Polistiren sau vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Avatar Vizitator

    Polistiren sau vata minerala

    Ce se poate spune despre polistiren si/sau vata minerala, relativ la actiunea acestora asupra mediului inconjurator sau a sanatatii oamenilor?

    Mai de mult se izola cu azbest, despre care s-a ajuns la concluzia ca este cancerigen.
    Din cite stiu eu, azbestul ar fi cu probleme pentru cei care il manipuleaza, adica constructorii, dar daca este acoperit, de tencuieli, sau alte finisaje, nu ar mai fi probleme. Este adevarat?

    Legat de polistiren, am auzit zilele trecute ca ar avea cam aceasi comportare cu azbestul, dpdv al sanatatii. Nu prea imi vine sa cred acest lucru, pentru ca, din cite stiu eu, polistirenul este un material plastic, turnat cu goluri de aer, pe cind azbestul provoaca probleme datorita unor 'aschii' mici care se pot desprinde din placa respectiva si care se fixeaza pe plamini. din acest punct de vedere, vata de sticla mi se pare mult mai asemanatoare ca si comportare cu azbestul.

    Deci, unde este adevarul? Sau aceste zvonuri sunt scoase doar de anumite firme sa isi vinda produsele proprii, si sa le atace pe cele ale concurentei?
  • Avatar Vizitator

    #2
    Polistirenul expandat si extrudat nu prezinta pericole confirmate pentru sanatatea locatarilor. Intreruperea utilizarii sale in constructii, de la inceputul anilor 80, se datoreaza faptului ca materia prima se importa. Este vorba despre reactia producatorilor de materiale izolatoare concurente la popularitatea crescanda a spumelor de polistiren. Desi polistirenul expandat de densitate medie (15-20 kg/mc) si vata minerala au aproximativ aceeasi conductivitate termica, rezistentele termice ale elementelor de constructie protejate cu polistiren sunt mai mari datorita faptului ca spumele acopera integral si fara rosturi. In plus, vata minerala necesita obligatoriu bariera de vapori.

    Comentariu

    • Avatar Vizitator

      #3
      Polistirenul are un dezavantaj trecut cu vederea de multa lume: atrage soarecii. Nu stiu daca-l mananca, sau ce se intampla, dar sigur ii atrage. Cum a fost invazia de soareci de anul trecut, unii poate-si mai aduc aminte, pana n-am schimbat polistirenul dintr-un perete cu vata, n-am scapat de ei. O atentionare asemanatoare am vaztut si pe "Travel & Living". Ca o curiozitate, gainile il devoreaza, dupa cum ratelor si gastelor le place spuma poliuretanica.

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        probabil ca la casa e problema legata de soareci cu polistirenul
        si mai ales daca il aplici pe exterior (unde de fapt ar trebui aplicat)

        dar ce se intimpla daca il aplici la interior?

        din cite imi dau eu seama, atit polistirenul cit si vata minerala cu folie antivapori este acelasi lucru, atit din punct de vedere al izolarii termice, cit si din puncte de vedere al respiratiei peretilor

        singurul avantaj al polistirenului este ca se monteaza mai usor
        si ar mai fi faptul ca nu se imbiba cu apa

        Comentariu

        Procesare...