Presiune retea apa - Reductor presiune

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #61
    Răspuns la: Presiune retea apa - Reductor presiune

    Da, cresterea de presiune rezulta din dilatarea volumului apei incalzite! Instalatarea boilerelor prevede si montarea unui vas de expansiune de cca 10% din volumul boilerului pe circuit pt a prelua diferenta de volum aparuta prin incalzirea apei!Uzual insa nu prea pune nimeni vasul asta de expansiune bazandu-se ca daca presiunea creste peste valoarea supapei de siguranta se va descarca prin aceasta! Unii pun un furtunas care duce spre sifon, instalatia de scurgere, bidon, etc

    Comentariu

    • cbitzy
      Incepator
      • 03.sep.2010
      • 3

      #62
      Răspuns la: Presiune retea apa - Reductor presiune

      Nu a mai comentat nimeni de ceva timp acest subiect, sper sa nu vorbesc singur.

      Am o fotografie de pe manualul de instalare a unui reductor de presiune, care zice asa:" Schema pentru o montare corecta a reductorului:

      Presiunea la intrarea in bloc este de 7 bari.
      Am montat reductorul si l-am reglat la o presiune de 2 bari, preiune masurata dupa bateria de filtre.
      Reglarea am facut-o cu robinetul de apa deschis.
      In momentul inchiderii robinetului presiunea creste la 2,6 bari.

      Rolul filtrului inainte de reductor e clar: - nu lasa mizeria sa intre in el sa-l blocheze.
      Rolul vasului de expansiune de 5 l, presupun ca e pus ca sa ia diferenta aia de 0,6 bari care apare intre presiunea cu un robinet deschis si cea cu robinetul inchis.
      Rolul amortizorului loviturilor de berbec este de a amortiza loviturile de berbec (dha !!)

      Acuma intrebarea mea este: daca avem vasul de expansiune de 5 l, montat in serie cu amortizorul, vasul de expansiune nu actioneaza si ca amortizor pentru loviturile de berbec?
      Este necesara montarea ambelor?
      Poate cineva vorbi si despre presiunile care se fac in camerele de aer ale vasului de expansiune si a amortizorului?
      Fișiere Atașate
      O lucrare buna trebuie sa indeplineasca trei conditii: sa fie ieftina, rapida si de calitate.
      - Lucrarea ieftina si de calitate nu este rapida.
      - Lucrarea rapida si de calitate nu este ieftina.
      - Lucrarea ieftina si rapida nu este de calitate.

      Cine nu munceste nu greseste. Cine nu greseste merita sa fie sef !?!?! (de pe vremuri )

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #63
        Răspuns la: Presiune retea apa - Reductor presiune

        Vasul de expansiune e suficient pt evitarea loviturii de berbec ( doar sa stii sa-i faci perna la presiunea care trebuie ) si-l montezi dupa reductor .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cbitzy
          Incepator
          • 03.sep.2010
          • 3

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Presiune retea apa - Reductor presiune

          Postat în original de coby
          ( doar sa stii sa-i faci perna la presiunea care trebuie )
          ai vrea sa dezvolti putin subiectul?
          O lucrare buna trebuie sa indeplineasca trei conditii: sa fie ieftina, rapida si de calitate.
          - Lucrarea ieftina si de calitate nu este rapida.
          - Lucrarea rapida si de calitate nu este ieftina.
          - Lucrarea ieftina si rapida nu este de calitate.

          Cine nu munceste nu greseste. Cine nu greseste merita sa fie sef !?!?! (de pe vremuri )

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #65
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Presiune retea apa - Reductor presiune

            Pai ce e de dezvoltat , il montezi dupa reductor si setezi presiunea pernei de aer cu 0,2 bar mai putin decat e setata presiunea de dupa reductor .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Andrei bro
              Incepator
              • 20.oct.2017
              • 1

              #66
              Răspuns la: Presiune retea apa - Reductor presiune

              Postat în original de marian_c
              Zilele trecute am achizitionat un reductor de presiune apa dintr-un magazin de specialitate. Tocmai am fost conectat la reteaua de apa potabila. Dupa prima zi...o componenta a instalatiei de apa din casa...a cedat provocandu-mi o mica inundatie. Un vecin m-a sfatuit sa montez la intrarea in retea un reductor de presiune spunandu-mi ca presiunea in retea este de 5 bari. Asta am facut. Aici apar intrebarile.
              Am montat un manometru pe corpul reductorului, manometru care imi indica o presiune de 5 bari. In momentul in care apare un consum in casa, manometrul scade la 2 bari. Dar in momentul in care consumul dispare...manometrul indica din nou 5 bari. Un instalator mi-a spus ca, aceasta presiune este doar cea din reteaua externa, in reteaua din casa presiunea fiind cea "de dupa regulator" adica 2 bari. Nebazandu-ma f mult pe aceasta explicatie, ca sa ma conving, am mai montat un manometru, in casa, in distribuitor, deci dupa reductorul de presiune, manometru care, dupa spusele instalatorului ar trebui sa indice 2 bari. Nu e asa. Si acest manometru indica tot 5 bari, adica presiunea din reteaua externa. In momentul in care apare un consum, ambele manometre coboara la 2 bari, imediat cum dispare consumul, ele urca din nou la 5 bari. Practic, instalatia de apa din casa...sta sub presiune de 5 bari cand nu are consum. In aceste conditii am actionat surubul de reglare presiune de pe corpul reductorului. Singurul rezultat a fost ca, la desurubarea lui totala, debitul de apa in casa a fost aproape de zero. Dar, imediat ce disparea consumul, lent dar sigur.....ambele manometre indica din nou 5 bari.... Unde este problema?
              Ce rol mai are acest reductor de presiune apa daca, presiunea in continuare este de 5 bari in reteaua din casa?. Poate fi defect reductorul?
              Astept cu interes un raspuns de la dumneavoastra. Nu mai stiu ce solutie sa aplic.
              Evident ca exista un hidrofor sau o pompa actionata de un presostat sau de un pres control, care e tot un presostat care se deosebeste de del normal prin faptul ca se activeaza imediat ce se deschide un consumator si se creaza un flux continu care sa il traverszeze. Problema e ca un astfel de press control dezactioneaza pompa in lipsa consumului la presiunea maxima pe care aceasta o poate atinge, nu e dotat cu reglaje , el are doar functiunea de a activa si dezactiva pompa . De ce e convenabil un astfel de presostat? Ei bine e ideal atunci cand de la reteta nu vine apa, situatii des intalnite cand se efectueaza lucrari de reparatie sau intretinere, in astfel de situatii presostatul nu activeaza pompa evitanduse astfel defectiuni. Un presostat de hidrofor cu reglajul presiunii de Min-Max in situatia de lipsa a apei din instalatie, ar mentine pompa in functiune pe sec pana cand apa nu ar revenii . Spre deosebire de instalatia classica cu hidrofor, presostatul automatic se monteaza direct pe pompa, pe latura de expulsie sau iesire si nu este necesara montarea vasului de expansiune. Presiunea se creaza pe instalatie.

              Comentariu

              • incasa
                Incepator
                • 02.dec.2019
                • 1

                #67
                Va salut,

                Locuiesc la parterul unei case cu un etaj.

                Pe scurt: Avem o conducta care intra in casa si se bifurca in doua tevi mai mici,una la mine
                una la vecinu de sus.

                Si eu si vecinu avem filtre, fiecare pe teava lui. Filtrul lui indica pe manometru 4.5 bar (maxim 5 bar am vazut intr-o zi).
                Filtru meu cu manometru indica tot 4,5 bar dar din cand in cand urca pana la 8 bar. Dadeam drumu la un consumator
                in casa, imediat isi revenea la 4.5 bar.
                Avem amandoi, si eu si vecinul centrala pe gaz, boiler de 70 L (si un fel de butelie care este langa centrala,
                nu stiu cum se numeste, nu radeti de mine)

                Am studiat putin problema, am zis sa iau un filtru cu reductor de presiune, cu manometru si sa rezolv cumva. Filtru vechi
                era plin de nisip, mizerie, bine am facut ca l-am schimbat.

                Filtru asta nou are presiunea undeva la 3.5, 3.6 bar. Intr-o zi, admiram noul filtru cand va ca presiunea incepe sa creasca
                incet dar sigur de la 3.5 pana la 7 bar (pun si filmulet imediat)
                Aceeasi situatie ca si la filtrul vechi, dau drumu la un consumator in casa, chiuveta/cada si scade presiunea la 3.5 bar cu sta in general.

                Intrebarea este evidenta: de ce creste presiunea la mine in asemenea hal?



                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	filtru_preisune_normal.jpg 
Afișări:	1441 
Mărime:	53,9 KB 
ID:	676961 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	filtru_desus.jpg 
Afișări:	1330 
Mărime:	43,8 KB 
ID:	676962

                 

                Comentariu

                Procesare...