Protectie supratensiune de la Moller

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #31
    Asa. Cum afli cand a lucrat descarcatorul?

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #32
      Postat în original de razvyyc
      Este o valoare foarte buna, in conformitate cu normativele de proiectare a echipamentelor electrice. Dumneavoastra stiti ce anume reprezinta ?

      Tot la producatorul recomandat de dumneavoastra am gasit ai aceasta schema ce exclude intrerupatorul.

      Consider ca datorita caracteristicilor descarcatorului folosit nu este necesara folosirea suplimentara a acelui intrerupator, doar daca doriti sa aruncati banii pe geam afara. Argumentare: in cazul in care unda, sa zicem, trece de descarcator si ajunge la echipamentul sensibil mai are rost declansarea acestuia? Ori daca sarcina a fost descarcata, mai are rost intreruperea tensiunii? In aceste conditii, daca sunt plecat din localitate oare nu risc sa-mi inghete tevile, ori sa mi se strice mancarea in frigider?
      Nu-mi pot permite sa arunc banii pe ferestra decit in momentul cind trec prin dreptul ferestrei mele!

      Descarcatorrul este cuplat la faza, nul si pamnântare. Ce se intimpla arunci când rezistenţa descarcatorului, datorita energiei primite e distrusa, devine zero(nu se inrerupe) şi pune in scurt nulul pamântarea si faza? Nu trebuie un intrerupător care sa sesizeze si sa faca aceasta?
      Sau da afara sin staţie?

      Nu m-am uitat la descarcatorul acela dar cred ca daca nu are un intrerupător aceta nu se distruge punind la masainstalaţia, părerea mea. Producatorul ar trebui sa dea indicaţii asa cum a facut recomandarea la cel anterior.

      Cit despre ,,forma standard a impulsului de trasnet'' nu cred ca pate fi vorba pentru ca condiţiile nu pot fi identice de doua ori: daca o experienţă reuşeşte a doua oara trebuie sa fie ceva greşit(Parca asa spunea Murphy).
      In toata afacerea asta cea mai periculoasa este componenta aperiodica (de curent continuu) si intensitatea ei in primele momente ale scurtului sau ale loviturii directe sau indirecte: ea rupe molecula materialului, disloca atomii de pe ultima orbita şi polarizează materialul producind strapungerea.Părerea mea.
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #33
        [qote="liviu2004"]Asa. Cum afli cand a lucrat descarcatorul?[/quote]
        Al meu are un led care in mod normal lumineaza verde; in momentul cand descarcatorul s-a distrus ledul va lumina rosu, cel putin asa spun specificatiile Schneider.

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #34
          Da, semnalizarea se face prin stegulet sau LED

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #35
            [quote="Baboo"]
            Postat în original de razvyyc
            Descarcatorrul este cuplat la faza, nul si pamnântare. Ce se intimpla arunci când rezistenţa descarcatorului, datorita energiei primite e distrusa, devine zero(nu se inrerupe) şi pune in scurt nulul pamântarea si faza? Nu trebuie un intrerupător care sa sesizeze si sa faca aceasta?
            Sau da afara sin staţie?
            Sal'tare!
            In acele conditii rezistenta respectiva se strapunge si se arde. Pentru acest lucru sunt montate steguletele de avertizare. In acel moment instalatia electrica este functionala dar nu este protejata la impuls de trasnet.
            Iar intrerupatorul cu care dumneavoastra insistati este montat doar pentru a prelungi durata de viata a descarcatorului.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #36
              Postat în original de Baboo
              Cit despre ,,forma standard a impulsului de trasnet'' nu cred ca pate fi vorba pentru ca condiţiile nu pot fi identice de doua ori: daca o experienţă reuşeşte a doua oara trebuie sa fie ceva greşit(Parca asa spunea Murphy)
              In 99,5 % din cazuri impulsul are aceasta forma. Vorbim de forma impulsului aici. Difera doar amplitudinea semnalului iar parametri enumerati mai sus depind de valoarea de varf a acestora. Iar ceea ce numiti dumneavoastra "componenta de curent continuu" este exact acea valoare indicata de normative, de la care a si inceput discutia. Totusi componenta de curent continuu este cam mult spus, sa-i zicem in continuare componenta aperiodica.

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #37
                Postat în original de "razvyycIar intrerupatorul cu care dumneavoastra [b
                insistati [/b]este montat doar pentru a prelungi durata de viata a descarcatorului.
                Aţi inţeles total greşit: nu insist, intrerupătorul nu e al meu ci e al producatorului care-l propune spre utilizare. Daca nu aveţi rabdare pentru conversaţie, aveţi la indemina tasta ESC, nu v-am obligat sa raspundeţi.

                Deci după opinia Dvs niciodata descarvatorul nu va pune in scurt faza la pămintarea sau la nul. Razistenţa se intrerupe doar... Şi de fiecare data cind apare o supra teniune da afara intrerupătorul...
                Şi după opinia Dvs care ar fi principiul de funcţionare al acestui intrerupător? Da afara si la fractiuni de Un, pe care rezitenţa de descarcare le sesizeaza? Luminaţi-ne!
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #38
                  Se vede ca nu aveti rabdarea necesara pentru a citi asa cum trebuie cele scrise de mine. Cand am specificat ca "rezistenta respectiva se strapunge si se arde" am facut referire (dand quote) la specificatiile dumneavoastra potrivit carora "rezistenţa descarcatorului, datorita energiei primite e distrusa, devine zero(nu se inrerupe) şi pune in scurt nulul pamântarea si faza".

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #39
                    Postat în original de Baboo
                    Nu trebuie un intrerupător care sa sesizeze si sa faca aceasta?
                    Sau da afara sin staţie?
                    Nu ati inteles nici pe departe fenomenul. Unda respectiva nu trebuie izolata prin declansari ale intreruparoarelor. Ea trebuie condusa spre pamant. Prin diverse metode. Folosind descarcatoare cu coarne sau armaturi ce functionaeza pe principiul eclatorului in cazul liniilor electrice de MT si IT, folosirea descarcatoarelor cu OZn, ori a descarcatoarelor cu rezistenta variabila in cazul statiilor de transformare (si posturilor de transformare), utilizarea descarcatoarelor de JT, impartite in 4 mari clase, astfel incat sa avem aparatajele protejate. Toate acestea au ca principiu de functionare conducerea undei spre pamant. In nici unul din aceste cazuri nu este necesara declansarea vreunui intrerupator.

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #40
                      [quote="Baboo
                      Descarcatorrul este cuplat la faza, nul si pamnântare. Ce se intimpla arunci când rezistenţa descarcatorului, datorita energiei primite e distrusa, devine zero(nu se inrerupe) şi pune in scurt nulul pamântarea si faza? Nu trebuie un intrerupător care sa sesizeze si sa faca aceasta?
                      Sau da afara sin staţie? [/quote]

                      Stimate, măiastrule!
                      E posibil ca răbdarea sa mă părăsească (căci aşa se intimplă cu inaintarea în vârstă), dar daca sunt urât asta nu inseamna ca sunt si prost! Este posibil ca de cind am invaţat eu despre DRV-uri şi eclatoare (1970) sa se fi schimbat multe de atunci. Ca dovada că, aceste sisteme de protecţie proprii la acea vreme doar staţiilor de ÎT, si care se învăţau la CSR, au apărut si in cadrul locuinţelor. Accept asta, tocmai pentru ca nu sunt prost: stiinţa evolueaza şi nu-i aşteaptă pe cei care rămân în urmă. Accept şi faptul ca este posibil sa fiţi mai pregatit decit mine, desi din ocupaţia mea de ,,pensionar'' nu rezulta gradul de pregatire.
                      Am pus niste întrebări ca să aflu( şi toţi cei care urmăresc postul acesta) si un alt punct de vedere al unei persoane care este posibil sa fi avut si alta experienţă(e) pe care le-am avut eu. Nu toţi cei care ştiu, ştiu să-i înveţe şi pe alţii, chiar daca sunt toba de carte. Aici este un sait, un forum în care omul vine sa mai înveţe câte ceva din experienta celorlalţi, care sunt dispusi sa-i înveţe şi pe alţii. Când ai învaţat nişte principii generale de functionare care sunt bazate pe pe cuceriri ale fizicie, electrotehnici ...etc şi ş.a.m.d., înţelegi mai repede modificarile.

                      Măiastrule!
                      Dar nu accept sa ma faceţi prost (indirect desigur) folosind ca exemplu un raspuns TRUNCHIAT de-al meu pentru răspunsul Dvs.pentru raspunsul Dvs.. Mai sus am reprodus intreg citatul ,iar mai jos voi reproduce raspunsul Dvs in legatura cu mesajul trunchiat!
                      Baboo a scris:
                      Nu trebuie un intrerupător care sa sesizeze si sa faca aceasta?
                      Sau da afara sin staţie?

                      Nu ati inteles nici pe departe fenomenul. Unda respectiva nu trebuie izolata prin declansari ale intreruparoarelor. Ea trebuie condusa spre pamant. Prin diverse metode. Folosind descarcatoare cu coarne sau armaturi ce functionaeza pe principiul eclatorului in cazul liniilor electrice de MT si IT, folosirea descarcatoarelor cu OZn, ori a descarcatoarelor cu rezistenta variabila in cazul statiilor de transformare (si posturilor de transformare), utilizarea descarcatoarelor de JT, impartite in 4 mari clase, astfel incat sa avem aparatajele protejate. Toate acestea au ca principiu de functionare conducerea undei spre pamant. In nici unul din aceste cazuri nu este necesara declansarea vreunui intrerupator.

                      Nu am intenţia să-mi ,,arat muşchii'' dar nu accept ceeea ce nu e drept.
                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #41
                        In cazul in care considerati ca am adus ofensa prin mesajul meu imi cer scuze. Poate cam acelasi lucru am simtit si eu cand mi-ati caracterizat exprimarea defectuoasa caracterizand-o drept lipsa de patriotism.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #42
                          Postat în original de razvyyc
                          In cazul in care considerati ca am adus ofensa prin mesajul meu imi cer scuze. Poate cam acelasi lucru am simtit si eu cand mi-ati caracterizat exprimarea defectuoasa caracterizand-o drept lipsa de patriotism.
                          Sa nu dam apă la moara lingviştilor care au scos bancul cu asemanarea dintre un inginer si un câine: că au privire inteligenta dar nu se pot exprima.

                          Rămân în continuare la ideea ca a vorbi şi a scrie corect româneşte este o atitudine patriotica, in condiiţiile in care Marko Bela a lansat ideea ca românii care sunt minoritate in zonele din HARCOV, să inveţe româneşte intr-o ţara in care limba română este limbă oficială.

                          Ceea ce am semnalat in legatura cu Dvs ţine de învăţarea limbii române pe când ceea ce aţi facut Dvs ţine de mass media, gen OTV: trunchierea raspunsurilor in legatura cu problemele tehnice.
                          Oricine, care stie limba română, va poate judeca pentru greşeli care ţin de despărţirile cu cratima şi se poate indoi de educaţia Dvs. Dar aceeaşi persoana nu poate judeca daca stiţi sa nu nu stiţi meseria pentru care v-aţi pregatit, dar stie ca nu aveti o educaţie temeinica in general, chiar daca sunteţi un as in meserie.

                          E drept ca săgeata adevarului trebuie inmuiata in miere, dar eu am un inceput de diabet şi nu dispun de miere!
                          Cu stima!
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #43
                            Postat în original de Baboo
                            Postat în original de gogu_ologu
                            Am luat si eu caum cateva luni un asemenea intrerupator. Stiam ce face, m-am uitat in catalog. Deconecteaza faza si nulul cu conditia ca maneta sa sa faca corp comun cu cea a unui intrerupator bipolar (cumparat separat).

                            M-am uitat in schema lor, am cerut exact modelul (era unul de 63A) si costa 140lei. Asta in conditiile in care unul de la Legrand de 32 sau 40A costa vreo 40 de lei.

                            Intrebare: o merge maneta senzorului cuplata mecanic cu intrerupatorul Legrand?

                            Sau cam cat costa un bipolar Schneider de vreo 40A (140lei mi se pare mult)
                            Nu e bine sa amestecam merele cu perele si sa le numărăm!
                            Dai un ban dar, stii canu-l mai ai!
                            Sal'tare!
                            Pai, asa ma gandeam si eu.

                            Rog totusi cunoscatorii sa imi spuna la ce pret ar trebui sa gasesc un asemenea intrerupator, actionat de maneta disjunctorului, care sa suporte 40A. Daca vreti va dau codul pt cel de 63A, care e pus la ei in schema data ca exemplu.
                            Deci va rog un pret daca se poate.

                            Comentariu

                            • overseas
                              Incepator
                              • 05.mar.2007
                              • 92

                              #44
                              Protektor

                              am luat de curand un mecanism de protectie la supratensiune, care face 2 chestii f. importante:
                              - se poate seta variatia admisa
                              - revine automat dupa oprire
                              CCa 9 mil lei, daca va intereseaza nu stiu daca am voie sa postez site-ul.

                              Comentariu

                              Procesare...