Fundatie scumpa "Gaura in buget"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oif_nelu_1970
    Membru
    • 05.nov.2008
    • 189

    #16
    -Cand am cumparat terenul nu stiam ca este peste o zona cu umpluturi facute in urma cu apriximativ 40 de ani,iar cand am facut studiul geo nu l-am citit si asa am aflat despre aceasta problema abia cand casa era gata la rosu,noroc zic eu acum ca am respectat proiectul.
    -La acest tip de fundatie riscul de tasare este de 3-4 ori m-ai mic decat la sistemul clasic iar in studiul geo la acest teren Pconv=112KPa/daN/cm2 valoare cam la jumatate fata de un teren normal.

    Comentariu

    • mcbos
      Membru
      • 04.aug.2009
      • 142

      #17
      Acum am inteles .Studiul geo se face cu foraj in cele mai multe cazuri la tine s-a facut cu sapat .Cred ca a fost de forma avand in vedere istoria terenului. Important este faptul ca poti sa dormi linistit

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #18
        Postat în original de oif_nelu_1970
        -Cand am cumparat terenul nu stiam ca este peste o zona cu umpluturi facute in urma cu apriximativ 40 de ani,iar cand am facut studiul geo nu l-am citit si asa am aflat despre aceasta problema abia cand casa era gata la rosu,noroc zic eu acum ca am respectat proiectul.
        -La acest tip de fundatie riscul de tasare este de 3-4 ori m-ai mic decat la sistemul clasic iar in studiul geo la acest teren Pconv=112KPa/daN/cm2 valoare cam la jumatate fata de un teren normal.
        De aceea e bine ca atunci cand cumperi un loc pentru casa, sa faci studiul geo mai intai. Poate obtineai un pret mai mic, daca stiai ca este un loc cu umplutura.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • any_cyp
          Incepator
          • 17.apr.2010
          • 4

          #19
          care poate sa-mi traduca si mie c fel de teren am ?
          categoria de folosinta CC
          grup de destinatie TDI
          clasa de calitate 1
          zona in cadrul localitatii 3
          va multumesc

          Comentariu

          • marianiboss
            Incepator
            • 09.oct.2010
            • 6

            #20
            Postat în original de oif_nelu_1970
            Fundatia m-a costat 13000Euro din care manopera doar 400Euro pentru ca am facuto eu in regie proprie.Nu aveam in plan sa o fac eu dar cand mi sa cerut 3000Euro m-am apucat de constructii. Costurile au fost urmatoarele-800Euro sapat 130m cubi(excavator,raba,vola)+4000Euro 4,5 tone fier beton+6000Euro 71m cubi beton B250 din statie pompat+1200Euro pietrisul 50m cubi+700Euro scandura cofrat si folia de sub placa de la cota zero.
            deci tu ai scos 130 mc de pamant si ai bagat doar 71 mc de beton nu ? restul ? aer ? cam aberezi cu preturile alea .. 50 mc de pietris costa cam 300 euro .. pana la 1200 euro mai este ....

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              marianiboss / te-ai gindit ca o parte din pamintul scos de la sapatura a fost pus in fundatie ca umplutura , pe linga fundatie ... Mereu cantitatea de pamint excavata este mai mare decit necesarul
              Pretul la balast nu l-am inteles nici eu . El costa circa 600 E fara transport sau chiar mai ieftin daca este luat direct din balastiera . Nici pe tine nu te inteleg de unde ai scos 300 E !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • marianiboss
                Incepator
                • 09.oct.2010
                • 6

                #22
                Postat în original de Mircea G
                marianiboss / te-ai gindit ca o parte din pamintul scos de la sapatura a fost pus in fundatie ca umplutura , pe linga fundatie ... Mereu cantitatea de pamint excavata este mai mare decit necesarul
                Pretul la balast nu l-am inteles nici eu . El costa circa 600 E fara transport sau chiar mai ieftin daca este luat direct din balastiera . Nici pe tine nu te inteleg de unde ai scos 300 E !
                nu l-am intrebat ce a facut cu pamantul ci, ce a pus inapoi in locul pamantului scos din santul fundatiei(tot pamant?) .. dar na e cam tarziu si nu prea esti treaz. eu am cumparat zilele trecute 20mc de pietris 16-18 cu 500 lei .. deci e undeva la 250 lei 10mc cu tot cu transport .. ia si calculeaza .. poate la capitala e dublu ce stiu eu ..

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Postat în original de marianiboss
                  .. dar na e cam tarziu si nu prea esti treaz. eu am cumparat zilele trecute 20mc de pietris 16-18 cu 500 lei .. deci e undeva la 250 lei 10mc cu tot cu transport .. ia si calculeaza .. poate la capitala e dublu ce stiu eu ..
                  La Bucuresti ora doua noaptea , la calculator , este ceva normal !
                  La Bucuresti , balastul ajunge din balastiere indepartate si nu scapa de vigilenta politiei , garzii de mediu ...nu il luam ca voi din Prut , moca .
                  La voi mc este facut din ochi eu il vind cintarit prin statia de facut beton !
                  In concluzie , la mine mc de agregat este mc , si pretul este 50 ron .
                  Cine a cumparat de la mine s-a speriat cit de mult inseamna un mc de agregat fata de ce cumparau ei de la diferiti " intreprinzatori " care vind cu masina sau caruta .
                  Parerea mea este ca cei 20 mc cumparati de tine sint mult mai putin .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • john25
                    Membru Marcant
                    • 10.mar.2010
                    • 304

                    #24
                    cam 45% din valoarea casei la rosu ma costat si pe mine fundatia + prima placa,fiind in vrancea ,zona seismica justifica multe lucruri,5 tone fier,70 si ceva metri cubi de beton b200,12 metri cubi de scandura,4 iveco truker de piatra pe care am bagato umplutura ca nu aveam spatiu pt a depozita pamantul excavat,regie propie 3 meseriasi si 3 necalificati termenul a fost 1 luna. tip fier bagat in fundatie talpa cu fier de 12,10,8.elevatie 8 si 10,jontiune stalpi fi 14 amprenta la sol 130m patrati.
                    in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                    Comentariu

                    • marianiboss
                      Incepator
                      • 09.oct.2010
                      • 6

                      #25
                      Postat în original de Mircea G
                      Postat în original de marianiboss
                      .. dar na e cam tarziu si nu prea esti treaz. eu am cumparat zilele trecute 20mc de pietris 16-18 cu 500 lei .. deci e undeva la 250 lei 10mc cu tot cu transport .. ia si calculeaza .. poate la capitala e dublu ce stiu eu ..
                      La Bucuresti ora doua noaptea , la calculator , este ceva normal !
                      La Bucuresti , balastul ajunge din balastiere indepartate si nu scapa de vigilenta politiei , garzii de mediu ...nu il luam ca voi din Prut , moca .
                      La voi mc este facut din ochi eu il vind cintarit prin statia de facut beton !
                      In concluzie , la mine mc de agregat este mc , si pretul este 50 ron .
                      Cine a cumparat de la mine s-a speriat cit de mult inseamna un mc de agregat fata de ce cumparau ei de la diferiti " intreprinzatori " care vind cu masina sau caruta .
                      Parerea mea este ca cei 20 mc cumparati de tine sint mult mai putin .
                      aham si deci am luat teapa nu ? aveam nevoie de 20 mc de pietris si m-i s-a adus 20mc si am pus-o in locul unde imi trebuia si mi-a ajuns perfect s inca a mai ramas putin (cateva roabe) si tu zici ca nu erau 20 mc . in fine . tu prosteste-te in continuare ca noi construim dupa formule de calcul nu dupa masini care isi fac de cap.

                      Comentariu

                      • oif_nelu_1970
                        Membru
                        • 05.nov.2008
                        • 189

                        #26
                        Postat în original de marianiboss
                        Postat în original de oif_nelu_1970
                        Fundatia m-a costat 13000Euro din care manopera doar 400Euro pentru ca am facuto eu in regie proprie.Nu aveam in plan sa o fac eu dar cand mi sa cerut 3000Euro m-am apucat de constructii. Costurile au fost urmatoarele-800Euro sapat 130m cubi(excavator,raba,vola)+4000Euro 4,5 tone fier beton+6000Euro 71m cubi beton B250 din statie pompat+1200Euro pietrisul 50m cubi+700Euro scandura cofrat si folia de sub placa de la cota zero.
                        deci tu ai scos 130 mc de pamant si ai bagat doar 71 mc de beton nu ? restul ? aer ? cam aberezi cu preturile alea .. 50 mc de pietris costa cam 300 euro .. pana la 1200 euro mai este ....
                        -Atunci 1Euro era 3lei si ceva iar o bascula de pietris(Raba mica cu o osie pe spate,pentru ca una mare de 30 tone nu avea loc) costa 400lei si are cam 5-6m3,restul te las pe tine sa calculezi,citeste mai cu atentie si dupa aia spune ce ai de spus

                        Comentariu

                        • oif_nelu_1970
                          Membru
                          • 05.nov.2008
                          • 189

                          #27
                          Postat în original de marianiboss

                          nu l-am intrebat ce a facut cu pamantul ci, ce a pus inapoi in locul pamantului scos din santul fundatiei(tot pamant?)
                          -Unde vezi tu sant la fundatia asta;
                          -utilajul din poza m-ai costa si ala 100Euro.
                          -Daca faceam fundatia in vara lui 2008 iti spun eu ca ar fi costat 15000Euro iar astazi cred ca ar fi suficienti si 9-10mii.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • luca30
                            Incepator
                            • 31.mar.2016
                            • 2

                            #28
                            Răspuns la: Fundatie scumpa "Gaura in buget"

                            @oif_nelu_1970- Ne poti spune mai multe detalii despre radier? Grosimea placii? cum a fost armata ( plase sudate sau bare independente) Din cat in cat au fost barele asezate? ce clasa de beton ai folosit? Multumim frumos, asteptam cu interes raspunsul tau.

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Living Legend
                              • 26.iul.2012
                              • 1008

                              #29
                              Răspuns la: Fundatie scumpa "Gaura in buget"

                              Postat în original de luca30
                              @oif_nelu_1970- Ne poti spune mai multe detalii despre radier? Grosimea placii? cum a fost armata ( plase sudate sau bare independente) Din cat in cat au fost barele asezate? ce clasa de beton ai folosit? Multumim frumos, asteptam cu interes raspunsul tau.
                              Intrebarea dvs este pusa pe un topic ce are data ultimului raspuns anul 2010.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • oif_nelu_1970
                                Membru
                                • 05.nov.2008
                                • 189

                                #30
                                Răspuns la: Fundatie scumpa "Gaura in buget"

                                Grosimea plăcii este de 35cm,a fost armata cu fier beton OB de12mm din 15 în 15cm,bare independente.Practic s-au realizat 2 plase puse una peste alta la o distanta pe înălțime de 25cm iar betonul folosi este de 250.

                                Comentariu

                                Procesare...