Izolatia mansardei cu ce folie se izoleaza?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bossulet1
    Incepator
    • 09.apr.2006
    • 9

    Izolatia mansardei cu ce folie se izoleaza?

    Buna ziua. As dori sa imi izolez termic etajul mansardat al casei (acoperisul), insa am o intrebare: ce fel de folie se foloseste la izolatie: anticondens sau bariera de vapori? Deci acoperisul este format din exterior spre interior: tigla Bramac, stacheti 3*5 longitudinali (pentru montat tigla), stacheti 2*4 transversali (scurgerea apei), folie anticondens, capriori 10*10. Doresc sa izolez acoperisul in felul urmator (de la exterior spre interior): vata bazaltica de 100 intre capriori, folie anticondens prinsa cu capse pe capriori, pe capriori montate bride cu profile de aluminiu, intre bride vata bazaltica de 120 sau 140 (eventual cu folie de aluminiu, montata cu folia spre interior), rigips. Ideea este ca daca pun vata cu bariera de vapori, condensul care se va produce din vorbire sau altceva, trece prin rigips, apoi prin vata si cand da de bariera de vapori sa intoarce. Daca as pune folia anticondens vaporii ar trece prin folie si ar ramane acolo. Am citit pe forum ca se poate monta folia de aluminiu inainte de rigips. Cum se monteaza, pe ce se prinde? Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cautati pe forum pentru inceput:



    Este suficienta o singura bariera de vapori amplasata intre finisaj si vata minerala.

    Comentariu

    • bossulet1
      Incepator
      • 09.apr.2006
      • 9

      #3
      Se pare ca nu am fost inteles

      Deci, intrebarea esentiala era : ce fel de folie sa folosesc, de aluminiu sau anticondens; pentru ca una lasa apa sa treaca, cealalalta nu.

      Comentariu

      • oif_nelu_1970
        Membru
        • 05.nov.2008
        • 189

        #4
        Inainte de rigips se pune folie bariera de vapori(folie aluminizata sau folie de polietilena).

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5


          Trei variante:
          -folie polietilena
          -folie aluminiu
          -vata minerala caserata cu folie de aliminiu

          Comentariu

          Procesare...