Mobila de bucatarie - lufturi usi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ARHANGHELU
    Incepator
    • 29.nov.2008
    • 48

    Mobila de bucatarie - lufturi usi

    Vreau sa imi confectionez singur mobila de bucatarie si nu siu ce lufturi sa las intre usi(unde se inchid la mijloc) si intre blat si usile corpului de jos, vreu ca aceste lufturi sa fie cat mai mici.
    MENTIONEZ:
    -ca voi folosi pal de 18 mm
    -ca voi folosi cant ABS de 2 mm pentru usi
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #2
    2 mm intre usi.
    5 mm usa-blat. Daca blatul e "la fata" poate fi si mai putin, 3 mm de ex. Insa distantele mici intre usi si blat presupun paralelisme foarte bune intre peretii dulapurilor.

    PS: nu am sa inteleg niciodata disperarea unora pe net. Tipa din toti bojocii ca nu-i ajuta nimeni, insa nu-si pun nici un moment problema ca s-ar putea ajuta si singuri foarte usor, ca nu-s ologi sau mai stiu eu ce. In cazul de fata nu inteleg ce ar fi fost asa de greu in opritul intr-un magazin de mobila si masuratul distantelor de la exponate.
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • ARHANGHELU
      Incepator
      • 29.nov.2008
      • 48

      #3
      PS: nu am sa inteleg niciodata disperarea unora pe net. Tipa din toti bojocii ca nu-i ajuta nimeni, insa nu-si pun nici un moment problema ca s-ar putea ajuta si singuri foarte usor, ca nu-s ologi sau mai stiu eu ce. In cazul de fata nu inteleg ce ar fi fost asa de greu in opritul intr-un magazin de mobila si masuratul distantelor de la exponate.[/quote]


      CREDEMA CA AM FACUT SI ACEST LUCRU, DAR VANZATORII NU SUNT PREA INCANTATI CAND VAD CA LE MASORI MOBILA DIN TOATE INCHEIETURILE


      PS:MULTUMESC MULT KLAUS.

      Comentariu

      • ARHANGHELU
        Incepator
        • 29.nov.2008
        • 48

        #4
        Postat în original de klaus
        PS: nu am sa inteleg niciodata disperarea unora pe net. Tipa din toti bojocii ca nu-i ajuta nimeni, insa nu-si pun nici un moment problema ca s-ar putea ajuta si singuri foarte usor, ca nu-s ologi sau mai stiu eu ce. In cazul de fata nu inteleg ce ar fi fost asa de greu in opritul intr-un magazin de mobila si masuratul distantelor de la
        CREDEMA CA AM FACUT SI ACEST LUCRU, DAR VANZATORII NU SUNT PREA INCANTATI CAND VAD CA LE MASORI MOBILA DIN TOATE INCHEIETURILE


        PS:MULTUMESC MULT KLAUS.exponate.

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Sa nu uitati cand taiati usile ca latimea PAL-ului e data de grosimea cantului pe 2 laturi (verticale) la fiecare usa si de luftul dintre usi.
          De ex. la un dulap de 800 mm cu 2 usi latimea unei usi de pal vine la:
          [800 - 4 (canturi la o usa) - 4 (canturi la cealalta usa) - 2(luft intre usi)] / 2 = 790/2 = 395.
          Cantul fiind din ABS merge si 394 (mai ramane o margine si pe partea cu balamalele) pentru ca la cantul de 2 mm finisajul e usor racordat si nu e asa deranjanta o distanta mai mare intre fronturile de usi de la dulapuri alaturate.
          Insa eu le-as taia la 395 ca arata ceva mai bine daca-s chiar din margine.
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • ARHANGHELU
            Incepator
            • 29.nov.2008
            • 48

            #6
            Postat în original de klaus
            Sa nu uitati cand taiati usile ca latimea PAL-ului e data de grosimea cantului pe 2 laturi (verticale) la fiecare usa si de luftul dintre usi.
            De ex. la un dulap de 800 mm cu 2 usi latimea unei usi de pal vine la:
            [800 - 4 (canturi la o usa) - 4 (canturi la cealalta usa) - 2(luft intre usi)] / 2 = 790/2 = 395.
            Cantul fiind din ABS merge si 394 (mai ramane o margine si pe partea cu balamalele) pentru ca la cantul de 2 mm finisajul e usor racordat si nu e asa deranjanta o distanta mai mare intre fronturile de usi de la dulapuri alaturate.
            Insa eu le-as taia la 395 ca arata ceva mai bine daca-s chiar din margine.




            1.Am tinut cont de explicatiile date de catre dumnevoastra.
            2.Am dat comanda la taiat.
            3.Sa vedem ce-o sa iasa.

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Postat în original de ARHANGHELU
              1.Am tinut cont de explicatiile date de catre dumnevoastra.
              2.Am dat comanda la taiat.
              3.Sa vedem ce-o sa iasa.
              Dupa indicatiile lui klaus o sa iasa bine. Desi e el mai carcotas cateodata se pricepe.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              Procesare...