Protectie supratensiune de la Moller

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #16
    Re: Protectie supratensiune de la Moller

    Postat în original de alex virtual
    Postat în original de Baboo
    nsa pentru ca aceste descarcatoare sa functioneze este nevoie ca instalatia casei sa aiba o buna instalatie de pămintare. !
    Eu tot asa stiu . Descarcatorul se leaga intre faza si impamantare .
    Va salut !
    Trebuie si nulul pus la locul lui in descarcator. Supratensiunea este sesizata intre nulul reţelei, dar e data la instalaţia de pămintare, nu o baga in reţea.
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • FederalMogul
      Incepator
      • 12.nov.2007
      • 95

      #17
      Nu am nevoie de descarcator pt ca locuinta este alimentata printr-un cablu subteran deci riscul de supratensiune atmosferica tinde spre 0. Priza de pamant este realizata f bine si are sub 4 ohmi.

      Eu vreau sa ma protejez pt supratensiuni de pana la 400 V. Cel mai uzual aceasta poate aprea atunci cand se intrerupe nulul unui vecin alimentat in aval pe o alta faza decat a mea, faza lui ramanand cuplata. Bineinteles nulul fiind comun pt ambii. O alta situatie este conectarea voita sau accidentala in PT/BMP a unei faze in loc de nul.

      Este o protectie suplimentara si nu obligatorie.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #18
        Postat în original de FederalMogul
        Nu am nevoie de descarcator pt ca locuinta este alimentata printr-un cablu subteran deci riscul de supratensiune atmosferica tinde spre 0. Priza de pamant este realizata f bine si are sub 4 ohmi.

        Eu vreau sa ma protejez pt supratensiuni de pana la 400 V. Cel mai uzual aceasta poate aprea atunci cand se intrerupe nulul unui vecin alimentat in aval pe o alta faza decat a mea, faza lui ramanand cuplata. Bineinteles nulul fiind comun pt ambii. O alta situatie este conectarea voita sau accidentala in PT/BMP a unei faze in loc de nul.

        Este o protectie suplimentara si nu obligatorie.
        Acelasi lucru il face si descarcatorul la supratensiuni, dar la cele atmosferice in cazul unei energii mai mari e posibil ca sa se distruga. DAR după elementul de sesizarea supratensiunii la descarcator sunt mai puţine elemnete de execuţia a comenzii de intrerupere decit la un disjunctor echipat cu bobina de prag fix. Părerea mea e ca exista posibilitatea ca bobina sa lucreze DUPĂ ce virful de tensiune a străpuns ceva ,,electronice''. Iar supratensiune care poate apare in LEA nu se opreste la intrerea in LES. E drept ca scade cu distanta, dar asta poate face ca sa apara o tensiune sub valoarea tensiunii la care actionează bobina de care discutam. Părerea mea. Dar iata aici (casa.schneider-electric.ro/protectia-impotrica-efectelor-trasnetelor.html) si un punct de vedere al unui producator.

        E prea puţin probabil sa fiţi afectat de intreruperea nulului vecinului: el are si faza si nulul de aceeasi valoare, intr-un circuit dat. Probabilitatea e mai mare ca nulul din staţie sau din post sa se arda si sa va dea supratensiunea a doua faze.
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • FederalMogul
          Incepator
          • 12.nov.2007
          • 95

          #19
          Posibil sa aveti dreptate cu timpul de reactie al descarcatorilor. Aveti cumva o fisa tehnica a unui descarcator de josa tensiune? Vreau sa verific pragul si timpul de declansare.

          Nu sunt de acord cu afirmatia ca un trasnet in LEA (tensiune inalta) se propaga in LES (tensiune joasa). Toate transformatoarele au montate descarcatoare pe partea de inlta pentru protectia sa. Deci nu are cum ajunge supratensiunea in LES. Daca totusi trece de descarcatoare si distruge trafo ajungand in LES si de acolo la mine este vina ENEL si ei vor plati toata paguba.

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #20
            Postat în original de Baboo
            Părerea mea e ca exista posibilitatea ca bobina sa lucreze DUPĂ ce virful de tensiune a străpuns ceva ,,electronice''.
            Marea majoritate a aparatelor electronice au imunitate la supratensiuni de 1-2 perioade. Deci o eventuala Acum constructia descarcatorului (in functie de tipul constructiv) permite functionarea lui la curent de descarcare sun forma de unda. Deci unele descarcatoare va protejeaza chiar si la supratensiuni de comutatie venite din celulele de medie sau joasa tensiune, iar aparatele electronice nu suporta nici macar o jumatate de perioada supratensiunea respectiva.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #21
              Postat în original de Baboo
              DAR după elementul de sesizarea supratensiunii la descarcator sunt mai puţine elemnete de execuţia a comenzii de intrerupere decit la un disjunctor echipat cu bobina de prag fix.
              Functionarea descarcatorului nu presupune "execuţia a comenzii de intrerupere".

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #22
                Am luat si eu caum cateva luni un asemenea intrerupator. Stiam ce face, m-am uitat in catalog. Deconecteaza faza si nulul cu conditia ca maneta sa sa faca corp comun cu cea a unui intrerupator bipolar (cumparat separat).

                M-am uitat in schema lor, am cerut exact modelul (era unul de 63A) si costa 140lei. Asta in conditiile in care unul de la Legrand de 32 sau 40A costa vreo 40 de lei.

                Intrebare: o merge maneta senzorului cuplata mecanic cu intrerupatorul Legrand?

                Sau cam cat costa un bipolar Schneider de vreo 40A (140lei mi se pare mult)

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1658

                  #23
                  Postat în original de razvyyc
                  Postat în original de Baboo
                  DAR după elementul de sesizarea supratensiunii la descarcator sunt mai puţine elemnete de execuţia a comenzii de intrerupere decit la un disjunctor echipat cu bobina de prag fix.
                  Functionarea descarcatorului nu presupune "execuţia a comenzii de intrerupere".
                  BA DA! Dar numai atunci cind din cauza energiei primite descarcatorul e pus in scurt. Producatorul recomanda chiar asocierea descarcatorului cu un astfel de intrerupător pentru astfel de cazuri. Vedeţi Schneider!
                  Saltare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #24
                    Postat în original de razvyyc
                    Postat în original de Baboo
                    Părerea mea e ca exista posibilitatea ca bobina sa lucreze DUPĂ ce virful de tensiune a străpuns ceva ,,electronice''.
                    Marea majoritate a aparatelor electronice au imunitate la supratensiuni de 1-2 perioade. Deci o eventuala Acum constructia descarcatorului (in functie de tipul constructiv) permite functionarea lui la curent de descarcare sun forma de unda. Deci unele descarcatoare va protejeaza chiar si la supratensiuni de comutatie venite din celulele de medie sau joasa tensiune, iar aparatele electronice nu suporta nici macar o jumatate de perioada supratensiunea respectiva.

                    Păi şi eu ce-am spus? Ca bobina poate da afara după ce sunt distruse electronice, mai ales de componenta aperiodica.

                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #25
                      Postat în original de gogu_ologu
                      Am luat si eu caum cateva luni un asemenea intrerupator. Stiam ce face, m-am uitat in catalog. Deconecteaza faza si nulul cu conditia ca maneta sa sa faca corp comun cu cea a unui intrerupator bipolar (cumparat separat).

                      M-am uitat in schema lor, am cerut exact modelul (era unul de 63A) si costa 140lei. Asta in conditiile in care unul de la Legrand de 32 sau 40A costa vreo 40 de lei.

                      Intrebare: o merge maneta senzorului cuplata mecanic cu intrerupatorul Legrand?

                      Sau cam cat costa un bipolar Schneider de vreo 40A (140lei mi se pare mult)
                      Nu e bine sa amestecam merele cu perele si sa le numărăm!
                      Dai un ban dar, stii canu-l mai ai!
                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #26
                        Postat în original de Baboo
                        Postat în original de razvyyc
                        Postat în original de Baboo
                        Părerea mea e ca exista posibilitatea ca bobina sa lucreze DUPĂ ce virful de tensiune a străpuns ceva ,,electronice''.
                        Marea majoritate a aparatelor electronice au imunitate la supratensiuni de 1-2 perioade. Deci o eventuala Acum constructia descarcatorului (in functie de tipul constructiv) permite functionarea lui la curent de descarcare sun forma de unda. Deci unele descarcatoare va protejeaza chiar si la supratensiuni de comutatie venite din celulele de medie sau joasa tensiune, iar aparatele electronice nu suporta nici macar o jumatate de perioada supratensiunea respectiva.
                        Sal'tare!
                        M-ati inteles gresit, poate si datorita exprimarii mele, putin deficitara. Vroiam sa zic ca desi aparatele electronice suporta supratensiuni de 1-2 perioade la o buna functionare a descarcatoarelor la acestea nu va ajunge niciodata nici macar o jumatate de perioada.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #27
                          [quote="razvyyc
                          M-ati inteles gresit, poate si datorita exprimarii mele, putin deficitara. Vroiam sa zic ca desi aparatele electronice suporta supratensiuni de 1-2 perioade la o buna functionare a descarcatoarelor la acestea nu va ajunge niciodata nici macar o jumatate de perioada.[/quote]

                          Eu am inţeles ce-a reieşit din ceea ce aţi scris!
                          Nici acum nu am prea inţeles: lipsesc virgule din frază şi nu am rabdare sa fac rebus anagramat.

                          Concizia ca si oratoria sunt virtuţi, iar a vorbi corect româneşte o consider o dovadă de patriotism. E bine sa va asiguraţi ca aţi fost bine inţeles.

                          Ce părere aveţi insa despre acel [8/20microsecunde ] de la descarcatoarele Schneider pe care le prezinta producatorul aici?
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • razvyyc
                            Membru Marcant
                            • 04.ian.2008
                            • 450

                            #28
                            Este o valoare foarte buna, in conformitate cu normativele de proiectare a echipamentelor electrice. Dumneavoastra stiti ce anume reprezinta ?

                            Tot la producatorul recomandat de dumneavoastra am gasit ai aceasta schema ce exclude intrerupatorul.

                            Consider ca datorita caracteristicilor descarcatorului folosit nu este necesara folosirea suplimentara a acelui intrerupator, doar daca doriti sa aruncati banii pe geam afara. Argumentare: in cazul in care unda, sa zicem, trece de descarcator si ajunge la echipamentul sensibil mai are rost declansarea acestuia? Ori daca sarcina a fost descarcata, mai are rost intreruperea tensiunii? In aceste conditii, daca sunt plecat din localitate oare nu risc sa-mi inghete tevile, ori sa mi se strice mancarea in frigider?

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #29
                              Haideti ca incep eu.
                              Oricare echipament sau protectie va face referire la "forma standard a impulsului de trasnet". Ac este caracteristici sunt: tensiunea de tinere la impuls de trasnet unda 1,2 / 50ms, valoarea data fiind valoarea de varf a impulsului, respectiv curentul nominal de descarcare, unda 8/20 µs. In cazul tensiunii: valoarea 1.2 µs reprezinta timpul in care impulsul ajunge la 90 % din valoarea lui iar 50 ms reprezinta durata in care impulsul se pastreaza la peste 50% din valoare. Aproape la fel si in cazul curentului.
                              Concluzii: asigurati-va ca descarcatorul montat de dumneavoastra are imunitate ( nu asa cum fac cei de la Electrica cand monteaza DPS cu buna functionare dar cu imunitate scazuta). Verificati daca in retea sunt montate descarcatoare, clasa acestora (sau gradul, dupa alte normative) precum si amplitudinea impulsului de trasnet caracteristic zonei din care dumneavoastra faceti parte, daca cladirea este protejata la trasnet (abia dupa ce veti face aceste verificari puteti trece la alegerea echipamentelor de protectie).
                              Sper ca apreciati de aceasta data sfaturile utile si nu faceti corectie de text.

                              Comentariu

                              • bassu
                                Membru Marcant
                                • 25.nov.2008
                                • 475

                                #30
                                Descarcatorul se leaga in paralel pe alimentare inainte de siguranta generala din tabloul general. Adica dupa BMP sau BMPT. NU intre faza si pamantare. Conditia ca el sa functioneze este ca respectiva instalatie electrica sa aiba o pamantare buna asa cum spunea si Baboo. Dar....ar trebui sa stiti ca dupa 3-4 "varfuri" respectivele descarcatoare trebuiesc inlocuite. Asta de regula nu se spune la magazin atunci cand le cumparati.

                                Comentariu

                                Procesare...