Fundatie - cum se face?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kyrrdan
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 31

    Fundatie - cum se face?

    Si totusi, nimeni nu raspunde?
    Se spune ca fundatia este unul din elementele cele mai importante ale unei case. De ce nu prea i se acorda atentie?
    Asi dori sa aflu mai multe detalii despre realizarea ei. De exemplu, nu inteleg cum se hidroizoleaza fundatia, adica ce portiune din fundatie trebuie acoperita cu bitum + poliester + folie protectie? Este vorba de toata zona care este ingropata in pamant, sau doar o portiune mai de la suprafata? Sau numai elevatia de deasupra cotei pamantului?! Si cum se face operatia respectiva, din moment ce santul din pamant are 45 cm, aproape ca nici nu poti sa intri in el.
    Sau mai intai se toarna betonul si apoi se dezgroapa fondatia pentru a o izola?! Nu inteleg, Doamne fereste!, desi m-am uitat pe forum, nu m-am lamurit despre aceste aspecte.
    Probabil ca e atat de simplu incat nimeni nu vrea sa-si mai bata capul pentru a-mi raspunde...
    Merci, oricum.
    Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!
  • kyrrdan
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 31

    #2
    Nu va suparati, dar notiunea de fundatie, pentru mine este prea larga.
    Nu imi dau seama unde incepe si unde se termina fundatia unei case.
    Se folosesc diversi termeni, dar am impresia ca nu pentru toata lumea ei reprezinta acelasi lucru, de aceea tot citind topicuri pe acest forum, in capul meu s-a facut o "varza"...
    Apar notiuni cum ar fi: talpa casei, soclu, radier, elevatie, etc, unele portiuni trebuiesc armate, altele hidroizolate, altele merg si nearmate, nu mi-e clar deloc...
    Poate cineva sa fie amabil sa posteze o sectiune prin fundatia unei case si sa ma lamureasca unde incep si unde se termina aceste zone, care se izoleaza si care nu, care se armeaza, care nu, ce beton se foloseste la fiecare zona, etc?
    Apoi, cea mai mare nebuloasa pt. mine este cand se spune ca trebuie facuta hidroizolatia fundatiei?!! Pai, cum vine asta, din moment ce ea se afla in pamant?!? Sa inteleg ca santul fundatiei trebuie facut larg de vreo doi metri, ca sa poata mesterii sa treaca si pe o parte si pe cealalta sa faca hidroizolatia, dupa care se astupa la loc cu pamant?!
    Va rog frumos, scoteti-ma careva din ceatza asta!
    Merci mult
    Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

    Comentariu

    • piciu
      Membru
      • 17.sep.2008
      • 142

      #3
      Fundatie-cum se face?

      Postat în original de kyrrdan
      Nu va suparati, dar notiunea de fundatie, pentru mine este prea larga.
      Nu imi dau seama unde incepe si unde se termina fundatia unei case.
      Se folosesc diversi termeni, dar am impresia ca nu pentru toata lumea ei reprezinta acelasi lucru, de aceea tot citind topicuri pe acest forum, in capul meu s-a facut o "varza"...
      Apar notiuni cum ar fi: talpa casei, soclu, radier, elevatie, etc, unele portiuni trebuiesc armate, altele hidroizolate, altele merg si nearmate, nu mi-e clar deloc...
      Poate cineva sa fie amabil sa posteze o sectiune prin fundatia unei case si sa ma lamureasca unde incep si unde se termina aceste zone, care se izoleaza si care nu, care se armeaza, care nu, ce beton se foloseste la fiecare zona, etc?
      Apoi, cea mai mare nebuloasa pt. mine este cand se spune ca trebuie facuta hidroizolatia fundatiei?!! Pai, cum vine asta, din moment ce ea se afla in pamant?!? Sa inteleg ca santul fundatiei trebuie facut larg de vreo doi metri, ca sa poata mesterii sa treaca si pe o parte si pe cealalta sa faca hidroizolatia, dupa care se astupa la loc cu pamant?!
      Va rog frumos, scoteti-ma careva din ceatza asta!
      Merci mult
      SE PARE CA NU SUNT BINEVOITORI IN ACEASTA PROBLEMA SAU E PREA VECHE
      Sa gandim pozitiv

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 850

        #4
        Va rugam ! !
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          nu veti primi niciodata raspuns la aceasta problema!
          pentru a se stabili in ce conditii se executa o fundatie, nu sunt suficiente discutiile de pe forum....
          sunt mai multe necunoscute care determina dimensiunile...., constructia, solul, panza freatica... etc....
          arhitectul, in urma studiului geo, impreuna cu structuristul vor elabora planul de fundatie...

          Comentariu

          Procesare...