Probleme cu Electrica/Enel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #31
    Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

    Dvs. aveti o problema vis a vis de retea care nu poate sustine consumul necesar. Protectia este tocmai in acest scop.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1685

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

      Postat în original de mihai nego
      Buna ziua, as dori si eu sa ma ajutati cu o informatie. Am bransament trifazat cu putere instalata de 4,5kw. Vreau sa imi pun o centrala electrica de 24 kw, dar cei de la CEZ nu vor sa imi mareasca puterea instalata decat cu plecare din PTA, care e la vreo 600 metri, bineinteles eu suportand toata cheltuiala. Am discutat cu alti proprietari de centrale electrice si ei nu au avut nevoie de marirea puterii instalate, doar de montarea unei sigurante mai mari la contor. A mea este de 400, credeti ca e suficienta pt centrala de 24kw, sau de cat ar trebui sa pun? Credeti ca e ok asa? Va multumesc
      Pentru ca furnizorul zonal sa fie de acord sa va mareasca puterea instalata, ar trebui sa dispuna de acea rezerva de putere. In cazul dvs., ar fi posibil ca sa nu existe rezerva de putere disponibila si de aceea vi se propune varianta cu bransament direct din postul trafo.
      Comparatiile cu alti proprietari de centrale nu-si au rostul, intrucat situatiile pot fi diferite.
      La siguranta de 400 A cred ca ati exagerat cu zerourile, probabil e 40 A.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • mihai nego
        Incepator
        • 14.ian.2015
        • 25

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

        Postat în original de Cherubino
        La siguranta de 400 A cred ca ati exagerat cu zerourile, probabil e 40 A.
        Aveti dreptate, am facut o greseala. Pe fisa de montare contor scrie: Tensiune si curent: 400V respectiv 100 A. Asta inseamna ca siguranta e de 100 A???

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

          Postat în original de mihai nego
          Aveti dreptate, am facut o greseala. Pe fisa de montare contor scrie: Tensiune si curent: 400V respectiv 100 A. Asta inseamna ca siguranta e de 100 A???
          Nu, inseamna ca curentul maxim suportat de contor este 100 A.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #35
            Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

            Asta nu inseamna ca are si de unde sa furnizeze 100A, deci singura solutie de moment ramane cea cu bransament separat pe cheltuiala dvs.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #36
              Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

              Astazi am primit raspuns de la compania de electricitate pentru reclamatia depusa la ei. Au recunoscut ca in zona se fura curent si au dat termen pana pe data de 10.03.2015 ca o sa remedieze solutia. Ramane de vazut daca se tin si de cuvant.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #37
                Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                Lucrurile s-au finalizat cu bine, termenul a mai fost prelungit odata insa de astazi locatia este alimentata pe un nou bransament facut special. Compania de electricitate a sapat un sant pe strada si a facut modificarile necesare. Tensiunea la priza era astazi in jur de 216-219 volti.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  #38
                  Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                  Postat în original de vladk2k
                  Salutari. Am si eu niste probleme cu furnizorul de energie electrica si nu stiu cum sa procedez.

                  In apartamentul pe care il renovez am un tablou electric din acela vechi, cu 4 sigurante (N+P prize, N+P lumina), bec si sonerie. Contorul electric este prins pe acest tablou, si nu se poate umbla la cablurile care pleaca din el (nici macar nu pot da jos tabloul).

                  Am refacut circuitul electric din casa pentru prize, prevazand circuite separate pentru masina de spalat, cirucit electric, cele 2 aparate de aer conditionat, coltul "multimedia" (PC, TV, boxe etc.). Deoarece in jurul tabloului vechi nu se putea pune tabloul nou din varii motive (perete prea subtire pentru toate tuburile care vin, prezenta cablurilor de tensiune etc.) am ales sa il pun intr-o zona cat mai usor de accesat si care sa imi permita sa lucrez la el - in debaraua de langa usa.

                  Mentionez ca toate aceste operatiuni (inclusiv trasul firelor) le-am facut eu cu tatal meu, fara sa fim vreunul dintre noi electrician autorizat.

                  Tot ce a mai ramas acum este sa trag 3 fire (P+N+Masa) si inca 2 lite (pentru sonerie) pe o distanta de 3m ,din doza cea mai apropiata de tabloul vechi, in contor. Cum am mai spus, contorul e prins de tabloul vechi si nu pot umbla la el (sigilii).

                  Am vrut sa vorbesc cu cei de la Electrica Muntenia Sud (acum Enel) sa imi faca operatia simpla de desigilare si resigilare (a doua zi sau peste 1h!) a contorului, si mi-a fost imposibil sa ii fac sa vina. Cei de la O.C.-ul de care apartin m-au trimis la O.C.1 (Braziliei), cei de acolo m-au tirmis inapoi la O.C.-ul de care apartin, de acolo am obtinut un numar de telefon si am vorbit cu un maistru de acolo care s-ar ocupa de zona in care locuiesc si imi spune ca "e complicat, cu restructurarea... dar ce aveti acolo de vreti sa il desigilati?". I-am explicat cum sta treaba, ca e vorba de o operatie foarte simpla, si a inceput sa imi enumere ca
                  1. Nu se pune tabloul in debara ca daca ia foc nu am acces la el (?)
                  2. Am modificat numarul de circuite deci trebuie sa vorbesc cu o companie autorizata de Enel care sa imi faca proiect pe noul circuit, ca se modifica nu-stiu-ce cu consumul si amperajul.

                  Cu alte cuvinte, nu vrea sa faca aceasta operatie simpla. Bun. Argumentele mele sunt
                  1. Am folosit materiale de inalta calitate (sigurante automate Siemens)
                  2. Siguranta generala este de 25 A, ca si cea din cofretul de pe scara, deci amperajul maxim nu se modifica
                  3. Tabloul nou are acces foarte usor la el (mult mai usor decat cel vechi, la care trebuia sa te urci pe scara ca sa scoti o siguranta)
                  4. In apartamentul in care locuiesc tabloul si contorul se afla intr-o caseta metalica inchisa cu cheie, iar cand au venit sa citeasca lumina, sa schimbe contorul si oricand altcandva nu mi s-a reprosat niciodata ca e greu de accesat in caz de doamne fereste
                  5. Din cate stiu eu, jurisdictia Electrica/Enel se termina la bornele de iesire ale contorului, asta insemnand ca nu e treaba lor ce pun eu in spatele contorului, si nici eu nu ii pot invinui pentru eventualele incidente care pot avea loc in casa.


                  Eu nu vad prea multe solutii de rezolva aceasta problema. Cele ce imi vin in minte sunt:
                  • Intrerup curentul si tai tabloul vechi in jurul contorului, cu grija sa nu intrerup vreun cablu, innadesc firele din iesirea contorului cu firele pe care vreau sa le conectes, apoi prind contorul de perete folosind tabla tabloului vechi pe post de rama (cu distantiere, etc.)
                  • Gasesc pe un tehnician de la Electrica/Enel care, in schimbul unei spagi grase, sa inchipuie necesitatea desigilarii contorului (sa zicem, cablu intrerupt).
                  • Innadesc firele pe tabloul vechi si pun sigurante fuzibile de 25A, apoi acopar tabloul vechi cu o caseta metalica.


                  Care solutie credeti ca e cea mai buna? Ce (alte) solutii imi oferiti?

                  P.S.: Conform actelor normative (Normativ I7 2002 NORMATIV PENTRU PROIECTAREA SI EXECUTAREA INSTALATIILOR ELECTRICE CU TENSIUNI PANA LA 1000 V c[1].a. SI 1500 V c.c..doc), avem asa:

                  Nu prea se respecta chestia asta, nu? Pot sa le cer sa il mute in afara? (desi toata lumea il are in casa in blocul meu)
                  Ca sa le ceri sa-ti scoata contorul afara, iti trebuie un nou aviz de racordare.
                  Mai bine ii chemi sa-ti schimbe tabloul vechi cu cel nou. Daca se incapataneaza sa nu vina, intri pe site www.anre.ro/contacte/ si le trimiti un e-mail cu iz de reclamatie si sa vezi cum vin sa-ti rezolve treaba ca potarnichile or sa se miste (asa am procedat eu)

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    #39
                    Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Ca sa le ceri sa-ti scoata contorul afara, iti trebuie un nou aviz de racordare.
                    Mai bine ii chemi sa-ti schimbe tabloul vechi cu cel nou. Daca se incapataneaza sa nu vina, intri pe site www.anre.ro/contacte/ si le trimiti un e-mail cu iz de reclamatie si sa vezi cum vin sa-ti rezolve treaba ca potarnichile or sa se miste (asa am procedat eu)
                    In zona mea problemele de genul asta se rezolva mult mai simplu; un telefon la numarul special pentru deranjamente, pe motiv ca, de exemplu, se simte miros de ars din contor. In momentul in care vine echipa de interventie, li se explica baietilor care-i treaba de fapt iar acestia, in schimbul unei sume care de obicei este modica (10-15 lei de caciula), desigileaza contorul.Omul isi face linistit legaturile la noul tablou, apoi se resigileaza contorul si se face o constatare cum ca a fost o supraincalzire a conductoarelor din cauza contactelor imperfecte la bornele contorului, motiv pentru care s-a impus desigilarea si refacerea presiunii de contact la conexiuni. Simplu.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      #40
                      Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                      Postat în original de Cherubino
                      In zona mea problemele de genul asta se rezolva mult mai simplu; un telefon la numarul special pentru deranjamente, pe motiv ca, de exemplu, se simte miros de ars din contor. In momentul in care vine echipa de interventie, li se explica baietilor care-i treaba de fapt iar acestia, in schimbul unei sume care de obicei este modica (10-15 lei de caciula), desigileaza contorul.Omul isi face linistit legaturile la noul tablou, apoi se resigileaza contorul si se face o constatare cum ca a fost o supraincalzire a conductoarelor din cauza contactelor imperfecte la bornele contorului, motiv pentru care s-a impus desigilarea si refacerea presiunii de contact la conexiuni. Simplu.
                      Zice ca ar fi incercat si asta dar au refuzat categoric

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        #41
                        Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                        Trebuie solicitare scris și se rezolvă. Nu au voie sa refuze dar costa deplasarea echipei. Răspunsul primit pare sa fie de pe șanț dar e posibil sa vina ca urmare a unor discuții de acel gen ...
                        Ultima editare de mbostangiu; 02.apr.2015, 16:19.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #42
                          Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                          Stiti ca vorbiti de un subiect postat in 2008? Eu expusesem intre timp o alta problema
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            #43
                            Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                            Postat în original de Consultant electrice
                            Stiti ca vorbiti de un subiect postat in 2008? Eu expusesem intre timp o alta problema
                            Vorbim niste discutii
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru Marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 747

                              #44
                              Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                              Postat în original de Consultant electrice
                              Stiti ca vorbiti de un subiect postat in 2008? Eu expusesem intre timp o alta problema
                              Eu am fost de vina va cer scuze ca nici nu m-am uitat la data

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #45
                                Răspuns la: Probleme cu Electrica/Enel

                                Nu-i problema, mi-am dat seama, dar m-am amuzat.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...