Pardoseala epoxidica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    #31
    Postat în original de Mihai Olteanu
    [...] Eu incerc sa explic [...]
    "Telenovela" aceea era o "explicaţie"?

    Postat în original de Mihai Olteanu
    [...] Oricum nu imi mai bat capul ca nu am cu cine [...] daca atata ii duc pe unii capul, asta e. [...]
    Asta este... ce să fac? M-aţi prins! Aşa că mă simt nevoit să recunosc că nu pot înţelege telenovelele.

    Postat în original de Mihai Olteanu
    [...] (RaduCa parca) [...]
    Stilul ăsta jalnic este luat tot din telenovele.

    Postat în original de Mihai Olteanu
    [...] Daca e termoizolanta nu inseamna ca nu o sa treaca nici un pic de caldura prin ea, inseamna ca va trece mai greu, insa se va si raci mai greu. [...] daca iti pui polistiren opresti toate caloriferele ca na, nu mai are pe unde intra frigul [...]
    Vă mulţumesc pentru aceste dovezi de gîndire tehnică! Recunosc că mi-aţi stîrnit curiozitatea: acestea sînt argumentele cu care vă atrageţi beneficiarii?


    P.S. Mai era pe forum cineva care, în disperarea de a vinde cu orice preţ, a încercat să ne convingă că centralele pe bază de peleţi sînt potrivite pentru utilizarea în apartamentele de la bloc. Sînt sigur că aţi avea foarte mult de cîştigat dacă aţi parcurge acel topic.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #32
      Foarte constructiva discutia domnule promotor. Vad ca este mai usor sa jignim decat sa discutam.

      Eu nu am nimic impotriva solutiilor dvs. dar trecand peste interesul dvs. dina cest topic as vrea sa va spun doar ca nu puteti fi perceput ca profesionist cu acel site free cu un spatiu de 1Mb

      RaduCa, ar trebui sa te cert putin dar te iert de data asta.
      Si lemnul sau parchetul au anumite proprietati termoizolante si tot se foloseste sistemul de incalzire prin pardoseala. Nu cred ca are rost sa discutam de cei cativa mm ai acelei pardoseli epoxi.

      Sper sa nu va incingeti prea tare tocmai acum, la sfarsit de an.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #33
        Postat în original de VYS
        RaduCa, ar trebui sa te cert putin dar te iert de data asta.
        numai de data asta??

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          #34
          Postat în original de VYS
          [...] Sper sa nu va incingeti prea tare tocmai acum, la sfarsit de an.
          Stai fără griji... am spus ce am avut de spus, aşa că, pentru mine, discuţia se termină aici.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #35
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • devoir
              Incepator
              • 02.mar.2009
              • 3

              #36
              domnule Olteanu,
              poate ma ajutati cu un sfat: imi renovez apartamentul si am optat pentru aceasta pardoseala epoxidica (sistemul vopsea + rasina transparenta). sunt in faza de pregatire a substratului, respectiv am turnat sapa autonivelanta. problema este ca au aparut multe fisuri. cum as putea sa le corectez? sau pot trece la etapa urmatoare?
              multumesc,
              ioana

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6880

                #37
                Nu se pot corecta fisurile. Aflati care a fost cauza sau cauzele care au condus la aparitia fisurilor la sapa autonivelanta si ne ziceti si noua.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Mihai Olteanu
                  Incepator
                  • 21.nov.2008
                  • 17

                  #38
                  poate ma ajutati cu un sfat: imi renovez apartamentul si am optat pentru aceasta pardoseala epoxidica (sistemul vopsea + rasina transparenta). sunt in faza de pregatire a substratului, respectiv am turnat sapa autonivelanta. problema este ca au aparut multe fisuri. cum as putea sa le corectez? sau pot trece la etapa urmatoare?
                  multumesc,
                  ioana
                  din pacate pentru dumneavoastra, problema principala nu este aparitia crapaturilor, ci sapa autonivelanta in sine.
                  Nu sunt sigur ca va rezista aceasta sapa, pentru ca pardoseala epoxidica este extrem de puternica, in ce sens, va dau un exemplu: toata lumea stie cum arata un BCA, si dimensiunile lui (ma refer la "calupul" mare)...daca pe un BCA se toarna pardoseala epoxidica, in 12 ore BCA-ul pur si simplu se rupe in 2 bucati. Pardoseala este foarte puternica si timp de cateva zile pana ajunge la maturitate sa zicem, forteaza suportul, in cazul dumneavoastra sapa autonivelanta, iar daca nu rezista, pardoseala se va desprinde, cu tot cu sapa, de pe beton.

                  Am avut o intamplare nefericita intr-o fabrica de paine, unde patronii au sustinut ca au turnat beton nu stiu cat de tare, insa au mintit, si tot betonul din toate fabrica pur si simplu s-a umflat, s-a crapat, si s-a desprins tot betonul nou de pe cel vechi...

                  Greseala dumneavoastra a fost ca ati turnat sapa autonivelanta ca sa indreptati suportul. Suportul se indreapta cu chit epoxidic + quartz.

                  Comentariu

                  • devoir
                    Incepator
                    • 02.mar.2009
                    • 3

                    #39
                    multumesc de raspunsuri

                    fisurile au aparut din cauza uscarii prea rapide...si sapa nu a fost udata

                    sapa (in grosime de aprox.5mm) va ceda chiar si daca inaintea aplicarii rasinii epoxidice se trateaza cu ceva lac (grund)?

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6880

                      #40
                      Da. Trebuie sa indepartati stratul de sapa autonivelanta pentru a putea finisa pardoseala cu stratul dorit. Pentru un apartament nu merita sa investiti intr-o pardoseala epoxidica.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • devoir
                        Incepator
                        • 02.mar.2009
                        • 3

                        #41
                        am inteles
                        multumesc

                        Comentariu

                        • luk2011
                          Membru
                          • 29.apr.2012
                          • 135

                          #42
                          Răspuns la: Pardoseala epoxidica

                          StoPur WV 200 farbig


                          Polyurethan din doua componente , cu suprafata mată si mai netedă decat Epoxyd-ul .

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	csm_largo-fg-ios-m_1_q_77c523b9cc.jpg 
Afișări:	680 
Mărime:	198,3 KB 
ID:	618856 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	csm_largo-fg-ios-m_7_q_5d76d54c46.jpg 
Afișări:	719 
Mărime:	147,7 KB 
ID:	618857

                          Comentariu

                          • iulianonly
                            Incepator
                            • 12.mar.2014
                            • 4

                            #43
                            Răspuns la: Pardoseala epoxidica

                            Buna Ziua

                            As vrea daca sa poate sa imi dati cateva sfaturi.Locuiesc la bloc iar pe casa scarii dezvoltatorul a pus gresie de exterior , din pacate aceasta gresie se curata (spala) foarte greu , ma gandeam daca se poate turna peste pardoseala epoxidica sau ce alte variante exista.Va multumesc.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #44
                              Răspuns la: Pardoseala epoxidica

                              Se poate pune pardoseala epoxidica.
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • iulianonly
                                Incepator
                                • 12.mar.2014
                                • 4

                                #45
                                Răspuns la: Pardoseala epoxidica

                                multumesc...ceva pret pe mp2?

                                Comentariu

                                Procesare...