Racordare energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dudelia37
    Membru
    • 16.sep.2008
    • 132

    Racordare energie electrica

    Am citit Legea energiei electrice nr. 13/2007 si Regulamentul pentru racordarea la „curent” de mi-au sarit ochii din cap si, ori sunt tampa ori traim intr-o tara de toot sheetul...nu am inteles "mai" nimic...sunt obligati, autoritatile unde nu exista curent ar tbui sa execute ele insele lucrarile de racordare...blabla...va dati seama ca nu exista bani NICAIERI la bugetul local sau de stat...deci tb sa o facem singuri...am depus cerere...studiul de solutieinca nu a fost sustinut...nici proiectul de racordare...nu exista NICI O LEGE care sa oblige sau sa prevada care sa incrimineze faptul ca operatorul nu isi face datoria....eu cum sa fac??????????mi se spune desi mi s-a promis, verbal (nicaieri nu scrie ca tb sa imi spuna scris termene) ca pana de Craciun...acum mi se spune ca 80% nu vom avea curent de Craciun...suntem intr-o situatie DISPERATA caci am reziliat contractul de chirie ptr ca ni s-a promis ca va fi gata lucrarea...avem un copil mic si....chiar NU STIU in miezul iernii ce vom face....
    Mi se spune ca sa obtin certificat de urbanism iar cand merg la primarie mi se spune ca tb sa faca receptia lucrarii si ca va mai dura si ca mai bine ne racordam "in regim de santier"...ca ptr asta nu e nevoie de certificat....
    Suntem distrusi caci din august ne tot luptam sa obtinem ce de drept ni se cuvine ca doar PLATIM...ne rugam, practic de statul roman sa avem si noi caldura si lumina...si???NIMIC....AJUTATI-MA...sau mai bine sa aplelez la un avocat???va dati insa seama cat ar dura un proces si...cat ne va costa avocatul...ma uitam la Travel & Living si vedeam acolo cum se construiesc casele...cum statul are grija sa fie totul legal....cum totul functioneaza...dar sunt "proiecte de vis" intr-adevar...la noi nu poti realiza asa ceva...din pacate am ajuns la un stadiu in care imi e scarba, realmente, de faptul ca m-am "aventurat" sa visez la o casa pe pamant..la aer curat...sunt speriata, deziluzionata, scarbita, mahnita....
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #2
    In primul rand trebuie sa faceti o distinctie clara intre "autoritatile locale" si "operatorul de distributie". Intradevar, in regulamentul de racordare sta scris asta, dar si in legea privind eliberarea certificatelor de urbanism si cea a autorizatiilor de constructie scrie clar ca acestea nu trebuie eliberate decat daca este dusa infastructura pe strada respectiva. Deci daca nu este si dumneavoastra solicitati CU si AC fara ca aceste utilitati sa existe este clar ca le veti executa dumneavoastra. Va dati seama ce ar insemna ca primariile sa duca utilitatile la limita de proprietate pentru toti cei ce se isi construiesc locuintele in mijlocul campului sau varful dealului?


    Ce nu imi este clar: cum ati demarat lucrarile de constructie fara sa obtineti certificat de urbanism si autorizatie de constructie?

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      Cred ca are dreptate domn razvyyc,cunosc si eu nioste situati asemanatoare proprietari aveau casele facute dar nu erau alimentate la reteaua electrica si au cam asteptat 2 ani de zile...cred ca un prim sfat ar fi daca ai prin apropriere vre-un vecin care e legat la reteaua electrica sa i-l rogi sa te conectezi si u la el asa provizoriu pana iti rezolvi u treburile,recomandat e sa iei un electrician sa te ajute...

      Comentariu

      • dudelia37
        Membru
        • 16.sep.2008
        • 132

        #4
        si...cum ilrecompesez? eu incalzirea o am cu pompa de caldura- deci racord electric...iar apropo de tras curentul stiu si eu situatii de genul "varf" de munte....insa casa nu e situata la 1 km de sat...ci e in comuna, iar primarul mi-a eliberat nume de strada si numar! so?? face sau nu parte din sat? n-am stiut, sincer ca CU sau AC o iei dupa racord...asta chiar ar fi o tampenie caci cine sta sa se traga utilitati daca vrei sa te muti? da....."atarnatori" din astia sunt multi si sunt convinsa ca dupa ce vom "utila" strada vor incepe sa construiasca multi...nu ma plang si nu vreau ca altii sa plateasca si sa imi traga moca utilitati...eu vreau sa stiu CUM II POT OBLIGA EU PE ELECTRICCA SAU OP DE DISTRIB sa se grabeasca...PRIN CE ACT!???

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de dudelia37
          si...cum ilrecompesez? eu incalzirea o am cu pompa de caldura- deci racord electric...iar apropo de tras curentul stiu si eu situatii de genul "varf" de munte....insa casa nu e situata la 1 km de sat...ci e in comuna, iar primarul mi-a eliberat nume de strada si numar! so?? face sau nu parte din sat? n-am stiut, sincer ca CU sau AC o iei dupa racord...asta chiar ar fi o tampenie caci cine sta sa se traga utilitati daca vrei sa te muti? da....."atarnatori" din astia sunt multi si sunt convinsa ca dupa ce vom "utila" strada vor incepe sa construiasca multi...nu ma plang si nu vreau ca altii sa plateasca si sa imi traga moca utilitati...eu vreau sa stiu CUM II POT OBLIGA EU PE ELECTRICCA SAU OP DE DISTRIB sa se grabeasca...PRIN CE ACT!???
          Chiar daca va doare , trebuie sa acceptati adevarul ! Faptul ca dvs ati ales sa va faceti casa in cimp , nu obliga primaria in a avea prioritar dezvoltarea utilitatilor in zona . Curentul electric nici macar nu intra in atributiile lor . Totul depinde de cei de la Electrica . Spuneti ca primaria v-a dat nume de strada si numar...si ? Sint obligati sa va dea dar nu sint obligati sa va asigure PRIORITAR nimic . Faptul ca ati ales sa fiti pionieri , COSTA ! Eu , de ex , am platit aducerea gazului , altii platesc dezvoltarea retelei de curent ...asta este ISTORIA . In mod normal ar fi sa nu se dea autorizatie de constructie decit acolo unde se asigura toate utilitatile . Cum puteti urgenta lucrarea ????Simplu ! Spunind ca suportati contravaloarea investitiei !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • ombun
            Membru marcant
            • 12.feb.2007
            • 580

            #6
            am un vecin nou(de un an de zile) care intr-adevar a asteptat vreo 5-6 luni pana " sa-l lege" la curent; a meritat sa astepte pt ca l-a costat doar 25 mil (un stilp pus pe chelt electrica pt ca era extindere de retea) !
            -deci ....daca fac extinderea de retea...poate ca merita sa asteptati...sau ..."impulsionati" cu "ceva"...
            vreau sa fac o casa !

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Cum puteti urgenta lucrarea ????Simplu ! Spunind ca suportati contravaloarea investitiei !
              EXACT.
              Eventual, o solutie ieftina: cereti fisa de solutie (sau studiul de solutie, dupa caz) eliberat de Electrica. Totodata luati lista firmelor acreditate ANRE pentru a executa acest tip de lucrare, bateti orasul la pas pentru oferte de la ei, alegeti oferta convenabila. O sa aveti de strans cel putin 30 oferte.
              Oricum, realizarea extinderii de retea pe J.T. ia ceva timp si daca nu ati facut-o la timp....

              Comentariu

              • nutzu
                Membru
                • 22.mar.2008
                • 125

                #8
                la ce distanta aveti capatul de retea?nu e obligatoriu sa faceti pe cheltuiala proprie extindere de retea(nu confundati extinderea de retea cu bransarea).Am tras 380 in luna august iar casa era la stadiul de fundatie(nu aveam C.u sauA.C.)SFATUL MEU:cauta sa ajungi la cineva cu putere de decizie din cadrul eon din orasul in care locuiti altfel o sa asteptati mult si bine daca incercati calea legala

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de nutzu
                  SFATUL MEU:cauta sa ajungi la cineva cu putere de decizie din cadrul eon din orasul in care locuiti
                  Asa si ??? Ce sa faca ? Sa rida la el ???? sa faca ( ma abtin ! )...Extindere de retea se face in baza unui plan de investitii si nu asa cum i se scoala freza unuia sau altuia ! Pt un om de rind fara posibilitati de a " influenta " nu exista decit plata integrala a lucrarii . Cei de la electrica aleg solutia tehnica , cit se face dezvoltare de retea si cit bransament , totul depinde de ei din pacate pe banii beneficiarului .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • nutzu
                    Membru
                    • 22.mar.2008
                    • 125

                    #10
                    cu replici de genul asta nu cred ca putem ajuta omu cu ceva .consider ca un sfat folositor din partea cuiva care a trecut prin asa ceva face mai mult decat aberatiile scoase de binevoitori care dau sfaturi "legale"si construiesc case doar in fata calculatorului.............am vrut doar sa expun o metoda practica des folosita intr-o tara de c.................

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de nutzu
                      cu replici de genul asta nu cred ca putem ajuta omu cu ceva .consider ca un sfat folositor din partea cuiva care a trecut prin asa ceva face mai mult decat aberatiile scoase de binevoitori care dau sfaturi "legale"si construiesc case doar in fata calculatorului.............am vrut doar sa expun o metoda practica des folosita intr-o tara de c.................
                      Nu este replica mea ! E viata asta pe care ai descris-o bine cu ....... !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      Procesare...