Cele mai bune cazane pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • floice
    Incepator
    • 10.sep.2007
    • 94

    Cele mai bune cazane pe lemne

    Salutare! Care sunt cele mai bune cazane prin gazeificare (producator, calitate, pret) dupa parerile dvs. Multumesc!
  • Dumy
    Incepator
    • 13.ian.2008
    • 44

    #2
    Eu am Vigas si sunt foarte multumit de ea. Important este si cine ti.o monteaza ca sa ai randament maxim.
    Inainte sa cumpari cerceteaza piata. Eu am gasit la un magazin Vigas de 40kW la pretul de 9.800 RON din care facea 10% reducere si alt magazin am gasit cu 7.600 RON.
    Un vecin are Feroli tot de 40 kW si nu este multumit de ea.

    Comentariu

    • floice
      Incepator
      • 10.sep.2007
      • 94

      #3
      Multam! Eu as vrea un Viessmann dar nu stiu cu cat mai urca pretul si automatizarea, cel putin pana la distribuitorul de la parter. Centrala va sta la subsol

      Comentariu

      • overseas
        Incepator
        • 05.mar.2007
        • 92

        #4
        Cel mai performant cazan cu gazeificare este de la Arca (Italia), iar cel mai performant model este Arca Aspiro. Poti gasi site-ul importatorului iar de la acela poti afla distribuitorii din zona ta. Cazanele Arca nu le gasesti pe stoc in magazine.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          majoritatea ct. pe lemne functioneaza bine daca sint montate corect,au accesoriile care trebuiesc(legat de instalatie),lemnul este bun....diferenta o face automatizarea....intr-adevar cele doua sint mai avansate din ac. pct. de vedere.

          Comentariu

          • gogoson
            Membru Marcant
            • 14.oct.2006
            • 621

            #6
            Eu am unul de la termofarc si sunt fff multumit
            A costat 4-4500 lei pt 24 Kw

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Postat în original de gogoson
              Eu am unul de la termofarc si sunt fff multumit
              A costat 4-4500 lei pt 24 Kw
              sint bune....dar in masura in care vrei o instal. cu panouri solare,un tandem cu o ct. pe gaz,etc. Arca si Viessmann au deja totul pregatit...Viessmann,automatizari care gestioneaza tot sistemul(din pacate costa separat)...iar la Arca,automatizarea cazanului include totul.

              Comentariu

              • floice
                Incepator
                • 10.sep.2007
                • 94

                #8
                Interesant. As fi vrut sa merg pe un Viessmann sau Buderus, se pare ca o sa ma documentez si despre un Arca. Este importanta si fiabilitatea dar si pretul.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  cel mai important in alegerea cazanului este...reteaua de service,sa poti gasi la nevoie piese,repede si nici extrem de costisitor.
                  Viessmann si Buderus fiind producatori f. mari,au retele post-vinzare mai bine puse la punct si mai impinzite...gasesti cam prin toate colturile tarii,pe cind firmele mai mici sint active in anumite zone,iar in altele lipsesc in totalitate.

                  Comentariu

                  • floice
                    Incepator
                    • 10.sep.2007
                    • 94

                    #10
                    In cazul asta ar merita mai mult Viessmann, cred. Chiar daca e mai scumpa, nu?
                    Are cineva un Viessmann?

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #11
                      Performantele unui cazan sunt aleatorii si depind de mai multi factori.Am vazul si VISSMAN si BUDERUS si alte firme cu renume ,care din cauza erorilor ,aveau un randament ff scazut.O persoana de specialitate poate sa faca o comparatie si sa afirme care este cazanul cel mai performant,dar dupa ce a urmarit functionarea a mai multor cazane in regim de iarna.Cei care au un cazan nu pot face acest lucru,nu au cum sa compare doua sau mai multe cazane pt.simplul motiv ca nu sunt conditiile similare.Nu este ca la automobile.Eu unu,care am lucrat mult si-n domeniu naval,cazanul luat numai el,cu performantele cele mai bune este cel din OTEL.

                      Comentariu

                      • iancu valentin
                        Incepator
                        • 30.ian.2009
                        • 1

                        #12
                        zi te rog unde este mag. vigas

                        vreau urgent un vigas 40 kw

                        Comentariu

                        • Adi_M
                          Incepator
                          • 30.mai.2011
                          • 57

                          #13
                          Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

                          Despre Burnit de la Sunsystem stie cineva ceva?

                          Comentariu

                          • hot
                            Membru
                            • 12.nov.2010
                            • 196

                            #14
                            Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

                            De cateva zile puric si eu netul si sunt in ceata total.Am citit de buderus si ferroli si am gasit multi care se plangeau de fiabilitatea acestora.Am gasit cateva articole si despre atmos dar nu mai stiu ce sa cred(cica ar fi bunicele).In primavara va trebui sa montez o centrala pe lemne pentru o suprafata utila de 110 mp.Cea mai buna varianta e o centrala cu gazeificare de 25 kw.
                            Raportat la calitate si pret care ar fi cea mai buna varianta in cazul meu.Pentru apa calda menajera m/am gandit la un boiler de 150 litri termoelectric.
                            merg ca melcul cu casa dupa mine

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              #15
                              Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

                              Postat în original de hot
                              De cateva zile puric si eu netul si sunt in ceata total.Am citit de buderus si ferroli si am gasit multi care se plangeau de fiabilitatea acestora.Am gasit cateva articole si despre atmos dar nu mai stiu ce sa cred(cica ar fi bunicele).In primavara va trebui sa montez o centrala pe lemne pentru o suprafata utila de 110 mp.Cea mai buna varianta e o centrala cu gazeificare de 25 kw.
                              Raportat la calitate si pret care ar fi cea mai buna varianta in cazul meu.Pentru apa calda menajera m/am gandit la un boiler de 150 litri termoelectric.
                              ........................

                              La mine o fost ceata vreo 2 ani.........dar acum so mai ridicat ceata .
                              Sintem in aceeasi situatie , in primavara si eu trebuie sa montez o centrala, la mine suprafata este de 140mp.
                              Eu deja am inceput sa trag linia, m-am gindit la un Viadrus cu gazeificare tot de 25kw, cica o aparut niste modele noi la dedeman.
                              SA ma tii si pe mine la curent daca ai gasit ceva mai bun. Mult noroc....

                              Comentariu

                              Procesare...