Neoane Uv/Colorate (need help!)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • n3x
    Incepator
    • 22.nov.2008
    • 10

    Neoane Uv/Colorate (need help!)

    Stie cineva unde pot gasi neoane...de pus pe perete in camera UV mov...albastru caut de mult timp si nu gasesc pe nicaieri...peste tot am dat de neoane de pc...si masina astea merg puse si pe perete? vreau pt camera
  • stefanev
    Membru Marcant
    • 05.iul.2007
    • 436

    #2
    eu am neon UV in camera si nu iti recomand. Este foarte obositoare lumina.

    Comentariu

    • n3x
      Incepator
      • 22.nov.2008
      • 10

      #3
      stiu asta nu permanent doar din cand in cand o aprind

      Comentariu

      • danieldanut
        Incepator
        • 23.nov.2008
        • 1

        #4

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca ti-ai completa si profilul am putea sa iti spunem mai concret. Spre exemplu in Bucuresti gasesti la magazinul Muzica sau Xenia (tot in zona) aceste neoane sau lampi cu tot cu reflector pt. UV. Sunt si magazine de electrice care au in oferta aceste neoane. Ulterior ai nevoie de lampa adecvata marimii neonului.

          Nu este indicat sa te expui la aceasta lumina mult timp, tocmai de aceea in tuburile cu neon normale au un filtru pentru a opri spectrul UV.
          Neonul albastru care produce o lumina vizibila este mai adecvat pentru un iluminat ambiental. Exista si baghete LED cu o lumina albastra interesanta.

          Nu cumpara becuri cu forma clasica si fasung normal (E27) care sunt vandute pe post de sursa de lumina UV deoarece nu vei obtine efectul care il doresti, emisia UV fiind slaba la aceste surse.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • n3x
            Incepator
            • 22.nov.2008
            • 10

            #6
            pai...eu vreau sa se vada...pe haine albe...cum e in club etc 30 cm e perfect albastru sau mov nu stiu exact care e

            Comentariu

            • n3x
              Incepator
              • 22.nov.2008
              • 10

              #7
              deci si lampa?...tot de 30 cm ar trebui merge orice fel sau ...hmm nu ma pricep : lampa fiind suportu care tine neonu nu?

              Comentariu

              • n3x
                Incepator
                • 22.nov.2008
                • 10

                #8
                daca ati putea sa imi da-ti un link cu totu...unde se pot comanda si ce mi-ati putea recomanda de calitate : putere...?

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12199

                  #9
                  Si pe mine ma intereseaza ce tip de neon trebuie ales pt a avea o lumina apropiata de lumina naturala si ce tip de iluminat este necesar pt cresterea plantelor !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • vladk2k
                    Incepator
                    • 19.nov.2008
                    • 63

                    #10
                    Am vazut neoane colorate si UV pe la toate magazinele de bricolaj din Bucuresti (Praktiker, Bricostore, Hornbach)

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1441

                      #11
                      Postat în original de n3x
                      deci si lampa?...tot de 30 cm ar trebui merge orice fel sau ...hmm nu ma pricep : lampa fiind suportu care tine neonu nu?
                      Eu mi-am cumparat din piata Veteranilor un neon (cu tot cu corp) de 30 cm Pentru camera . Il am de 2 ani si inca e functional . Incearca acolo . P.S. culoarea tubului (cand e oprit) e neagra , nu e nici violeta nici albastra

                      Comentariu

                      • boby
                        Incepator
                        • 10.nov.2006
                        • 8

                        #12
                        Postat în original de n3x
                        pai...eu vreau sa se vada...pe haine albe...cum e in club etc 30 cm e perfect albastru sau mov nu stiu exact care e
                        ceea ce vrei este neon black light ..uv este altceva ...

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12199

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          Si pe mine ma intereseaza ce tip de neon trebuie ales pt a avea o lumina apropiata de lumina naturala si ce tip de iluminat este necesar pt cresterea plantelor !
                          Grea intrebarea ???
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1441

                            #14
                            Mircea eu ti-as recomanda un neon , doua , sau mai bine becuri incandescente . problema e ca nu cred ca stie cineva (electricieni ) cam ce nivel de lumina e necesar pentru flori !

                            Te salut !

                            Comentariu

                            • ghimpe--
                              Membru Marcant
                              • 22.iun.2008
                              • 419

                              #15
                              Postat în original de Mircea G
                              Si pe mine ma intereseaza ce tip de neon trebuie ales pt a avea o lumina apropiata de lumina naturala si ce tip de iluminat este necesar pt cresterea plantelor !

                              In acvaristica se folosesc neoane pentru cresterea plantelor. Intreaba la un magazin de profil, daca gasesti un vanzator priceput ar trebui sa te poata indruma.
                              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                              Comentariu

                              Procesare...