Incalzire cu GPL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • peet
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 7

    Incalzire cu GPL

    Buna ziua,

    Am tot cautat si nu am gasit nimic pe net despre debitul maxim de GPL ce poate fi furnizat de o butelie de aragaz fara probleme.

    Am facut o casa si pentru ca urmeaza sa ma bransez la gaz metan la primavara (chestiune de buget), trebuie sa gasesc o varianta sa fac ceva caldura peste iarna, fara a fi nevoie sa fac mari investitii (cos, ...) si nici optiunea electrica nu e fezabila din cauza puteri instalate, ma gandesc sa utilizez in acest sens convector pe GPL alimentat de la butelie, ideea este ca sunt diferite tipuri de la 2kw la 5 kw ce au un consum (debit necesar de GPL) de la 0,17 la 0,44 kg/h.

    Ca urmare in functie de debitul maxim de GPL ce poate fi asigurat de la butelia de aragaz fara probleme, vreau sa ma decid daca achizitionez de 5 kw care consuma 0,44 kg/h (mai economic) sau mai multe mai mici care consuma mai putin si pot fi alimentate fiecare de la cate o butelie (mai scump ).

    Am vazut ca la un consum de 1,5 kg/h, experimentat cu un generator de aer cald, butelia incepe sa inghete cam in 30 - 45 min, ca urmare nu face fata.

    Va multumesc.
    casa dulce casa
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #2
    salut,
    am folosit un convector pe gaz de 2.3kw si asta iarna in cea mai friguroasa perioada (temp mai mica de -10gr) am consumat o butelie de 12.5kg la 4 zile ( mers continuu)
    volum incalzit de 25mc, izolatie exterioara si pod. temperatura interioara nu a scazut sub 20gr.
    cand afara au fost temperaturii de 0-5 gr am consumat o butelie la 9-11 zile.

    acum folosesc convectoare electrice. 36 mp de incalzit aprox 80mc, in luna oct - consum de 500kw, temperatura interioara min 21gr (24 gr dormitor- 11mp). apreciez un cosum in cea mai rece perioada de max 1200-1300 kw.

    avand in vedere costul unui convector pe gaz (800-1000ron ) si pretul unei butelii de 12.5 kg (50ron) recomand achizitionarea de convectoare electrice "de firma" (in jur de 200ron/buc, putere 500w cu termostat mecanic, pretul creste la puterile de 700, 1000, 1500 si 2000..pana la max 300ron )


    revenind la problema dvs- eu am rezolvat inghetarea buteliei cu o patura electrica (am infasurat butelia)- se consuma tot gazul din ea. scoteam butelia calda cand o schimbam.
    mai puteti folosi 2 butelii in paralel

    PS: consider foarte scumpa varianta alesa de dumneavoastra - avand in vedere costul intial al convectoarelor si cel ulterior al consumului de gpl.
    anda panda din ...

    Comentariu

    • peet
      Incepator
      • 12.nov.2007
      • 7

      #3
      Singura problema cu varianta electrica este puterea disponibila in acest moment de 3kw, ceea ce nu acopera nici pe departe cei aproximativ 8 - 10 kw minim necesari pana la bransarea la reteaua de gaz metan (un convector de 5kw plus cei 3kw electric ar face posibila trecerea peste iarna asta).
      Totodata ramanand ca alternativa convectorul in caz de lipsa de gaz metan.

      Multumesc.
      casa dulce casa

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        MARE ATENTIE
        Convertoarele pe GLP sunt destinate EXCLUSIV pentru exterior, deoarece nu au cos, deci exclus a-l folosi in casa.

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #5
          Postat în original de gogoson
          MARE ATENTIE
          Convertoarele pe GLP sunt destinate EXCLUSIV pentru exterior, deoarece nu au cos, deci exclus a-l folosi in casa.
          a nu se confunda sobele pe GPL (cu flacara BLU FLAME sau cele cu infrarosu) cu convectoarele pe gaz cu racordare la cos sau la parapet.
          anda panda din ...

          Comentariu

          • peet
            Incepator
            • 12.nov.2007
            • 7

            #6
            In atentia mea este convectorul pe gaz (GPL) cu camera de ardere etansa ce se monteaza pe un perete exterior si are kit de admisie/evacuare concentric (similar cu al centralelor cu tiraj fortat).

            Dar tot nu am aflat care este debitul maxim ce poate fi pus la dispozitie de o butelie, adunand puterea ochiurilor de la aragaz se apropie de cei 5kw ai convectorului, deci ar cam trebui sa mearga (1,5 - 2kw ochiul mare, tot cam atat cuptorul, la care se aduga si celelalte 3 ochiuri)?
            casa dulce casa

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #7
              pe viitor aveti in plan trecerea acestora pe GN?

              de ce aveti doar 3kw electric? asta inseamna o sig generala de doar 16A

              pana cum nu am vazut decat min 25A, adica 5,5kw


              in legatura cu debitul de gaz al unei butelii..... puteti intreba la un centru de incarcare butelii.
              anda panda din ...

              Comentariu

              • claudiu17
                Incepator
                • 24.aug.2007
                • 19

                #8
                Răspuns la: Incalzire cu GPL (butelie aragaz), Debit maxim ce poate fi f

                Apropo de acest tip de sobe, cu GPL http://www.techstore.ro/ProductDetai...oductKey=11836 sau http://www.cucina.ro/ProductDetails....oductKey=15153 , au nevoie de cos evacuare gaze arse? Nu prea inteleg ce se intampla cu GPL-ul consumat, banuiesc ca emanarea caldurii se face pe seama arderii gazului lichefiat.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  #9
                  Răspuns la: Incalzire cu GPL (butelie aragaz), Debit maxim ce poate fi f

                  Postat în original de claudiu17
                  Apropo de acest tip de sobe, cu GPL http://www.techstore.ro/ProductDetai...oductKey=11836 sau http://www.cucina.ro/ProductDetails....oductKey=15153 , au nevoie de cos evacuare gaze arse? Nu prea inteleg ce se intampla cu GPL-ul consumat, banuiesc ca emanarea caldurii se face pe seama arderii gazului lichefiat.
                  La acestea gazele de ardere sunt mici si sunt eliminate in camera de aceea prima dintre ele are si senzor de CO2 care la un anumit nivel comanda inchiderea sobei.

                  Comentariu

                  Procesare...