Fundatie scumpa "Gaura in buget"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oif_nelu_1970
    Membru
    • 05.nov.2008
    • 189

    Fundatie scumpa "Gaura in buget"

    Este normal ca pretul la materiale ce se baga intr-o fundatie sa reprezinte 45% din costul total al unei case la rosu?.
    Casa este P+M si are 92m2 amprenta la sol.
    Asa arata casa la rosu(alb).
    Fișiere Atașate
  • flotor68
    Membru
    • 20.apr.2007
    • 190

    #2
    re

    Depinde de o serie de factori, cum ar fi: daca fundatia a necesitat o solutie tehnica deosebita din cauza unei particularitati a solului (ex. panza freatica prea sus, teren instabil), daca exista beci (din fotografie si din detaliile date nu rezulta clar). In mod normal, si ma refer aici la o fundatie clasica pentru casa din fotografie, fara beci si fara solutii tehnice extravagante, pretul fundatiei nu cred ca are de ce sa fie atat de ridicat. Pe mine m-a costat fundatia (manopera plus materiale) aprox 20%-25% din valoarea casei la rosu, si am realizat si un beci micut (10 mp) cu o hidroizolatie corespunzatoare.

    Comentariu

    • oif_nelu_1970
      Membru
      • 05.nov.2008
      • 189

      #3
      Fundatia m-a costat 13000Euro din care manopera doar 400Euro pentru ca am facuto eu in regie proprie.Nu aveam in plan sa o fac eu dar cand mi sa cerut 3000Euro m-am apucat de constructii. Costurile au fost urmatoarele-800Euro sapat 130m cubi(excavator,raba,vola)+4000Euro 4,5 tone fier beton+6000Euro 71m cubi beton B250 din statie pompat+1200Euro pietrisul 50m cubi+700Euro scandura cofrat si folia de sub placa de la cota zero.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Postat în original de oif_nelu_1970
        Fundatia m-a costat 13000Euro din care manopera doar 400Euro pentru ca am facuto eu in regie proprie.Nu aveam in plan sa o fac eu dar cand mi sa cerut 3000Euro m-am apucat de constructii. Costurile au fost urmatoarele-800Euro sapat 130m cubi(excavator,raba,vola)+4000Euro 4,5 tone fier beton+6000Euro 71m cubi beton B250 din statie pompat+1200Euro pietrisul 50m cubi+700Euro scandura cofrat si folia de sub placa de la cota zero.
        Ati facut o casa scumpa . Aveti pivnita , modelul ales este neeconomic....asta este !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • oif_nelu_1970
          Membru
          • 05.nov.2008
          • 189

          #5
          fundatie casa

          Nu am demisol.
          Daca faceam si demisol mai bagam inca 5-6000Euro si nu ma incadram in buget (30.000 Euro la rosu).
          Fundatia este de tip,,radier general cu grinzi armate".
          Iata si cateva poze din timpu executiei:
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #6
            Si pentru ce a fost nevoie de acest tip de fundatie ????
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • oif_nelu_1970
              Membru
              • 05.nov.2008
              • 189

              #7
              In studiul geo se spune,,teren clasa 2a, teren foarte tare pentru sapaturi manuale".Probe s-au luat dintr-un singur loc(am sapat o groapa adanca de 2m),mi sa spus ca atat este suficient pentru ca sau luat si de la vecini mei cu un an in urma.Eu ma-m bucurat atunci crezand ca daca este la fel o sa fac fundatia tot asa ca iei,adica normala cu 45m cubi B150+20m cubi piatra +600Kg fier beton etc.=5000Euro.La vecini in studiul geo scrie la fel numai diferenta este ca au 2 placi de beton peste parter nu una ca mine.Ei stiu pentru ce a fost nevoie.

              Comentariu

              • evisceratum
                Membru Marcant
                • 29.aug.2006
                • 412

                #8
                eu zic ca nu are rost sa te miri. O fundatie radier general e o chestie scumpa si probabil ca merita sa iti faci si un subsol general daca ai bagat banii in radier. In conditii uzuale, cu fundatii continue pentru case P+1+M fundatia ar trebui sa te ajunga cam 20-30% din costuri.

                Comentariu

                • oif_nelu_1970
                  Membru
                  • 05.nov.2008
                  • 189

                  #9
                  Pentru linistea mea,in cazul unei instabilitati a solului,risc de tasare,cutremur acest tip de fundatie este mai eficient decat unul clasic? .

                  Comentariu

                  • evisceratum
                    Membru Marcant
                    • 29.aug.2006
                    • 412

                    #10
                    fundatiile de tip radier se fac in cazul in care terenul de fundare e f prost, de regula in zonele unde sunt umpluturi, foste balti secate, etc. Eu cred ca nu ar trebui sa va faceti griji si puteti dormi linistit.

                    Comentariu

                    • Consultant constructii
                      Membru
                      • 17.iun.2008
                      • 224

                      #11
                      In studiul geo trecuie sa apara si un Pplastic, respectiv un Pcritic. Daca poti sa imi spui si mie cat este.

                      Comentariu

                      • oif_nelu_1970
                        Membru
                        • 05.nov.2008
                        • 189

                        #12
                        Exista doar presiune conventionala de calcul.Dupa folosirea unor formule de calcul Pconv.=112KPa/daN/cm2.

                        Comentariu

                        • mcbos
                          Membru
                          • 04.aug.2009
                          • 141

                          #13
                          Grinzile armate care pleaca de pe radier ce grosime au ?

                          Comentariu

                          • oif_nelu_1970
                            Membru
                            • 05.nov.2008
                            • 189

                            #14
                            -35cm latime ,iar inaltimea aproximativ 1m.

                            Comentariu

                            • mcbos
                              Membru
                              • 04.aug.2009
                              • 141

                              #15
                              Postat în original de oif_nelu_1970
                              In studiul geo se spune,,teren clasa 2a, teren foarte tare pentru sapaturi manuale".Probe s-au luat dintr-un singur loc(am sapat o groapa adanca de 2m),mi sa spus ca atat este suficient pentru ca sau luat si de la vecini mei cu un an in urma.Eu ma-m bucurat atunci crezand ca daca este la fel o sa fac fundatia tot asa ca iei,adica normala cu 45m cubi B150+20m cubi piatra +600Kg fier beton etc.=5000Euro.La vecini in studiul geo scrie la fel numai diferenta este ca au 2 placi de beton peste parter nu una ca mine.Ei stiu pentru ce a fost nevoie.
                              Diferenta de la 600 kg la 4,5 t este mare .Nu ati facut un sondaj printre vecini inainte de inceperea fundatiei ? Nu ati discutat cu inginerul structurist pe aceasta tema ? 2 placi peste parter .Nu inteleg . Poate a 2 a este sapa de egalizare .

                              Comentariu

                              Procesare...