Montare lambriu si termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cio1974
    Incepator
    • 10.oct.2008
    • 30

    Montare lambriu si termoizolatie

    Buna ziua,

    La o casa as vrea sa pun la interior lambriu PVC. Atasez un desen exemplificativ.

    La interior intre perete si zid sau intre oricare elemente mai e necesara o folie sau altceva?

    Daca la exterior va fi polistired de 10cm la interior pentru o protectie termica cit mai buna e suficient 2cm? Ce e recomandat?

    Polistirenul de interior nu e de tipul celui care se foloseste la exterior, as putea folosi polistiren simplu de 2cm sau 3cm?

    Polistirenul la interior trebuie lipit de zid?

    E recomandat ca intre lambriu, polistiren si zid sa ramina un spatiu?

    Se pot inlocui sipcile din lemn cu montanti de gip carton?

    Multumiri.
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Daca aveti izolatie exterioara nu mai este necesara una interioara.

    Lambriul se monteaza pe sipci de lemn si nu pe sistemul metalic specific gipscartonului.

    Comentariu

    • cio1974
      Incepator
      • 10.oct.2008
      • 30

      #3
      Am cumparat deja sipcile de grosime 25mm. Sa nu mai pun polistiren de 2cm intre perete si lambriurile de PVC? Sa pun vata minerala sau las gol?

      Comentariu

      • cio1974
        Incepator
        • 10.oct.2008
        • 30

        #4
        Nu mai merge editat mesajul precedent, ma vad obligat sa va intreb aici. Se poate monta lambriu la temperaturi in jurul valorei de 0 grade? Multumiri.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          -Puneti sa puneti vata de sticla intre sipcile de lemn. Pe sipcile de lemn puneti o folie de polietilena dupa care montati lambriurile cu ajutorul clemelor de fixare.

          -Sa nu fie prea frig deoarece plasticul devine casant.
          Cu stima.

          Comentariu

          • cio1974
            Incepator
            • 10.oct.2008
            • 30

            #6
            Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca mai am nevoie de o folie de polietilena pe intreg peretele prinsa in sipci si care va izola practic lambriul de polistiren/vata de sticla? Am modificat desenul pentru a reflecta schimbarea.

            As mai avea o intrebare pentru Dvs., am luat Sadolin Grund pentru a da pe scinduri inainte de a le prinde de perete, m-am gindit sa le protejeze cumva, e bine?

            Multumiri.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Nu deranjeaza daca sunt acoperite cu grund numai sa fie uscate.

              Aveti un spatiu de 20-25mm intre acele sipci si nu puteti amplasa o izolatie cu vata minerala fara a o comprima - ceea ce este contraindicat.

              Raman la parerea ca o izoaltie sub lambriu este inutila atat timp cat va fi izolat pe exterior cu polistiren de 10cm.

              Comentariu

              • Valeriu Alexandrescu
                Incepator
                • 20.dec.2008
                • 94

                #8
                La fel ca dl. Gemini, va spun ca nu mai este necesara o termoizolare suplimentara la interior. Daca totusi optati pentru o izolare interioara in cazul in care folositi polistiren nu aveti nevoie de folia de polietilena.

                Cat despre grundul Sadolin acesta are rol de protectie a lemnului impotriva tuturor bolilor sale: mucegai, insecte, inalbastrire si de a realiza aderenta intre lemn si stratul urmator de lazur. Este bine ca ati protejat lemnul daca acesta era lemn natur.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Postat în original de cio1974
                  Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca mai am nevoie de o folie de polietilena pe intreg peretele prinsa in sipci si care va izola practic lambriul de polistiren/vata de sticla? Am modificat desenul pentru a reflecta schimbarea.

                  As mai avea o intrebare pentru Dvs., am luat Sadolin Grund pentru a da pe scinduri inainte de a le prinde de perete, m-am gindit sa le protejeze cumva, e bine?

                  Multumiri.
                  -Puneti folia si termoizolatia deoarece nu strica sa aveti un strat termoizolant in plus. Castigul se va vedea in scaderea facturii la caldura.
                  -Era mai bun daca dadeati pe lemn cu Sadolin Base.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • cio1974
                    Incepator
                    • 10.oct.2008
                    • 30

                    #10
                    Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

                    Sipcile de 25mm pentru montarea lambriului nu sunt tocmai bine uscate, merg montate asa cum sunt sau ar trebui bine uscate mai intii? Au fost taiate acum 1 saptamina din scindura depozitata afara. Eu le-am depozitat sub forma de stiva de lemn cu spatii intre ele pentru aerisire, stau intr-un hol la 11 grade, umiditate normala.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Sunt destul de umede, ar trebui sa mai asteptati.

                      Comentariu

                      • cio1974
                        Incepator
                        • 10.oct.2008
                        • 30

                        #12
                        Revin cu o intrebare, montarea lambriului pe structura de grinzi de lemn de la etaj construind atfel un tavan fals din lambriu si lasind grinzile de beton aparente la interior; implica aceleasi materiale ca la pereti sau mai trebui pus ceva?

                        Intentionez sa montez sipci de lemn la distanta de 50cm perpendicular pe grinzile de lemn existente apoi peste sipci sa prind o folie (ce material sa fie aceasta folie?) si peste aceasta sa pun lambriul de PVC. La interiorul tavanului banuiesc ca trebuie sa umplu spatiul dintre lambriul PVC montat si dulapii de lemn care vor forma podeaua cu vata minerala. Grinzile de lemn au 12cm grosime, ar merge vata de 10cm si sa ramina un 2cm gol de aer pina la dusumea?

                        La bucatarie si baie se mai monteaza ceva suplimentar pentru prevenirea infiltrarii umezelii cauzate de condens la nivelul dusumelei?

                        Am atasat si o fotografie cu grinzile de beton si de lemn peste care trebuie sa construiesc tavanul fals din PVC.

                        Multumiri anticipate.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          -Daca intre grinzi puneti vata ar fi bine sa puneti o folie de polietilena
                          -Umpleti tot spatiul dintre grinzi cu vata de 10 cm grosime.
                          -adica in bucatarie o sa aveti dusumea si nu gresie ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • cio1974
                            Incepator
                            • 10.oct.2008
                            • 30

                            #14
                            Multumesc de raspuns.

                            Cind am spus dusumea ma refeream la pod, tot podul va avea dusumea. Bucataria va avea gresie dar deasupra, tavan, va fi tot lambriu PVC si ma intrebam daca nu ar mai trebui ceva ca vaporii sa nu condenseze si sa ajunga prin tavanul de PVC la dusumeaua de la mansarda trecind prin vata minerala. Poate exagerez.

                            Exista si vata minerala de 2cm grosime? Ca avind 12 cm de umplut stiu sigur ca e de 10cm dar nu stiu daca exista combinatii de grosimi sa dea 12. Am inteles ca nu e bine sa fie presata.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Postat în original de cio1974
                              Multumesc de raspuns.

                              Cind am spus dusumea ma refeream la pod, tot podul va avea dusumea. Bucataria va avea gresie dar deasupra, tavan, va fi tot lambriu PVC si ma intrebam daca nu ar mai trebui ceva ca vaporii sa nu condenseze si sa ajunga prin tavanul de PVC la dusumeaua de la mansarda trecind prin vata minerala.
                              Exista si vata minerala de 2cm grosime? Ca avind 12 cm de umplut stiu sigur ca e de 10cm dar nu stiu daca exista combinatii de grosimi sa dea 12. Am inteles ca nu e bine sa fie presata.
                              La parter trebuie folosita o folie , bariera de vapori ( aluminiu , polietilena )
                              indiferent de tipul de finisaj folosit .
                              Daca aveti grizi de 12 cm ...eu am folosit vata de 10 cm si 2 cm de polistiren care m-a ajutat la asezat vata , de jos in sus .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...