Pret casa la rosu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RADUNICKMC
    Membru
    • 09.nov.2008
    • 107

    Pret casa la rosu

    In vederea estimarilor de care fiecare avem nevoie cand demaram un proiect pentru constructia unei case, avem nevoie de preturi orientative, chiar daca acestea difera in functie de solutiile constructive alese sau materialele utilizate.
    In acest sens, orice experienta legata de construirea casei si preturile realizate ne-ar fi de ajutor si ar constitui o referinta. Va propun sa discutam despre pretul pentru constructia unei case in rosu?
    In aceeasi idee, ar fi utila defalcarea preturilor pret pe metru fundatie, zidarie si acoperis?
    OFICIAL
  • ombun
    Membru marcant
    • 12.feb.2007
    • 580

    #2
    -in regie proprie (daca mai pui si tu mina....cand si cand...) ~ 350-400 euro/mp construit.
    -cu firma ...peste 500-600 euro/mp construit !
    vreau sa fac o casa !

    Comentariu

    • RADUNICKMC
      Membru
      • 09.nov.2008
      • 107

      #3
      va multumesc.asta e pretul pt vilcea,banuiesc,nu?
      OFICIAL

      Comentariu

      • oif_nelu_1970
        Membru
        • 05.nov.2008
        • 189

        #4
        O casa la rosu nu costa mai mult de 200EURO/mp construit.Daca se cumpara acum materialele se ajunge chiar si m-ai putin .

        Comentariu

        • ombun
          Membru marcant
          • 12.feb.2007
          • 580

          #5
          sory....este pt valcea dar pretul include toate finisajele (medii...nu de lux)
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • overseas
            Incepator
            • 05.mar.2007
            • 92

            #6
            Am construit 2007-2008 cu 520 EUR/ mp, caramida Porotherm, beton de la statie, tigla Bramac, finisaje medii spre f. bune; centrala cu gazeificare, scara interioara lemn, termopane Rehau, parchet lemn etc.
            La rosu m-a costat 160 eur/ mp. CRed ca in prezent scoti pe la 200 eur/ mp in regie proprie, daca alergi dupa materiale si faci in provincie.

            Comentariu

            • oif_nelu_1970
              Membru
              • 05.nov.2008
              • 189

              #7
              Acum preturile materialelor in EURO sunt m-ai mici decat in 2007 sau 2008.

              Comentariu

              • ioan prodan
                Membru Marcant
                • 10.nov.2008
                • 365

                #8
                eu am facut-o anul trecut din martie pana in iulie si m-a costat la rosu 39000 de euro:-deci fundatia (125mp plus terasa de 35mp) am facut-o in 2007 si m-a costat cam 9000 de euro cu garaj subteran de 65 mp inclus si am facut-o eu fundatia.Caramida porotherm 8000 de euro,acoperisul (tabla tip tigla cu izolatie de polistiren)complet cu manopera 10000 de euro iar restul pana la 39000 a fost a fost manopera si alte materiale(fier ciment,balast,nisip)

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de oif_nelu_1970
                  Acum preturile materialelor in EURO sunt m-ai mici decat in 2007 sau 2008.
                  Aşa este, numai că, MOMENTAN, un euro este 4,2127 lei.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • ioan prodan
                    Membru Marcant
                    • 10.nov.2008
                    • 365

                    #10
                    cand preturile se fac in euro nu cred ca mai conteaza cat e euro asa ca tot in jur de 40000 ar trebui sa coste si acuma

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Poate că de cînd lucraţi abroad aţi uitat că în România salariile sînt în lei.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • oif_nelu_1970
                        Membru
                        • 05.nov.2008
                        • 189

                        #12
                        2000 Euro se face economie numai la pretul fierului beton care in vara era 1 Euro si ceva kg iar acum este 0,55 Euro kg.

                        Comentariu

                        • mariano39
                          Incepator
                          • 15.ian.2009
                          • 34

                          #13
                          eu am facut casa anul trecut din septembrie pana in noiembrie si am luat in august fierul care a fost .........4.6LEI/KG.
                          costul total al casei m-a ajuns undeva pe la 49 000 euro ,din care manopera la rosu a fost de 10000 euro,am cumparat terenul cu 18000 restul calculati voi!Casa e in rosu ,acoperita fara tamplarie doar 2 velux

                          Comentariu

                          • radu matei
                            Membru marcant
                            • 17.apr.2007
                            • 515

                            #14
                            Postat în original de mariano39
                            eu am facut casa anul trecut din septembrie pana in noiembrie si am luat in august fierul care a fost .........4.6LEI/KG.
                            costul total al casei m-a ajuns undeva pe la 49 000 euro ,din care manopera la rosu a fost de 10000 euro,am cumparat terenul cu 18000 restul calculati voi!Casa e in rosu ,acoperita fara tamplarie doar 2 velux
                            Depinde cat de mare este casa.
                            De asemenea, depinde si ce intelegi printr-un euro: 3,5 sau 4,3 lei.
                            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                            Comentariu

                            • mariano39
                              Incepator
                              • 15.ian.2009
                              • 34

                              #15
                              casa are 206 mp constuiti, euro e la fel in constructii sau oricare domeniu,mi-ar fi convenit sa fi fost fierul 4,6 si euro 4,2 nu 3,5,ce zici,am avut doar euro nu lei,si trebuia sa schimb cu 3,5....nu prea consider ca am avut asa un avantaj,cand de exemplu am platit pe fier 1,31 euro/kg,la un curs de 3,5 si acum as fi platit
                              1,09/kg,la pretul fierului de 4,6...diferenta nu este mare dar la 3 tone de fier economiseam in jur de 28-30 mil.lei,sa nu mai vorbim si de restul materialelor care ulterior din cauza crizei au inceput sa se ieftinesca..deci ce zici?Cat economiseam insa daca plateam fierul ca in toamna 2007 cand am facut fundatia casei ,cand fierul l-am platit cu 22.000lei/kg si euro era 3,4
                              Bani respectivi i-am platit deci ........?

                              Comentariu

                              Procesare...