+ Răspuns la subiect
Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 8910
Rezultate 91 la 100 din 100

Subiect: Etansare rost intre cada si perete

Răspuns la: Rost intre cada si perete

Asteptam rezultatul lucrarilor de etansare si daca se poate, as dori o foto dupa demontarea profilului de etansare actual, cel din poza. Asta pentru a vedea rostul existent pe lungimea vanei.

Salutare,

As vrea sa va rog sa imi ziceti pasii montarii unei cazi, ca sa stiu cum sa ma apuc de treaba. Se dau urmatoarele: cada hidromasaj cu masca si suproti metalici ok si atat.

Am potrivit cada la perete se aseaza bine, dar as vrea cumva sa o fixez de ea sa nu se miste de la loc. Ma gandeam sa brind cu cate o brida picoarele de perete, iar sus sa folosesc ceva cleme care sa prina marginea cazii tot de perete, mai apoi sa pun un profil de etansare ceva? As vrea o izolare cat mai buna, fara a zidii cada.

Cum vi se pare idee mea? Ce bride ar trebui sa folosesc pentru prinderea de sus?

Multumesc.

Este suficienta prinderea suportului in partea de jos, pe pardoseala sau pe perete. Daca suportul este destul de solid nu vor fi probleme de sustinere si stabilitate. In partea superioara se etanseaza rostul dintre cada si perete, cu silicon sanitar trioprotect Ceresit CS 25 sau utilizati bagheta de etansare specifice. Presupun ca inchiderea se face cu panou din PVC.

monta cada daca peretii nu sunt dreptoi

Buna seara,

In baie cand s-a pus faianta peretii nu s-au pregatit corect astfel incat acum colturile nu sunt la 90 de grade respectiv si " burta " la mijloc. Acest lucru se observa cel mai bine cand pun cada din acril langa perete. Ma gandeam ca acolo unde cada nu are contact direct cu peretele ( la mijlocul peretelui am un gol de aproximativ 10 mm ) sa umplu cu spuma si apoi sa izolez totul cu ceresit c25 ( dupa cum se recomanda intr-un topic similar ) sau banda ( nu mai stiu cum ii spune ) cum am observat la un instalator ca a facut la un coleg.

Ce parere aveti?

Răspuns la: monta cada daca peretii nu sunt dreptoi

...spuma , adeziv , silicon ...metode care invariabil dau gres .
    Daca va doriti incercari , incercati !
    Daca va doriti rezolvarea problemei cautati sa remediati si sa montati o bagheta introdusa in zid .

Răspuns la: monta cada daca peretii nu sunt dreptoi

Citat Postat în original de alex2012 Vezi post
    In baie cand s-a pus faianta peretii nu s-au pregatit corect astfel incat acum colturile nu sunt la 90 de grade respectiv si " burta " la mijloc. Acest lucru se observa cel mai bine cand pun cada din acril langa perete. Ma gandeam ca acolo unde cada nu are contact direct cu peretele ( la mijlocul peretelui am un gol de aproximativ 10 mm ) sa umplu cu spuma si apoi sa izolez totul cu ceresit c25 ( dupa cum se recomanda intr-un topic similar ) sau banda ( nu mai stiu cum ii spune ) cum am observat la un instalator ca a facut la un coleg.
    Sunt in comert mai multe tipuri de benzi de etansare si profile de plastic. Pe solutia cu silicon, Trebuie sa umpleti initial zona acelui rost cu un material care sa inchida zona. Nu trebuie sa aplicati neaparat un material gen spuma poliuratanica sau alte material ce nu mai pot fi indepartate usor. se poate aplica o bucata de polistiren sau orice fasie de material insensibil la umiditate apoi umpleti cu silicon sanitar CS 25 de la Ceresit.

Bagheta PVC pentru cada

Buna seara,

Intre cada si perete am montat cu silicon CS 25 Ceresit o bagheta PVC care dupa numai 2 luni pe alocuri a inceput sa se desprinda ( de la aburi . umezeala ) . Ce solutii exista la ora actuala in vederea finisarii acelui rost dintre muchia cazi si perete ? vreau o solutie eficienta si usor de intretinut si rezistenta impotriva umiditatii/ aburului etc din baie...

va multumesc anticipat
    cristi

Răspuns la: Bagheta PVC pentru cada

Si eu caut o solutie la aceasta problema !

Răspuns la: Bagheta PVC pentru cada

Citat Postat în original de Serban Valentin Vezi post
    Multumesc frumos !

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Hidroizolare intre cada si perete
    De dwain în forumul Hidroizolatii
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 16.09.2012, 12:02
  2. Etansare rost glaf exterior - tamplarie PVC
    De profex în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 06.08.2008, 08:31
  3. Hidroizolatie intre cada dus si perete
    De cosmyman în forumul Hidroizolatii
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 09.10.2007, 10:21
  4. Spatiu intre cada si perete - cu ce il acopar ?
    De i96nds în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 18.04.2007, 15:38
  5. spatiu intre cada si perete
    De Roxana_D în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 01.04.2007, 12:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii