+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 44

Subiect: Protectie supratensiune de la Moller

Am gresit poate doar la exprimare. Ideea topicului meu era tocmai aceea ca nu eram nici eu convins ca am achizitiont o protectie la supratensiune completa. Am mers la magazin si am trecut pe lista de cumparaturi sigurante, prize, intrerupatoare, etc si o protectie la supratensiune crezand ca vanzatorul stie ce vinde. Cand am ajuns sa montez modulul mi-am dat seama ca ceva nu e in regula si atunci am intrebat aici.
    Intre timp cu ajutorul user-ului "leon" m-am lamurit, imi lipseste releul de tensiune, ceea ce am eu fiind doar bobina de declansare.

Acum ca m-am lamurit am o alta intrebare.

Releul de tensiune de la EE are un timp de reactie de max. 0.2 s . Rezista aparatura electronica (LCD, centrala termica) acest timp la 400 V ?

La 400V 200ms nu cred. Dar de ce asa mult? Nu poate fi reglat mai jos?

Uite, la o solutie folosita de Xena, timpul de raspuns la 338-400V este de 30-48 ms.

400 V ar aparea in caz de intrerupere a nulului si crearea unui nul arificial printr-o alta faza de la vecinul din aval. Teoretic.

Am aruncat un ochi pe curba de declansare a solutiei de la Schneider folosita de Xena.
    Intr-adevar se pare ca e mai rapid decat cel de la EE.

Re: Protectie supratensiune de la Moller

Citat Postat în original de FederalMogul
    Am cumparat o protectie la supratensiune fabricata de Moeller. Se poate vedea in atasament. Sincer am luat-o de la magazin fara sa ma interesez prea mult ce si cum se monteaza. Se monteaza peste o siguranta pe care o declansaza mecanic la sesizarea unei supratensiuni.

Am cateva intrebari:

1. Cum se leaga, doar pe faza in paralel cu intrerupatorul (intrarea de la intrerupator se leaga sus si iesirea jos) sau pe faza ca si un elemnt rezistiv (din intrarea intrerupatorului se leaga si sus si jos) ?
    2. Care este principiul de functionare, cum poate monitoriza o tensiune fiind legata doar pe faza?
    3. Este suficienat pt a ma proteja impotriva supratensiunilor (altele decat atmosferice)?
    Eu nu am inteles pentru ce vreti sa folositi aceasta protectie la supratensiune, adica ce vreti sa protejati cu ea ? Si daca ne spuneti ce vreti sa faceti cu ea, veti fi in permanenta linga ea casa o repuneţi in functiune ?
    Intreb aceasta deoarece pentru protejarea unor aparate electro casnice sau electronice cauzate de ditferite motive, inclusiv monitorizarea lipsei acidentale a nulului, exista descarcatoarele, cu rezistenţă fixa sau variabila, care in momentul apariţiei unui virf de tensiune dau la masa, la pămint supratensiunea fara sa intrerupă circuitul. Insa pentru ca aceste descarcatoare sa functioneze este nevoie ca instalatia casei sa aiba o buna instalatie de pămintare. Mie mi se pare mai nimerita o astfel de protectie pentru o casa, deoarece in ea pot exista siteme care daca nu sunt sub tensiune, pot aduce prejudicii: ma gindesc la un frigider, centrala termica sau la o centrala de alarma care e limitata in functionare in lipsa tensiunii(din cauza acumulatoarelor)
    Cu stima ,
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

Citat Postat în original de Baboo
    nsa pentru ca aceste descarcatoare sa functioneze este nevoie ca instalatia casei sa aiba o buna instalatie de pămintare. !
    Eu tot asa stiu . Descarcatorul se leaga intre faza si impamantare .
    Va salut !

Citat Postat în original de alex virtual
    nsa pentru ca aceste descarcatoare sa functioneze este nevoie ca instalatia casei sa aiba o buna instalatie de pămintare. !
    Eu tot asa stiu . Descarcatorul se leaga intre faza si impamantare .
    Va salut !
    Trebuie si nulul pus la locul lui in descarcator. Supratensiunea este sesizata intre nulul reţelei, dar e data la instalaţia de pămintare, nu o baga in reţea.

Nu am nevoie de descarcator pt ca locuinta este alimentata printr-un cablu subteran deci riscul de supratensiune atmosferica tinde spre 0. Priza de pamant este realizata f bine si are sub 4 ohmi.

Eu vreau sa ma protejez pt supratensiuni de pana la 400 V. Cel mai uzual aceasta poate aprea atunci cand se intrerupe nulul unui vecin alimentat in aval pe o alta faza decat a mea, faza lui ramanand cuplata. Bineinteles nulul fiind comun pt ambii. O alta situatie este conectarea voita sau accidentala in PT/BMP a unei faze in loc de nul.

Este o protectie suplimentara si nu obligatorie.

Citat Postat în original de FederalMogul
    Nu am nevoie de descarcator pt ca locuinta este alimentata printr-un cablu subteran deci riscul de supratensiune atmosferica tinde spre 0. Priza de pamant este realizata f bine si are sub 4 ohmi.

Eu vreau sa ma protejez pt supratensiuni de pana la 400 V. Cel mai uzual aceasta poate aprea atunci cand se intrerupe nulul unui vecin alimentat in aval pe o alta faza decat a mea, faza lui ramanand cuplata. Bineinteles nulul fiind comun pt ambii. O alta situatie este conectarea voita sau accidentala in PT/BMP a unei faze in loc de nul.

Este o protectie suplimentara si nu obligatorie.
    Acelasi lucru il face si descarcatorul la supratensiuni, dar la cele atmosferice in cazul unei energii mai mari e posibil ca sa se distruga. DAR după elementul de sesizarea supratensiunii la descarcator sunt mai puţine elemnete de execuţia a comenzii de intrerupere decit la un disjunctor echipat cu bobina de prag fix. Părerea mea e ca exista posibilitatea ca bobina sa lucreze DUPĂ ce virful de tensiune a străpuns ceva ,,electronice''. Iar supratensiune care poate apare in LEA nu se opreste la intrerea in LES. E drept ca scade cu distanta, dar asta poate face ca sa apara o tensiune sub valoarea tensiunii la care actionează bobina de care discutam. Părerea mea. Dar iata aici (casa.schneider-electric.ro/protectia-impotrica-efectelor-trasnetelor.html) si un punct de vedere al unui producator.

E prea puţin probabil sa fiţi afectat de intreruperea nulului vecinului: el are si faza si nulul de aceeasi valoare, intr-un circuit dat. Probabilitatea e mai mare ca nulul din staţie sau din post sa se arda si sa va dea supratensiunea a doua faze.
    Sal'tare!

Posibil sa aveti dreptate cu timpul de reactie al descarcatorilor. Aveti cumva o fisa tehnica a unui descarcator de josa tensiune? Vreau sa verific pragul si timpul de declansare.

Nu sunt de acord cu afirmatia ca un trasnet in LEA (tensiune inalta) se propaga in LES (tensiune joasa). Toate transformatoarele au montate descarcatoare pe partea de inlta pentru protectia sa. Deci nu are cum ajunge supratensiunea in LES. Daca totusi trece de descarcatoare si distruge trafo ajungand in LES si de acolo la mine este vina ENEL si ei vor plati toata paguba.

Părerea mea e ca exista posibilitatea ca bobina sa lucreze DUPĂ ce virful de tensiune a străpuns ceva ,,electronice''.
    Marea majoritate a aparatelor electronice au imunitate la supratensiuni de 1-2 perioade. Deci o eventuala Acum constructia descarcatorului (in functie de tipul constructiv) permite functionarea lui la curent de descarcare sun forma de unda. Deci unele descarcatoare va protejeaza chiar si la supratensiuni de comutatie venite din celulele de medie sau joasa tensiune, iar aparatele electronice nu suporta nici macar o jumatate de perioada supratensiunea respectiva.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele
    De johny west în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 17.12.2014, 20:26
  2. Banda protectie, element protectie anti-pasari
    De mircescu în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 26.07.2012, 21:48
  3. Protectie supratensiune
    De raduleanovici în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 15.12.2009, 11:56
  4. Functie de protectie
    De Laufer în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 14.04.2008, 22:53
  5. protectie supratensiune
    De gogu_ologu în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 18.09.2007, 18:22

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi