Pictura pe perete

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kostashara
    Incepator
    • 24.iul.2012
    • 2

    Perete decorativ

    Picturi murale abstracte pe diferite suprafete , precum pereti , coloane , nise si altele.
    Acestea sunt cateva mostre din lucrari terminate . Culorile si variantele sunt nelimitate , in functie de preferintele fiecaruia.



















    Cei interesati ma pot contacta la adresa de mail kostascharangionis@yahoo.ro

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1393

      Răspuns la: Perete decorativ

      o mana de ajutor pentru promovare , daca mai este nevoie. Ceva despre tehnica ?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	texturi33.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	227,7 KB 
ID:	606948Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	texturi22.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	212,2 KB 
ID:	606949Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	texturi11.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	782,4 KB 
ID:	606950

      Comentariu

      • expertu
        Incepator
        • 24.ian.2014
        • 19

        Răspuns la: Pictura pe perete

        Buna seara!

        Am o singura problema cu aceste picturi direct pe perete. Dupa mintea mea trebuie sa fie mai scumpe decat aceleasi picturi in tablou, si de aici mi se naste o noua intrebare. O vopsea de pe pereti, indiferent ca este de la Benjamin, Caparol, sau Aplast, dupa cativa ani, 4-5-6 sau 10 trebuie refacuta din cauza muradirei care se acumuleaza(praf, fum, pete, etc). Ce facem cu tablourile Dvs. in cazul asta? Cred ca ne costa mai mult sa le pictam direct pe perete, si in plus, trebuie sa impartim acesti bani la 5 sau 10 ani, durata unei "varuieli", ca sa aflam costul anual. S-ar putea sa fie exagerat. Nu e mai bine totusi sa pictam un tablou si sa-l mutam sau sa-l schimbam oricand? Multumesc!

        Comentariu

        • ambiente
          Membru
          • 15.mai.2014
          • 239

          Răspuns la: Pictura pe perete

          bună seara. pentru domnul doru marciuc.tehnica este aparent dificilă dar este foarte simplă și nu necesită o foarte mare experiență.
          aveți nevoie de :
          1 paletă americana
          2.amorsa, adezivul
          3 lacul de culoarea preferată
          4 trafalet sau perie.


          curățați toată suprafața peretelui cu o mătură,dați cu amorsă după care,, gletuiți ,,- intindeți adezivul cu paleta americană orizontal- vertical (doar 1 mana ide material)creând un model.lăsați maxim 5 ore să se usuce la suprafață dupa care cu marginea paletei americare puteți grata imperfecțunile care sunt sau după plăcere puteți lăsa așa. după care lăsați incă 48 ore să se usuce complet, iar la fine intindeți lacul pe perete cu peria sau trafaletul,2 maini.

          Comentariu

          • ambiente
            Membru
            • 15.mai.2014
            • 239

            Răspuns la: Pictura pe perete

            bună seara. pentru domnul doru marciuc.tehnica este aparent dificilă dar este foarte simplă și nu necesită o foarte mare experiență.
            aveți nevoie de :
            1 paletă americana
            2.amorsa, adezivul
            3 lacul de culoarea preferată
            4 trafalet sau perie.


            curățați toată suprafața peretelui cu o mătură,dați cu amorsă după care,, gletuiți ,,- intindeți adezivul cu paleta americană orizontal- vertical (doar 1 mana ide material)creând un model.lăsați maxim 5 ore să se usuce la suprafață dupa care cu marginea paletei americare puteți grata imperfecțunile care sunt sau după plăcere puteți lăsa așa. după care lăsați incă 48 ore să se usuce complet, iar la fine intindeți lacul pe perete cu peria sau trafaletul,2 maini.
            prețurile de obicei sunt in jur la 25€ mp.

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              Răspuns la: Pictura pe perete

              multumesc pentru informatii, ce fel de adeziv se foloseste?Cum arata paleta americana?
              cred ca se folosesc lazuri colorate si apoi grund pentru fixare.

              Comentariu

              • victoriasmardan
                Incepator
                • 18.sep.2013
                • 5

                Răspuns la: Pictura pe perete

                Si eu vreau sa stiu ce e o paleta americana, am cautat pe Google, dar n-am gasit. Sau poate n-am cautat ce trebuie...

                Comentariu

                • Caiusvlad
                  Membru
                  • 31.dec.2016
                  • 129

                  Răspuns la: Pictura pe perete

                  Buna...am si eu o intrebare.Lipit de casa,am facut o constructie care vreau sa o transfotm in bucatarie.Peretele casei a devenit cumva unul din peretele acelei bucatari.Acel perete este placat si dat cu decorativa....si.vreau sa stiu daca acea decorativa de interior stucco (cauciucata) prinde pe decorativa de pe casa.nu as mai placa acel perete cu rigips,ar fi mai complicat.sau daca stie cineva o solutie mai ok si cat de cat ok ca si aspect (ce ar merge intr-o bucatarie) sa fac cu acel perete

                  .

                  Comentariu

                  Procesare...