Diferenta intre siguranta automata si disjunctor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cypryan06
    Incepator
    • 05.ian.2009
    • 8

    Diferenta intre siguranta automata si disjunctor

    Buna ziua si la multi ani!
    am si eu o intrebare: care este diferenta intre o siguranta automata si un disjunctor?
  • sam 1973
    Incepator
    • 04.mai.2008
    • 36

    #2
    depinde la ce sigurante te referi cele automate rotunde [ocupa mult loc si erau destul de bune la vremea lor ] multe persoane le numesc si automate pe cele Disjunctoare [ au multe avantaje spatiu,estetica ,functionare inbunatatita ]

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      am si eu o intrebare: care este diferenta intre o siguranta automata si un disjunctor?
      Pai diferenta este .....niciuna
      Siguranta automata este un jargon al disjunctorului....
      Eu cred ca atunci cand oamenii au inceput sa isi inlocuiasca sigurantele fuzibile si le-au inlocuit cu " sigurante automate" le-au dat denumirea asta. Pe acei oamenii nu ii interesa ca denumirea tehnica este de disjunctor .

      Comentariu

      • cypryan06
        Incepator
        • 05.ian.2009
        • 8

        #4
        Postat în original de DM7
        am si eu o intrebare: care este diferenta intre o siguranta automata si un disjunctor?
        Pai diferenta este .....niciuna
        Siguranta automata este un jargon al disjunctorului....
        Eu cred ca atunci cand oamenii au inceput sa isi inlocuiasca sigurantele fuzibile si le-au inlocuit cu " sigurante automate" le-au dat denumirea asta. Pe acei oamenii nu ii interesa ca denumirea tehnica este de disjunctor .

        Multumesc mult oricum, ideea era ca eu am crezut ca este vreo diferenta ( una face ceva si cealalta ceva mai mult) mai ales si dupa ce am vazut in Brico ca sunt puse pe categorii!!!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Disjunctor este un termen preluat din franceza si se refera l un comutator automat, in cazul nostru este asimilata denumirea cu intreruptoarele automate (sigurantele automate).
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Atentie totusi sa nu fie numai intreruptoare.
            Sau sa fie disjunctoare diferentiale.
            Ca au acelasi aspect si fac altceva.
            Ar trebui sa va uitati intr-un catalog.
            Desi am vazut la Brico... ca au aproape numai disjunctoare (sigurante automate) curba B sau C, adica ceea ce se foloseste curent in apartamente, case, birouri etc

            Comentariu

            Procesare...