Picura apa la ventilul de suprapresiune la centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabix
    Membru
    • 10.sep.2007
    • 185

    Picura apa la ventilul de suprapresiune la centrala

    Salut,

    A venit frigul si am vrut sa cresc temperatura pe circuitul de calorifere la o centrala ETNA ( made in Italia cred ) de 24 kw ( gaz ) cu o vechime de 6 ani.

    Ei bine a facut ca o locomotiva, a scuipat abur si apa pe teava de suprapresiune. Dar am vazut-o abia mai tirziu ca si in patania descrisa la:


    Apa curgea ca un firicel destul de consistent si centrala pierdea presiune in scurt timp.

    Am deschis ventilul prin rotire ( in singurul sens posibil ) si a curs ceva apa si foarte murdara. Dupa citeva cicluri de umplere/golire pe la ventil situatia s-a mai ameliorat dar tot nu era bine.
    Am vb cu un prieten si mi-a sugerat sa curat filtrele de impuritati ( cel de pe retur fiind singurul ). Intradevar uitasem de el si dupa curatire in centrala presiunea nu mai creste peste 2 bari ca mai inainte de la 1.2 la 3
    comportindu-se foarte bine dpdv al presiunii.

    Acum vine problema: Pe la ventilul de suprapresiune mai picura foarte lent apa ( rece ca temperatura ) si cam dupa o zi trebuie din nou incarcat circuitul in rest totul e OK.

    Aveti idee ce ar putea fi defect? ( sa se fi dus ventilul, sa fie blocat de la impuritati desi pare a nu mai fi asa ceva acolo )

    Mentionez ca nu am umblat la vasul de expansiune.
  • cbx
    Incepator
    • 25.apr.2007
    • 56

    #2
    vezi daca la apasarea ventilului de la vasul de expansiune iese apa , daca da ,atunci membrana vasului este sparta

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      M-am gindit la asta si cum momentan nu am si trebuie sa cumpar o pompa
      nu am riscat aceasta operatiune ce probabil ar face ca centrala sa nu mai functioneze deloc.

      In plus fata de discutiile anterioare pe aceasta tema, pierderea de apa
      pe la ventil e foarte mica, cite o picatura mica la citeva minute dar suficient ca intr-o zi poate doua sa ramina fara presiune.

      Pierderi de presiune am mai avut in trecut si am suspectat fitinguri ; le-am verificat dar sub centrala nu mam mai uitat din vara.


      Eu suspectez ventilul, iar daca e asa cam cit o costa si unde gasesc unul in aceste zile? E unul cu capat rosu de la o firma renumita, i-am uitat numele.

      Comentariu

      • daniel1976
        Membru
        • 13.nov.2007
        • 147

        #4
        citez CBX (vezi daca la apasarea ventilului de la vasul de expansiune iese apa , daca da ,atunci membrana vasului este sparta)
        - colegul nostru are dreptate , verifica vasul de expansiune.

        Comentariu

        • iuliutz
          Membru Marcant
          • 11.nov.2007
          • 453

          #5
          Daca apesi pe ventilul de la vasul de expansiune ai grija sa refaci presiunea, pentru ca o presiune mai mica sau mai mare duce la functionarea incorecta a centralei. Mi-a curs si mie apa pe la aerisitorul automat din spatele pompei de apa, dar instalatorul a desfacut supapa aceea si a curatat impuritatile.
          Presiunea scade pentru ca este o pierdere. Cel mai bine ar fi sa iei capacul centralei jos si sa urmaresti de unde incepe sa picure apa.
          Poate fi ceva minor, o garnitura roasa... un filet destrans...
          "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
          Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

          Comentariu

          Procesare...