Izolare cu rigips si vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Kapytanu
    Incepator
    • 18.mai.2016
    • 42

    #16
    Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

    Am inteles multumesc ! Si daca nu am spatiu necesar intre montantii pt rigips pe perete sa introduc vata ...se poate sa o pun intre montantii CD ? Saau trebuia sub acestia-insa nu e spatiu necesar

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #17
      Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

      Vata se poate amplasa atat in spatele profilor CD dar si intre acestea, in functie de spatiul disponibil, atat cat sa nu depaseasca planul pe care se vor aseza placile din gipscarton.

      Comentariu

      • Kapytanu
        Incepator
        • 18.mai.2016
        • 42

        #18
        Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

        Multumesc ! Credeam ca daca pun vata numai intre CD se pierde temperatura prin portiunea de sub CD care nu e izolata

        Comentariu

        • Kapytanu
          Incepator
          • 18.mai.2016
          • 42

          #19
          Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

          Si va rog sa imi spuneti daca pe peretele interior in spatele caruia se afla baia se pune bariera de vapori. Nu am inteles scz. Sau decat structura metalica si rigipsul!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #20
            Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

            Ideea era sa exista vata atat in interiorul profilului CD cat si intre acestea, asa trebuie sa arate un perete izolat corect. Daca asezati vata in spatele profilelor CD nu mai este nevoie de umplerea interiorului CD cu vata. Acest caz inseamna pierdere mai mare de spatiu si nu se foloseste de regula la apartamentele existente, unde spatiile sunt si asa reduse. Acum sper sa aveti o imagine mai clara si completa.
            Daca am inteles bine la ultimul mesaj, bariera de vapori se pune doar daca izolati prin baie. Daca izolati peretele camerei, comun cu baia,sa spunem un dormitor, nu este nveoie de bariera de vapori pe peretele interior din dormitor, comun cu baia.
            M-am cam repetat dar sper sa intelegeti corect.
            Ultima editare de Gemini; 25.mai.2016, 08:55.

            Comentariu

            • Kapytanu
              Incepator
              • 18.mai.2016
              • 42

              #21
              Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

              Da, acum am inteles. Multumesc !

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #22
                Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                Postat în original de Kapytanu
                Da, acum am inteles. Multumesc !
                Daca doriti, va rugam sa postati foto de la executia lucrarilor. Poate sesizam vreun aspect negativ si va ajutam sa il indreptati.

                Comentariu

                • Kapytanu
                  Incepator
                  • 18.mai.2016
                  • 42

                  #23
                  Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                  Va multumesc mult ! Voi incerca sa fac si niste fotografii! Dar dupa ce o sa fac o parte din structura metalica ! sa se poata observa !

                  Comentariu

                  • Ursu82_kiki
                    Incepator
                    • 05.mai.2013
                    • 67

                    #24
                    Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                    Hristos a înviat și Paște fericit tuturor! Nu mai am răbdare și vreau sa culeg și eu niște informații despre izolarea unei case! Casa este din bolțari și izolata pe exterior cu polistiren de 10 Eps 80, acum vreau sa fac si interiorul și m-am gândit așa structura de risipă și vata minerala! Eu as fi vrut să-i pun vata cu folie de aluminiu, dar nu găsesc ce vreau eu și anume, era înainte o vata cu aluminiu care avea în plus 2 aripioare de aluminiu care le capsai pe profilul de rigips și ținea și vata în picioare la pereți, iar acum nu mai găsesc! Ce recomandări aveți referitor la ce am zis! Eu nu-mi dau seama cum țin vata în picioare dacă nu am cum o fixez! Am mai auzit și varianta de bariera de vapori dar nu știu cum e procedeul!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #25
                      Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                      Vata caserata fara acel sistem de fixare se poate fixa usor utilizand banda de alumini autoadeziva, exact pe zona de imbinare de pe profil. Banda va prinde folia de pe vata si se va fixa solid pe profilul metalic pentru gipscarton. Nu vor fi probleme cu fixarea vatei. Oricum este necesara etansarea imbinarilor, indiferent de tipul caserajului.

                      Comentariu

                      • Ursu82_kiki
                        Incepator
                        • 05.mai.2013
                        • 67

                        #26
                        Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                        Si mai necesită bariera de vapori, sau altceva? Îmi poți arăta o banda din aceea de aluminiu sa vad exact ce-mi trebuie?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #27
                          Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                          Vata de sticla ce are folie de aluminiu pe ea nu necesita alta bariera de vapori. Insasi acea folie este o bariera de vapori dar se etanseaza obligatoriu imbinarile cu acelasi tip de banda. Va trebuie o banda de aluminiu de 10 cm latime, de preferat armata cu fibra de sticla. O rola de 30m este circa 25 lei.

                          Comentariu

                          • Ursu82_kiki
                            Incepator
                            • 05.mai.2013
                            • 67

                            #28
                            Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                            Poate par retard, dar as vrea să înțeleg cum se aplica această bandă! Se ia folia și pe marginile ei se aplica banda, după care se lipeste de profilul de aluminiu? Și asa se face pentru fiecare interval? Nu se consuma multă banda? Era bun daca cu un rand de banda se puteau lipi 2 margini de vata deodată, dar dacă are doar 10 cm, nu prea ajunge, nu? Profilul având 6cm rămân 2 și 2 sa prindă pe vata! Sau poate nu înțeleg eu procedeul!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #29
                              Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                              Asezati marginea vatei (folia) pe profil, aplicati banda si astfel de legati pe amandoua. Se lipesc doua margini odata, cu profilul intre ele. La latimea de 10cm ajunge pentru amandoua marginile si profil. Folia de pe vata trece putin peste profil.
                              Daca aceasta metoda pare mai dificila, utilizati vata fara folie si cumparati bariera de vapori din aluminiu, separat. Aceasta are latimea de 1.5m si vor fi mai putin imbinari, cu aceeasi banda de aluminiu.

                              Comentariu

                              • Ursu82_kiki
                                Incepator
                                • 05.mai.2013
                                • 67

                                #30
                                Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                                Am înțeles, la tavan cum recomandați? Ca am văzut ca vata se pune invers fata de profile!

                                Comentariu

                                Procesare...