Scule Hilti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariususa2006
    Incepator
    • 23.oct.2006
    • 36

    #16
    cele mai bune scule profesionale de pe planeta ,,,HILTI
    mariususa2006

    Comentariu

    • mariususa2006
      Incepator
      • 23.oct.2006
      • 36

      #17
      in ordinea calitatii de sus in jos; HILTI ,RIDGID,DEWALT,PASLODE,BOSCH,HITACHI,MACHITA,BLACK &DECKER,RYOBI,,,SI altele...pentru copii
      mariususa2006

      Comentariu

      • gelu curtean
        Incepator
        • 22.apr.2007
        • 43

        #18
        esti simpatic...

        Comentariu

        • Avatar Vizitator

          #19
          Cat a cerut respectivul pe masina? Magazine Hilti - SIGUR!

          Nu vreau sa fac nici o reclama dar daca o sa cautati o sa gasiti sigur magazine Hilti in Romania sau reprezentanti comerciali care va vor vizita la usa in cazul cand ii solicitati.

          Probabil ca nu vreti sa dati un telefon sau sa mergeti la magazin. Atunci solutia dumneavoastra este sa cumparati "ON-LINE" scule de genul Bosch.


          Sunt de acord cu MariusUSA Hilti sunt cele mai bune scule.

          Dar sunt si cele mai scumpe.

          In cazul lor pretul e dat si de garantia fara egal oferita.

          PE VIATA la manopera reparatiilor. IN cazul incare nu mai fabrica piesa necesara, atunci va inlocuiesc scula cu cea corespunzatoare mai moderna, binenteles va incaseaza pretul piesei de schimb.

          Preturile la scule HILTI nu sunt fixe. Daca vrei sa stii preturile trebuie sa te inregistrezi la o reprezentanta si atunci in functie de volumul comenzilor tale poti obtine reduceri si de 40% fata de pretul FULL.

          Mi se pare corect sa nu apara in magazine on-line de 2 lei, tocmai asta ma face sa ii consider mai profesionisti.


          Ca sa rezumam: ce pret va cere respectivul si ce garantie va ofera?

          Ce pot sa va spun sigur este ca bateriile care se folosesc la scula asta nu le gasiti nicaieri sub 300€ bucata.

          Comentariu

          • Helerea Nicolae
            Membru marcant
            • 02.mar.2008
            • 910

            #20
            Re: Cat a cerut respectivul pe masina? Magazine Hilti - SIGU

            Postat în original de Dr. Rigips
            In cazul lor pretul e dat si de garantia fara egal oferita.
            PE VIATA la manopera reparatiilor. IN cazul incare nu mai fabrica piesa necesara, atunci va inlocuiesc scula cu cea corespunzatoare mai moderna, binenteles va incaseaza pretul piesei de schimb.
            deci piesa aceea care nu se mai fabrica are totusi un pret? dar nu asta e problema. la noi garantiile sint mai mici ca in alta tara. si preturile sint mai mici? daca-mi vine un reprezentant la usa oare nu-i pe bani mei? parerea mea care in mod sigur e si a altora; sculele hilti sint mai durabile [calitate in plus fata de altele] dar scumpe. deci potrivite pt o firma bogata cu cifra mare de afaceri care poate sa cumpere hilti si sa le dea pe mina la orice necalificat. sau pt un meserias care foloseste zilnic aceeasi si aceeasi scula. de exemplu eu daca as fi cumparat numai scule hilti ar fi costat cit o casa. in concluzie zic ca toate tipurile de scule sint adresate unui anume tip de utilizator.
            lucrul, se mai face si cu capul

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #21
              Am cumparat pana la urma acea scula cu 200 de euro si pana acuma sunt incantat de ea. ca mare minus as putea sa enumar marimea exagerata a acumulatorului...cca 3 kg. dupa o zi de munca cu ea ma simt ca arnold. are o husa in care poti sa montezi acumulatorul...o chestie desteapta...si in locul acumulatorului ai montat un adaptor si atunci greutatea se reduce. Puternica si bateria tine mult. Pana la urma cred ca tine si sper sa merite. Va mutumesc ptr pareri!
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • Avatar Vizitator

                #22
                200 €

                Cred ca a-ti facut un mare chlipir, din cate imi aduc aminte Hilti vinde o asa scula de la 700€ in sus, depinde daca o luati cu una sau doua baterii.

                Oricum bateria este mai scumpa decat masina.

                Comentariu

                • Avatar Vizitator

                  #23
                  Re: Cat a cerut respectivul pe masina? Magazine Hilti - SIGU

                  Postat în original de Helerea Nicolae
                  Postat în original de Dr. Rigips
                  In cazul lor pretul e dat si de garantia fara egal oferita.
                  PE VIATA la manopera reparatiilor. IN cazul incare nu mai fabrica piesa necesara, atunci va inlocuiesc scula cu cea corespunzatoare mai moderna, binenteles va incaseaza pretul piesei de schimb.
                  deci piesa aceea care nu se mai fabrica are totusi un pret? dar nu asta e problema. la noi garantiile sint mai mici ca in alta tara. si preturile sint mai mici? daca-mi vine un reprezentant la usa oare nu-i pe bani mei? parerea mea care in mod sigur e si a altora; sculele hilti sint mai durabile [calitate in plus fata de altele] dar scumpe. deci potrivite pt o firma bogata cu cifra mare de afaceri care poate sa cumpere hilti si sa le dea pe mina la orice necalificat. sau pt un meserias care foloseste zilnic aceeasi si aceeasi scula. de exemplu eu daca as fi cumparat numai scule hilti ar fi costat cit o casa. in concluzie zic ca toate tipurile de scule sint adresate unui anume tip de utilizator.
                  Preturile difera dar nu mult. La unele mai mici la unele mai mari. In general la consumabile in Ro Hilti vinde mai ieftin decat in alte tari.

                  Daca vine un reprezentant la usa nu va taxeaza pentru vizita.

                  Piesa de schimb la Hilti are pret, dar au o regula, mi se pare ca nici o piesa nu va depasi 40% din pretul sculei sau cam asa ceva, nu mai tin minte exact.

                  Ah, da, sunt scule foarte scumpe, v-ati fi cumparat mai multe case probabil.

                  Comentariu

                  • Helerea Nicolae
                    Membru marcant
                    • 02.mar.2008
                    • 910

                    #24
                    Re: Cat a cerut respectivul pe masina? Magazine Hilti - SIGU

                    Postat în original de Dr. Rigips
                    mi se pare ca nici o piesa nu va depasi 40% din pretul sculei sau cam asa ceva, nu mai tin minte exact.
                    in romania incepind cu anul 5 de la cumpararea sculei orice reparatie nu depaseste 50% din pretul de lista al acesteia.

                    in italia orice reparatie oricind nu depaseste 25% din pretul de lista al sculei.

                    cu tot cu garantia asta minune exista sansa sa mergi de doua ori la reparat si sa platesti inca odata scula. banuiesc ca preturile de lista sint mai mari decit PRETUL REAL la care o sa-ti vinda [am observat asta si la altii]
                    lucrul, se mai face si cu capul

                    Comentariu

                    • mariususa2006
                      Incepator
                      • 23.oct.2006
                      • 36

                      #25
                      eu am cumparat un pistol de impuscat cuie in beton,HILTI, de curind ,pentru ca cel vechi, care nu era prea vechi, nu mai pusca bine,,,REMINGTON''.si am platit 240$ pentru el cu garantie 2 ani si orice se intimpla cu el il repara gratis sau il schimba in perioada asta.plus ca garantia e valabila oriunde in lume unde sint reprezentante HILTI. AM INCEPUT sa lucrez cu el, si nu am crezut ca o sa mearga asa de bine. sint foarte multumit de el,si dupa 100 de cuie bagate merge la fel de bine si arata ca nou.usor de curatat si intretinut.sigur o sa ma tina mult timp.o sa ma gindesc mai des laHILTI de acum cind merg la cuumparat. spor la treaba.
                      mariususa2006

                      Comentariu

                      • Mexx
                        Incepator
                        • 04.feb.2009
                        • 8

                        #26
                        Dupa parerea mea Hilti sunt cele mai bune masini rotpercutoare, combipercutoare si ciocane demolatoare.
                        Am lucrat cu multe masini Hilti: cu TE 50, TE 56 ATC, TE 805 si TE 905.
                        Hilti sunt masini foarte fiabile dar cu putere mai scazuta decat Makita care nu sunt asa fiabile dar au putere mult mai mare.
                        Just Be yourself.... Just Be the One, not Everyone!

                        Comentariu

                        • Raluk_Anonim
                          Incepator
                          • 16.mai.2009
                          • 1

                          #27
                          Nu e de nici un fel cum spuneti voi cu Hilti

                          Au cu totul alta politica faca de Bosch, Makita, Dewalt, etc...
                          In primul rand nu se adreseaza persoanelor fizice... dovada clara ar fi sa incercati sa cumparati ceva pe persoana fizica... nu au casa de marcat, e ilegal.
                          Apoi... preturile sunt f fixe... ele se calculeaza pe baza unui potential bine determinat, astfel incat depinde domeniul de activitate al firmei, cat si numarul de angajati. Tocmai pentru a se ajunge la o standardizarea a preturilor. Da, intr'adevar au discounturi... maricele pentru clienti marii, clientii care au potential de 30.000 pana la 200.000 ron pe an.
                          Pentru masinile care nu se mai repara, sau costul reparatiei e foarte mare si clientului nu ii convine, se face un discount de la 25% pana la 35% de casare, care presupune ca iti lasi masina veche acolo in schimbul uneia nou.

                          Pt piese... voi nu platiti piesele pentru service. Se platesc o multime de lucruri, si intr-adevar... costul maxim de reparatie de de 30, respectiv 50% din pretul de lista al unuia nou. Depinde de viata masinii.

                          Garantia.... hmmm, aia e tot pentru service 1. pe viata pt defecte de fabricatie, 2. 1-2 ani pentru uzuri normale, nu pt accidente provocate de utilizatori, in cazul acesta reparatia se plateste....


                          Nu inteles motivul pentru care romanul isi da cu parerea gratuit, fiind in necunostiinta de cauza?!?!

                          Eu lucrez cu HILTI inca de pe vremea cand nu aveau reprezentanta in romania, si lucrau printr-o firma.... Presupun ca nici asta nu stiati

                          Plus, cea mai geniala treaba, este aceea ca Hilti nu lucreaza prin dealer, precum Bosch si Makita... daca vrei ceva te duci la ei, si stii ca nu iti iei teapa....

                          Construire usoara cu Bosch )) sau Makita, pentru ca sunt praaaaaaaaaaf
                          The End....

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #28
                            Re: Scule Hilti

                            Postat în original de raducu_ilie
                            Am gasit sa cumpar de la cineva care isi vinde toate sculele ( are firma in faliment ) o bormasina pe acumulatori marca Hilti. Modelul este TE 6-A. Problema este ca e mult prea grewa. Eu am de la Bosch modelul GBH 36 V-Li. Ma interesa daca mai are cineva modelul celor de la Hilti si cum se comporta? Si ca o chestie personala: de ce nu se gasesc Hilti asa cum gasesti Bosch sau Makita? Ca am cautat pe site-uri cu vanzari online si exceptand site-ul celor de la Hilti in rest nu prea am vazut nimica.
                            daca tot vrei sa ei de la Hilti a aparut modeltl urmator TE-7A la 36v li-cu energia de percutie de 2.5j fata de 1.5 cat are Te 6a costul de achizitie la reprezentanta in conditile in caare mai cunperi de la ei si alte accesori ca sa te incadrezi in grila de discaunturi cat mai mare este de 48 mil 1 masina , 2 acumulatori si 1 incarcator

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #29
                              Postat în original de Raluk_Anonim
                              Nu e de nici un fel cum spuneti voi cu Hilti

                              Au cu totul alta politica faca de Bosch, Makita, Dewalt, etc...
                              In primul rand nu se adreseaza persoanelor fizice... dovada clara ar fi sa incercati sa cumparati ceva pe persoana fizica... nu au casa de marcat, e ilegal.
                              Apoi... preturile sunt f fixe... ele se calculeaza pe baza unui potential bine determinat, astfel incat depinde domeniul de activitate al firmei, cat si numarul de angajati. Tocmai pentru a se ajunge la o standardizarea a preturilor. Da, intr'adevar au discounturi... maricele pentru clienti marii, clientii care au potential de 30.000 pana la 200.000 ron pe an.
                              Pentru masinile care nu se mai repara, sau costul reparatiei e foarte mare si clientului nu ii convine, se face un discount de la 25% pana la 35% de casare, care presupune ca iti lasi masina veche acolo in schimbul uneia nou.

                              Pt piese... voi nu platiti piesele pentru service. Se platesc o multime de lucruri, si intr-adevar... costul maxim de reparatie de de 30, respectiv 50% din pretul de lista al unuia nou. Depinde de viata masinii.

                              Garantia.... hmmm, aia e tot pentru service 1. pe viata pt defecte de fabricatie, 2. 1-2 ani pentru uzuri normale, nu pt accidente provocate de utilizatori, in cazul acesta reparatia se plateste....


                              Nu inteles motivul pentru care romanul isi da cu parerea gratuit, fiind in necunostiinta de cauza?!?!

                              Eu lucrez cu HILTI inca de pe vremea cand nu aveau reprezentanta in romania, si lucrau printr-o firma.... Presupun ca nici asta nu stiati

                              Plus, cea mai geniala treaba, este aceea ca Hilti nu lucreaza prin dealer, precum Bosch si Makita... daca vrei ceva te duci la ei, si stii ca nu iti iei teapa....

                              Construire usoara cu Bosch )) sau Makita, pentru ca sunt praaaaaaaaaaf
                              buna , da ai dreptate cu tot ce ai spus despre Hilti despre sistemul lor de marketing , service , consultanta , intradevar se adreseaza unei alte categorii de consumatori , mai ales pe partea industriala , nimic de reprosat despre calitatea sculelor , mai ales a ciocanelor rotopercutoare ex am avut pana acuma catva ani un Te 17 , nu stiu care era anul de fabricatie dar cred ca avea in jur de 30 de ani , no coment nu lam mai folosit datorita faptului ca sistemul de prindere a burghielor era putin diferit fara de sds plus , fapt ce avea ca urmare tocirea prematura a burghielor /dar sa vb si despre pretul de achizitie a unei scule hilti , este dublu fata de makita , ok , poate ca ofere fiabilitate dar in nici un caz putere , energia de percutie este muult scazuta fara de modelele concurente din aceeasi categorie ,din cate am observat eu se bazeaza pe fiabilitate nu pe putere , probabil aceasta fiind si cauza ptr care tin mai mult , si sincer te cam apuca dracii cand dai o gramada de bani pe o scula pro si cand vezi ca poti face aceelasi lucru cu o alta scula in jumate de timp , si in ziua de astazi timpul costa bani , deci inainte de a face o investitie , ganditiva bine ce doriti de fapt , o scula ff scumpa , service ireprosabil , consultanta , garantie , dar o perioada de amortizare mai indelungata si o putere mai mica ( vb de ciocane rotopercutoare si demolatoare ) sau de o scula buna , mai '' ieftina '' un service acceptabil , o durata de functionare relativ buna ( ex am printre altele un ciocan rotopercutor Makita hr 5001 c din an 2000 expluatata in regim moderat si greu la care am schinbat un rulment si ceva garnituri in conditile in care are 1 revizie in fiecare an , de obicei iarna cand este folosita mai putin )dar de o putere mai mare

                              Comentariu

                              • micu viorel
                                Incepator
                                • 18.nov.2009
                                • 4

                                #30
                                Ptr cei care stiu sa pretuiasca o scula

                                ptr acei dintre dmv. care lucreaza in constructii,doresc sa va spun ca ptr mine este una dintre cele mai bune firme de pe piata.Am lucrat 4 ani in spania in domeniul montajului de structuri metalice,asa ca am avut destul timp sa-mi pot da seama ce inseamn o scula adevarata.Din punctul meu de vedere putine din sculele cese gasesc acum din abundenta(bosh,makita,B&d) pot face fata...Majoritatea sunt hobby.Si inca ceva_daca diamantele ar fi ieftine...sar vinde la taraba

                                Comentariu

                                Procesare...