Vata de sticla vs bazaltica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • c.narcis
    Incepator
    • 06.ian.2009
    • 15

    #31
    m-am decis sa merg pe vata bazaltica de 18cm, folie antivapori si vata de sticla de 5cm (de la ext la int)
    deja am inceput sa caut la producatori vata de 18 cm si am descoperit ca nu sunt multi care pot oferi asa ceva!
    care sunt dezavantajele ca in loc de un singur strat de vata bazaltica de18 cm sa pun doua straturi de vata bazaltica 10+8cm? (in cazul in care nu reusesc sa procur in timp util vata de 18 cm)
    dar inainte de a demara lucrarea (la inceputul lunii febr.) nu stiu daca sa mai las sau nu inca un spatiu de ventilatie de 2cm intre astereala si vata (in afara celui de sub invelitoare) si daca voi izola si restul podului;
    in cazul in care voi izola si podul care ramane (cu vata bazaltica de 8cm) si care nu poate fi utilizat din cauza dimensiunilor reduse mai este necesara aplicarea foliei antivapori? cum pot proteja podul impotriva patrunderii rozatoarelor?
    narcis

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #32
      Se poate si din doua straturi insa trebuie sa aveti grija sa le asezati astfel incat sa nu ramana spatii intre ele - ca si cum ar fi un singur strat.

      Spatiul de ventilare poate fi sau nu, importanta lui creste cu scaderea izolatiei.
      Ce tigla aveti?
      Nu am inteles cum este cu zonele din pod neamenajate.
      Aveti o schita?

      Comentariu

      • c.narcis
        Incepator
        • 06.ian.2009
        • 15

        #33
        acel pod nu are mai mult de 1.3 m înălţime
        datorita acestor dimensiuni reduse consider ca nu ar fi un efort financiar f. mare ca intre căpriorii de 10/10cm sa vin cu un strat de vata bazaltica de 8cm (cu spaţiu de ventilaţie de 2cm) pt o mai buna termoizolaţie a mansardei
        insa nu ştiu daca mai este nevoie si aici de folie antivapori!?
        iar in problema cu rozătoarele care ar putea intra in sistemul de termoizolaţie, mă gândeam ca as putea monta placi de OSB, de gipscarton etc. (vezi cele doua schiţe ataşate)
        va rog sa-mi semnalaţi orice problema tehnologica din schiţele mele!
        va mulţumesc anticipat,
        narcis
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #34
          Ce termoizolatie suplimentara realizati daca lasati acel spatiu de 2 cm ? Dimpotriva, pierdeti din spatiul util termoizolatiei deoarece in loc sa puneti 10 cm de vata puneti doar 8.
          Pe partea inclinata trebuie sa aveti in total cel putin 16 cm termoizolatie ori dupa dumneavoastra nu aveti decat cel mult 12. Nu este bine asa cum doriti sa faceti.
          Cu stima.

          Comentariu

          • c.narcis
            Incepator
            • 06.ian.2009
            • 15

            #35
            pe partea inclinata va fi montat un strat de vata bazaltica de 18cm + 3cm vata de sticla in total 21 cm (capriori de 10/10 cm vor fi dublati astfel incat sa poata fi montata vata de 18cm + 2cm spatiu de ventilatie)

            Comentariu

            • c.narcis
              Incepator
              • 06.ian.2009
              • 15

              #36
              doar in acel pod nelocuibil termoizolatia va fi facuta cu vata de 8cm
              camera va avea peste tot 21cm (atat planul inclinat cat si tavanul)
              cu stima,
              narcis

              Comentariu

              • c.narcis
                Incepator
                • 06.ian.2009
                • 15

                #37
                p.s. : va rog sa va uitati si la cel de-al doilea fisier "termoizolatie mansarda" de unde reiese grosimea termoizolatiei pt camera

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6878

                  #38
                  Postat în original de c.narcis
                  pe partea inclinata va fi montat un strat de vata bazaltica de 18cm + 3cm vata de sticla in total 21 cm (capriori de 10/10 cm vor fi dublati astfel incat sa poata fi montata vata de 18cm + 2cm spatiu de ventilatie)
                  da aveti un fix cu spatiul acela de 2 cm
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • c.narcis
                    Incepator
                    • 06.ian.2009
                    • 15

                    #39
                    sunt destule voci care sustin necesitatea acelui spatiu, chiar si colegi de-ai dumneavoastra
                    va rog dati-mi cateva motive (tehnice) care sa ma determine sa renunt la acest spatiu

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6878

                      #40
                      -se reduce din spatiul util pentru termoizolatie.
                      -condensul in loc sa iasa prin folie o sa migreze in partea de sus a acoperisului si daca intalneste o zona sau suprafata rece se intoarce inapoi sub forma de picaturi de apa umezind termoizolatia.
                      -sub astereala o sa aveti un spatiu rece unde iarna poate sa apara strat de gheata.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #41
                        Nu aveti nevoie de izolatie sub invelitoare, in zona podului.
                        Daca totusi adaugati si acolo izoaltie, bariera de vapori nu este necesara fiind aplicata doar in zona tavanului camerei.

                        Se poate vedea in foto ideea.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • musu
                          Membru Marcant
                          • 09.oct.2009
                          • 414

                          #42
                          minarala bazaltica sau minera de sticla?

                          din cate stiu eu, problema maxima e ca cea de sticla e toxica, chiar f toxica, doar din august in romania se gaseste non-toxica de la knauf, asa ca sanatatea primeaza fata de 1,2 grade in plus

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #43
                            Ca sa fim putin rai, numai sortimentul respectiv de vata se poate ingera?

                            Comentariu

                            • forumeanu
                              Incepator
                              • 17.iun.2010
                              • 8

                              #44
                              Re: pt domnul Golumbeanu

                              Postat în original de muresan ciprian
                              Stimate domn,

                              Vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca timp de 4 ani de zile am lucrat la un distribuitor national important al SGI si cand era vb de o comanda pentru un alt produs decat Rio si Twin sincer , convingeam beneficiarul sa apeleze la alt produs de izolatie(bazaltica) pentru ca nu erati in stare sa livrati acele produse . Aceasta mare problema o aveti si in prezent.
                              2 ani mai tarziu, confirm aceste afirmatii, chiar daca la isover pe site gasesti nenumarate sortimente, in realitate...

                              Comentariu

                              • arschery
                                Incepator
                                • 17.feb.2012
                                • 14

                                #45
                                Buna ziua,
                                De curand am luat decizia sa construiesc o mansarda locuibila permanent, practic un apartament, constructia se realizeaza din lemn natur, la interior peretii placati cu OSB3 la exterior placocem si polistiren.
                                Bineinteles ca subiectul prezent ma intereseaza fiindca vreau sa bazez izolatia interioara a peretilor despartitori si a celor exterior plus izolatia invelitorii cu vata minerala.
                                Discutand cu arhitectul si cu inginerul care se va ocupa de constructie am inteles ca vata sufera si de un efect de macinare in timp, efect care duce la distrugerea izolatiei in pereti, acest lucru se poate remedia destul de greu necesitand demontarea peretilor din OSB.
                                Acest aspect observ ca nu a fost tratat pana in rezent si doresc cateva lamuriri de la persoanele avizate de pe forum, repet nu doresc sa aduc un atac vreunei solutii ci pur si simplu vreau sa aleg solutia cea mai buna, am mai inteles ca acest "efect de macinare" se produce mai ales la vata minerala din sticla atunci cand este dispusa in plan vertical.
                                Deasemenea vad ca avem un coleg de forum care este impotriva ideii de a lasa un spatiu de ventilatie intre invelitoare si izolatie, spatiu care mi-a fost recomandat si de arhitectul meu , va rog sa veniti cu un exmplu daca doriti, cum va montati dvs izolatia fara spatiu de ventilatie care din cate vad eu pe proiectul meu este aparat de intemperii gurile acestui spatiu fiind orientate in jos deci ploia, zapada nu poate patrunde in acest spatiu, in plus picaturile de condens se transforma in gheata in cazul in care se formeaza si raman pe folie, insa ideea spatiului de ventilatie este tocmai ca sa nu se formeze condensul deci vaporii de apa sunt absorbiti de aerul uscat din mediul ambiant, condensul apare in spatii inchise, repet nu vreau sa va contrazic mai ales ca nu sunt de specialitate insa doresc sa inteleg cat mai bine fenomenul. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, incac ceva la incheere, polistiren ignifugat este o pacaleala dupa parerea mea, am testat acest material, care intradevar nu arde cu flacara deschisa insa se topeste si automat lasa loc flacarii de pe o parte a peretelui sa aprinda si placa cealalta, lucru care se intampla si cu vata insa peste 1700 - 2000 de grade Celsius

                                Comentariu

                                Procesare...