Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marius Dan
    Incepator
    • 23.nov.2017
    • 93

    Salut elixir, de treci prin Tm sa dai un semn, am un elixir de pere traznet. Referitor la cazane am vazut pe net modele interesante si la specif. si la pret. Poate la anu fac o excursie cu vreo 2 amici si o duba.

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      nu cred ca banii cu drumul &etc acopera diferentele de pret!
      sunt si la noi pe piata cazane interesante!

      Comentariu

      • Marius Dan
        Incepator
        • 23.nov.2017
        • 93

        Salutare forumisti! Am intrat sa va arat cam cum se prezinta termosemineul Aqua 25kw dupa 4 sezoane. Probleme deosebite nu am avut. Un lucru bun zic eu, facut dupa samotare, este faptul ca am inceput sa folosesc carbuni. Cox sac rosu sau albastru din dede sau record din hornbach. Binenteles cu masura si doar la prima aprindere amestecati printre lemne. Ajuta mult, max. 2kg odata am pus pe frigurile alea mari. Lemne mai am cam jumate din 10-12mc initali. La terminarea sezonului vreau sa schimb garnituri usa, geam, vopsit putin si curatare pt la anu. Sanatate tuturor!
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          grija mare cu cocxul perolier! sa nu ramai fara cazan!

          Comentariu

          • Marius Dan
            Incepator
            • 23.nov.2017
            • 93

            La multi ani sarbatoritilor zilei! Da, trebuie atentie cu coxul, elixir. Mi-am luat fochist dragilor...sunt in probe de vreo 2 zile. Deocamdata multumit, va las ceva poze mai jos. E un protherm de 6kw, asa s.a nimerit, 560 lei cu tot cu transport. Deocamdata fara ambient si mai am ceva la alimentare de facut. L.am limitat la 4 kw. Scenariu e asa- 1-2kg cox+lemne dupa vreme, casa si instalatia calde ok, la terminarea focului- 40C in instalatie am inchis robinetii cazan, apoi deschis la electrica si start. Poate stiti ceva adrese sa imi procur piese de rezerva, placa, pompa, senzori la preturi acceptabile. Numai bine forumisti!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              nu cred ca trebuie sa stai sa inchizi/deschizi zilnic la robineti!
              nici nu e sigur!
              ar trebui sa gasesti o solutie cu o clapeta de sens. nu-mi dau acum seama cum se poate in cazul tau, dar cam asa ar trebui gandita! daca centrala electrica are termostat de ambient, o sa faca treaba cum trebuie! problema e pretul de expolatare(curentul)! dar poate ai o sarma legata direct la stalp

              Comentariu

              • Marius Dan
                Incepator
                • 23.nov.2017
                • 93

                Merge totul snur, utila electrica, AU VENIT lemnele....trebuie doar maruntite si depozitate! Numai bine tuturor.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Marius Dan
                  Incepator
                  • 23.nov.2017
                  • 93

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	659 
Mărime:	136,7 KB 
ID:	687610 Salutari tuturor! Cum / cu ce ne mai incalzim forumisti? Eu am ramas tot la termosemineu+ct.electrica(mai putin din cauza ca scump). Afara e soare cu dinti dar in casa e bine.

                  Comentariu

                  • Marius Dan
                    Incepator
                    • 23.nov.2017
                    • 93

                    Salutari forumisti! Azi prima zi cu -2 -3grade afara, utilajele merg bine, totul ok. Am cumparat pt la anul viitor, 2 legaturi(aprox 3mcubi) de carpen cu 1500lei aduse acasa. O sa caut poze, aici termosemineu cu portia pe 2 zille lejer.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • callingcard
                      Incepator
                      • 05.mar.2021
                      • 7

                      Urmaresc. Daca cineva poate recomanda mester sobar la Buzau care sa faca soba cu serpentina si registru, va rog sa-i puneti numele aici. Multumesc mult.

                      Comentariu

                      • Marius Dan
                        Incepator
                        • 23.nov.2017
                        • 93

                        Cauta pe FB, callingcard, sunt grupuri de sobari. Foarte scumpe sobele...

                        Comentariu

                        • elixir
                          Membru marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 368

                          Andrei Lesan. Vezi daca iti permiti!

                          Comentariu

                          • callingcard
                            Incepator
                            • 05.mar.2021
                            • 7

                            Postat în original de Marius Dan
                            Cauta pe FB, callingcard, sunt grupuri de sobari. Foarte scumpe sobele...
                            Am cautat . Primesc raspunsuri aberante.

                            Comentariu

                            Procesare...