Izolare cu rigips si vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hdduser
    Incepator
    • 21.nov.2008
    • 12

    Izolare cu rigips si vata minerala

    Locuiesc la bloc si vreau sa izolez peretele din bucatarie cu vata minerala.

    M-am gandit la un profil de rigips in spatele caruia sa introduc vata.

    Puteti sa imi spuneti care e distanta minima pe care o pot lasa intre perete si placa de rigips?

    As mai vrea sa stiu dc pot sa fac aceasta operatiune fara sa fiu nevoie sa indepartez faianta de pe perete.

    Va multumesc,
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Ce tip de perete aveti?
    Ceramica cuma fost aplicata? In unele cazuri aplicarea ei s-a realizat dupa o prealabila indreptare a peretilor cu tencuiala si ma gandesc ca puteti castiga cativa cm daca decopertati zona intai.

    O grosime minima pe care o pierdeti cu sistemul de termoizolare gipscarton si vata minerala este de circa 6cm.

    Comentariu

    • hdduser
      Incepator
      • 21.nov.2008
      • 12

      #3
      E ok 6cm, pentru ca oricum vroiam sa acopar si niste tevi.
      Puteti sa imi spuneti cum se prinde vata pe perete?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Nu este absolut necesar sa existe un sistem de prindere al izolatiei pe perete sau profile. Stratul de vata trebuie sa aibe o grosime corespunzatoare spatiului dintre fata profilelor si perete pentru a se elimina fenomenul de tasare.Spre exemplu daca vata utilizata are grosimea de 5cm spatiul dintre profil si perete va fi de 45-50mm. In acelasi timp latimea fasiei de vata va fi mai mare decat spatiul dintre doua profile, cu circa 2cm.

        Daca utilizati vata caserata cu folie aluminiu, banda de etansare aluminizata, autoadeziva, va permite fixare izolatiei mai usor.

        Alternativ, se pot utiliza bride speciale de fixare pe perete, pentru a sustine din loc in loc stratul de izolatie.

        Comentariu

        • Kapytanu
          Incepator
          • 18.mai.2016
          • 43

          #5
          Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

          Va salut ! Am si eu o intrebare ! Am un tavan din placa de beton sub care este polistiren extrudat de 2 cm ( asa a fost turnata placa- peste polistiren ) si vreau sa fac un tavan din rigips pe profile metalice . As dori sa pun deasupra placilor de rigips vata minerala . Mai este necesar? Mai trebuie si altceva in afara de asta ? Gen folie pentru vapori


          Si as vrea ca si peretii sa ii fac in acelasi mod. Este indicat? sunt ziditi din BCA si netencuiti, neizolati pe exterior
          Ultima editare de Kapytanu; 18.mai.2016, 00:35.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

            Deasupra planseului din beton ce spatiu este? Daca este un planseu intermediar nu este necesara bariera de vapori.
            Peretii exteriori pot fi izolati cu vata minerala (neaparat bariera de vapori peste vata) si gipscarton pe structura metalica.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

              @hdduser
              Daca termoizolatia va fi in bucatarie este obligatorie folia bariera de vapori indiferent daca se face pe perete care da in exterior sau nu .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Kapytanu
                Incepator
                • 18.mai.2016
                • 43

                #8
                Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                Nu este in bucatarie. Deasupra planseului din beton am podul unde va veni o mansarda si camere. Ce fel de bariera de vapori sa pun la izolarea peretilor ? si deasupra daca planseul este placat cu poistiren mai este necesar sa pun vata?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                  Postat în original de Kapytanu
                  Nu este in bucatarie. Deasupra planseului din beton am podul unde va veni o mansarda si camere. Ce fel de bariera de vapori sa pun la izolarea peretilor ? si deasupra daca planseul este placat cu poistiren mai este necesar sa pun vata?
                  Discutam de tavan din cate am inteles. Daca aveti alta problema la pereti, va rog sa detaliati.
                  Referitor la tavanul ce are polistiren din faza de turnare, o izolare suplimentara a tavanului, in conditiile in care deasupra este un spatiu locuibil (incalzit), nu este necesara. Daca este pod nelocuibil discutia se poate schimba.

                  Comentariu

                  • Kapytanu
                    Incepator
                    • 18.mai.2016
                    • 43

                    #10
                    Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                    Ok..despre tavan am inteles. Acum despre pereti-ce fel de bariera sa pun ? Va multumesc pentru raspunsuri.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                      Va rog sa ne spuneti ce se va realiza la pereti, ce tip de pereti si orice alt detaliu pentru a raspunde la obiect, fara interpretari sau presupuneri.

                      Comentariu

                      • Kapytanu
                        Incepator
                        • 18.mai.2016
                        • 43

                        #12
                        Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                        Peretii sunt construiti din bca din care 2 sunt interiori si 2 exteriori. Vor fi ,,imbracati cu rigips pe structura metalica si ii voi izola cu vata minerala !

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                          In cazul peretilor exteriori ce se vor izola, se va amplasa si o bariera de vapori intre vata si gipscarton. Pe ceilalti pereti nu este necesara bariera de vapori daca nu sunt in bucatarie sau baie.

                          Comentariu

                          • Kapytanu
                            Incepator
                            • 18.mai.2016
                            • 43

                            #14
                            Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                            Am inteles . Multumesc. Unul dintre peretii interiori este in baie, deci acela trebuie sa ii pun bariera de vapori. Spuneti-mi va rog ce fel de bariera sa folosesc.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Răspuns la: Izolare cu rigips si vata minerala

                              Aveti doua posibilitati: folie de polietilena cu grosimea de 0.14 mm sau bariera de vapori aluminizata.
                              Pe ambele le gasiti in comert, fie ca bariera de vapori la raionul dedicat (polietilena sau aluminiu), ori folie de polietilena la raionul de gradina, la grosimile specificate.
                              O rola de bariera de vapori poate sa acopere 60-75mp, in functie de producator.

                              Comentariu

                              Procesare...