Pierdere presiune instalatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Catalin2005
    Incepator
    • 06.dec.2005
    • 53

    Pierdere presiune instalatie

    Va salut

    Va rog sa ma luminati si pe mine intr-o problema.

    Am o centrala murala Demrad (32kW) instalata de 3 ani.
    Am extins in vara instalatia de tevi de incalzire i-am facut proba de presiune etc. De cca 2-3 saptamani centrala semnaleaza des pierderi de presiune in instalatie cu toate ca nu vad zone umede in pereti sau pardoseala care sa-mi indice o teava sparta.

    Stie cineva ce se poate face in acest caz (cu stricaciuni minime)... tinand cont ca am renovat de curand ?

    Puteti sa-mi recomandati un instalator serios?

    Multumesc,
    Cu stima,

    Catalin
  • stefanev
    Membru Marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    #2
    ce presiune indica manometrul ? trebuie sa completati des cu apa instalatia?

    Comentariu

    • Catalin2005
      Incepator
      • 06.dec.2005
      • 53

      #3
      Presiunea coboara sub 0.5 bar.
      Completez cu apa la cca 2 zile.
      Cu stima,

      Catalin

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Nasol ! Daca nu apare apa scursa pe nicaieri , e grav . Din ce stiu, are schimbator bitermic si se pare ca este dus . Puteti face o proba , daca rabdati ! Nu folositi apa calda doua zile , timp in care presiunea scadea , si veti constata ca presiunea in circuitul de incalzire va ramine constanta . Sper sa nu gresesc ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Catalin2005
          Incepator
          • 06.dec.2005
          • 53

          #5
          Adica vreti sa spuneti ca apa (agentul termic) din instalatia de incalzire se scurge in circuitul de ACM prin schimbatorul de caldura din centrala?

          Daca-i asa, nu as putea sa inlocuiesc schimbatorul ?
          Cu stima,

          Catalin

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Postat în original de Catalin2005
            Adica vreti sa spuneti ca apa (agentul termic) din instalatia de incalzire se scurge in circuitul de ACM prin schimbatorul de caldura din centrala?

            Daca-i asa, nu as putea sa inlocuiesc schimbatorul ?
            Daca aveti schimbator bitermic ( nu cunosc bine modelul ) poate fi el de vina si este un defect frecvent . Normal ca se schimba dar trebuie sa fiti convins ca asta e defectul , sa nu va " arda " la service ! Daca nu va dati si locatia ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              In 3 ani nu ati gasit si dumneavoastra o firma serioasa de service ?

              E posibil ca domnul mircea sa aiba dreptate.

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #8
                Pentru inceput iti propun sa cumperi un sul de hartie igenica gri.
                Apoi verifici fiecare imbinare cu aceasta hartie (cand se umezeste devine inchisa la culoare si e foarte usor de vizualizat pierderile).
                Daca nu gasesti pierderi la imbinari atunci problema devine nasoala.

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1050

                  #9
                  Se poate verifica cu o pompa, un manometru si o supapa de sens.
                  Se deconecteaza circuitul de incalzire de la centrala, se obtureaza returul, se monteaza manometru+pompa+supapa pe tur, se baga presiune 2 bar si se asteapta. Daca scade presiunea, e de la circuit, daca nu scade, e de la centrala.
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • Serban Valentin
                    Membru Marcant
                    • 12.nov.2006
                    • 384

                    #10
                    Re: Pierdere presiune instalatie

                    Postat în original de Catalin2005
                    Va salut

                    Va rog sa ma luminati si pe mine intr-o problema.

                    Am o centrala murala Demrad (32kW) instalata de 3 ani.
                    Am extins in vara instalatia de tevi de incalzire i-am facut proba de presiune etc. De cca 2-3 saptamani centrala semnaleaza des pierderi de presiune in instalatie cu toate ca nu vad zone umede in pereti sau pardoseala care sa-mi indice o teava sparta.

                    Stie cineva ce se poate face in acest caz (cu stricaciuni minime)... tinand cont ca am renovat de curand ?

                    Puteti sa-mi recomandati un instalator serios?

                    Multumesc,
                    Eu m-am chinuit 1 an sa gasesc pe unde pierd apa din instalatie . Aveam conducta ce alimenta un calorifer pe sub parchet prin sapa .Pe o bucata de traseu, conducta , a fost trecuta prin spatele plintei de la parchet .Plinta am prinso cu un holszurub , care l-am nimerit direct in "pexal" . Nu am aflat pe unde pierd pana nu s-a umflat putin parchetul .

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru Marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 408

                      #11
                      de-aia e bine sa faci o amarata de foto cu un telefon, pe fiecare etapa. eu am cam facut, tocmai pentru a sti pe unde si cum.
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      Procesare...