baie (care sa aiba decat dus),bucararie si camear ptr centrala (care probabil ca ar putea fi facuta si in afara casei asta nu stiu )
          etaj mansardat: 3 camere si o baie cu cada
          care sunt beneficiile de a-ti construi o casa pe profile OSB? durata de viata a acesteia ca la americani le cam zboara vantu pe toate siturile de profil zic ca te-ar scoate la 3 sferturi din pretul uneia din zidarie este adevarat sau nu
          se merita sa iti faci o astfel de casa sau mai bine astepti inca un an si iti faci din zidarie va rog venti cu parerile dumneavoastra
          cel mai mult as vrea sa vad parerile celor care sunt deja proprietari de astfel de case
          sefe, tu ce ai zis aici este o casa in toata regula (categoria medie spre mare). eu iti recomand:
          - ia legatura cu un arhitect deschis la minte care a mai proiectat case de lemn si stai cu el de vorba pina va intelegeti unul cu altul...la ultimele discutii cheama-ti si sotia - NEAPARAT. Aici iti recomand sa discuti o varianta pe un singur nivel, adica fara etaj/mansarda. La costurile unei case de lemn iti renteaza sa faci acest lucru si marele inconvenient al unei case pe structura de lemn este izolarea fonica intre etaj si parter.
          - dupa aia cere o oferta de pret la 3-4 firme (si pe lemn si pe zidarie, la acelasi nivel de finisare)
          - ce vezi tu la americani sunt conditii extreme ori furtuni groaznice ori case facute cu max 10.000 dolari - daca nu ma crezi, urmareste pe Travel&Living emisiuni de renovare la ei si ai sa vezi ce inseamna "renovare" la ei. Mai este un aspect, in Ro. nu vei primi agrement tehnic pe structura aceea, daca o faci, tu esti cel raspunzator.
          - mai este un aspect f important: constringeri dpdv al terenului, ingust, greu accesibil samd care o sa balanseze spre o varianta sau cealalta.
          - plusurile unei case de lemn sunt izolarea termica superioara, timpul redus de executie, aprovizionarea facila cu mat de constructii si costuri reduse la instalatii.

          Comentariu

          • alex24
            Incepator
            • 18.aug.2009
            • 13

            #20
            avem un teren de 1600m* cu deschidere de aprox 70m (abia asteptam sa ne apucam de gard ) la 40 km de buc. ideea este ca pe jumatate din teren am vrea sa ne facem o livada iar cealalta jum casa, durata de viata este la fel de lunga ca si a unei case din zidarie?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Postat în original de alex24
              ...... care sunt beneficiile de a-ti construi o casa pe profile OSB? durata de viata a acesteia ca la americani le cam zboara vantu ........
              ...daca ar fi bine ancorate n-ar decola ...
              O chestie interesanta care am vazut ca apare la toate casele construite in europa occidentala , o banda metalica fixata de fundatie si care se termina in pod ... N-am priceput la ce foloseste , n-am gasit detalii, dar presupun ca are rolul de a ancora acoperisul ...
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • bardezi
                Membru
                • 21.ian.2008
                • 243

                #22
                asta cu durata de viata este una dintre ideile de marketing ale producatorilor de materiale de constructie!
                Hai sa privim problema obiectiv: bunicii nostrii traiau bine-mersi fericiti cite 6-10 in 2 camere, iar acum te uiti la palatele de la merginea drumului si te minunezi la ce ii trebuie atitea camere, oare cit il costa intretinerea, oare cit a dat numai pe ridicarea unui nivel, oare asa multa armonie si intelegere este in familia lor incit sa convietuiasca cu familiile celor (maxim) doi copii?
                In concluzie, iti faci casa pentru tine pentru necesitatile tale pe termen mediu. Uite apar tehnologii noi (ex. panouri solare, pompe de caldura samd) sigur copii nostri vor vrea sa le foloseasca si sa le aibe sau vor vrea sa-si modifice casa si peretii dupa ideile lor.
                Si revin...mai usor se muta un perete de lemn/OSB decit unul de caramida. Corect?

                Auzi, acum iti demontez si livada
                Si eu am cca 800 mp cu vreo 14 pomi fructiferi: visini, caisi, ciresi, gutui, nuci samd. Muncesc de la 9 la...
                Primavara este frumos, pomii sunt infloriti, miroase bestial, dar vara si toamna este greu, cad fructele pe jos si vin muste si albine, toti prietenii care vin vor fructe din gradina --- -- ia scara, culege, punele in plase samd. Niciunul nu s-ar urca singur sa-si ia!
                Si acum, frunzele...
                Aaaa, daca te ocupi numai de asta este ok!

                Comentariu

                • bardezi
                  Membru
                  • 21.ian.2008
                  • 243

                  #23
                  ai mai sus un exemplu graitor...la case de caramida... spus de Mircea G
                  marketing! inca un accesoriu fara de care nu se mai pot construi case de joi incolo!

                  Comentariu

                  • alex24
                    Incepator
                    • 18.aug.2009
                    • 13

                    #24
                    bardezi esti tare ) pune-le scara in carca )
                    mai astept sugestii si propuneri in continuare ,va multumesc


                    Auzi, acum iti demontez si livada
                    si eu cu ce mai raman daca livada nu, casa nu ,?

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #25
                      Si cand ma gandesc ca ma hotarasem sa plantez 20 de meri si 20 de piersici....Mi-ai taiat tot cheful cu logica dumitale. M-am gandit si am ajuns la concluzia ca niciodata nu m-am dus eu in livada la pritenii mei sa culeg..ei se duc mereu si vin cu o fata de parca ii pui sa care nu stiu ce..Acuma, prin prisma celor spuse de tine inteleg de ce.... Sa pun capsuni? macar ii vad ca se aplaeaca ei sa le culeaga, nu?
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • ivan_turbinca
                        Membru marcant
                        • 25.feb.2009
                        • 494

                        #26
                        acum dac atratati si lemnul si osb cu sunstante antifungice anti carii,antiboli,mucegai,incendiu etc o sa reziste la fel de bine ca si una de caramida.............sper ca nu vreti sa o aiba si nepotii??? totusi sa mai faca si ei ceva sa nu se bazeze intr-o casa doar..............))))

                        Comentariu

                        • mihai tudor
                          Incepator
                          • 10.mar.2010
                          • 20

                          #27
                          detin o casa din lemn si va dau un sfat:
                          nu faceti case din lemn cu osb,faceti-le cu scandura
                          2 motive
                          .....osb de 10,15,20 nu stiu daca este mai gros
                          scandura are 25
                          .....daca din greseala se infiltreaza apa pe o placa de osb trbuie sa schimbi2,55/1,44 pe cand o scandura cred ca este si mai usor de schimbat si nici nu strici fatada casei prea rau
                          ca pret asa este o scoti la jumatate fata de una din caramida
                          este si ecologica
                          poti sa o construiesti singur(cu cumnatul,varul,tata......)
                          eu am facut o casa de 60 metri patrati in 2 luni numai cu cumnatul(fara interioare)
                          mentionez nu sunt de meserie constructor
                          instalator sanitare si electrice

                          Comentariu

                          • relu76
                            Incepator
                            • 18.nov.2010
                            • 5

                            #28
                            Re: perete sandvis

                            Buna ziua!
                            Intentionez sa construiesc o casa pe structura de lemn in stil american cu peretii din: caplama, folie anticondens, vata minerala, folie antivapori, lambriu.
                            Va rog sa-mi spuneti ce tip de scandura pot folosi pt montarea tip caplama.
                            Este scandura simpla dar de grosime mica? Sau trebuie lambrisata cumva... adica mai subtire la un capat.
                            Multumesc!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #29
                              Studiati si metoda din nordul continentului nostru . Pare mai simpla ,probabil mai eficienta
                              Fișiere Atașate
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Nycos5
                                Incepator
                                • 15.ian.2011
                                • 1

                                #30
                                Postat în original de Mircea G
                                Postat în original de alex24
                                ...... care sunt beneficiile de a-ti construi o casa pe profile OSB? durata de viata a acesteia ca la americani le cam zboara vantu ........
                                ...daca ar fi bine ancorate n-ar decola ...
                                O chestie interesanta care am vazut ca apare la toate casele construite in europa occidentala , o banda metalica fixata de fundatie si care se termina in pod ... N-am priceput la ce foloseste , n-am gasit detalii, dar presupun ca are rolul de a ancora acoperisul ...

                                Comentariu

                                Procesare...