Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 154

    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Eu folosesc becuri led dimabile de la Lidl si ma declar multumit de ele. Problema semnalata de vladutnea am intampinat-o si eu pe variator de la Gewiss,dar pe variator touch de la Bticino sunetul respectiv este insesizabil. Ar trebui sa testati becurile respective pe un alt variator,alta marca sau tot Gewiss dar gama superioara (Chorus).

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

      L-am cautat la ei pe site si acum costa 30 lei, consuma 13W si ofera 1000lm cu CRI 87. Este compatibil cu variatoare. Durata de viata este estimata la aproximativ 25000 ore, cu un flux de 70% din intensitatea initiala, la sfarsitul duratei de viata.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Caiusvlad
        Membru
        • 31.dec.2016
        • 129

        Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

        Bună....imi recomanda și mie ceva corpuri de iluminat (de preferat LED) pentru o bucatarie ,cu tavan inclinat!!
        Dacă era tavanu drept,mergeam pe niște plafoniere cu LED...dar la tavanul inclinat dacă bag plafoniere,lumina nu o sa bata drept în jos!

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

          Corp neon cu led ; culoare calda/ rece/ neutra
          Sau lustre de bucatarie in care montati bec led E27
          Ultima editare de coby; 08.iun.2017, 12:21.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

            Problema cu sunetul scos de variator am intampinat-o si eu.
            Problema e ca variatoarele de Gewiss din gama System/Playbus nu sunt gandite sa mearga de la puteri asa mici gen LED.
            Ele functioneaza la puteri intre 100-500W si 100-900W si sarcina rezistiva si inductiva.
            GW14572 de la Chorus sunt special pentru LED si functioneaza intre 5-150W (Pret 290-300 lei)
            Pentru aparataj clasic am vazut Valena Life (Legrand) si mi s-a parut rezonabil pretul (aprox 150 LEI) la cum functiona.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

              @ Caiusvlad
              Puteti folosi panouri LED, mai ieftine sau mai scumpe in functie de buget. Se pot monta in unghi tangent cu tavanul inclinat sau orizontal regland din lungimile cordoanelor de prindere. Se folosesc niste sufe metalice de prindere subtiri precum cablul de frana de bicicleta.
              Fișiere Atașate
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                Postat în original de Consultant electrice
                Am inceput testarea unor noi becuri cu filament foarte accesibile (~ 20 lei/buc). Le folosesc intr-o lampa eleganta din lemn unde era nevoie de o lumina placuta calda si uniforma.
                S-a discutat despre aceastatehnologie si aici:http://www.misiuneacasa.ro/becuri-led-cu-filament
                Din pacate aceste becuri distribuite de Comtec s-au dovedit o alegere proasta. Acum sunt la vanzare la un pret de aproximativ 6 lei, iar cele pe care am inceput sa le testez au inceput sa se defecteze. Incep sa clipeasca sau sa se stinga partial din elementele luminoase pe masura ce se incalzesc. Becurile au fost folosite in regim normal maxim 2-3 ore pe zi si aprinse intercalat, foarte rar toate odata.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • cucuci
                  Incepator
                  • 05.apr.2011
                  • 1

                  Salut, ajung la momentul instalatiei electrice la noua casa iar iluminatul m-am hotarat sa il fac cu spoturi led in toata casa si nu stiu cum sa calculez cate spoturi trebuiesc in fiecare camera. Caut ceva cu unghi cat mai mare de dispersie a luminii. Multumesc.

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 612

                    Salut,

                    Uite un link unde gasesti informatii despre calculul iluminatului in casa.

                    Pentru calcul incearca programul Dialux. E gratis.

                    Comentariu

                    Procesare...