Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • flaviuso
    Membru
    • 10.mar.2012
    • 167

    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Postat în original de Consultant electrice
    Orientati-va catre becuri de calitate si lasati sa intre preotul in casa sa mai dea cu apa sfintita
    Daca scafa nu este inchisa in spate si becurile se ventileaza problema nu este caldura. La fel daca exista variator si nu le folositi la intensitatea maxima este ciudat ca se ard cum spuneti dvs.

    Becuri LED care sa incapa acolo se gasesc fara problema cu fasung mic E14 de la Philips.
    Deci mai degraba e spiritul lu' bunica-mea decat aplica... Sa inteleg ca sunteti solidar cu fostul meu electrician... becurile sunt de proasta calitate...

    Bun, la scafa ce fac, ca am tot schimbat Philips-uri?

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

      Ati masurat vreodata tensiunea de la retea la circuitele problema?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • flaviuso
        Membru
        • 10.mar.2012
        • 167

        Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

        Postat în original de Consultant electrice
        Ati masurat vreodata tensiunea de la retea la circuitele problema?
        Nu, nu am aparat de masurat tensiunea

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

          Recomand o masuratoare faza + impamantare si nul + impamantare, alaturi de cea faza + nul, dar toate astea cu intrerupatorul pe pozitia aprins. Atentie la fire, contacte si setarea aparatului sa nu iasa fumul din el.

          Fa rost de unul sau cumpara. E bun la casa omului. Iti recomant ceva de la UNI-T. Pe la 50-80 sunt aparate ok.
          Ultima editare de Scifficus; 19.dec.2014, 20:22.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

            Becurile led nu sint toate dimabile .... ci foarte putine si scumpe .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

              Variator din cate am inteles este doar la scafa si acolo din poza vad ca sunt becuri tip PAR incandescente.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • flaviuso
                Membru
                • 10.mar.2012
                • 167

                Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                Postat în original de Scifficus
                Recomand o masuratoare faza + impamantare si nul + impamantare, alaturi de cea faza + nul, dar toate astea cu intrerupatorul pe pozitia aprins. Atentie la fire, contacte si setarea aparatului sa nu iasa fumul din el.

                Fa rost de unul sau cumpara. E bun la casa omului. Iti recomant ceva de la UNI-T. Pe la 50-80 sunt aparate ok.
                Multumesc pt raspuns. Eu imi cam prind urechile in ceea ce inseamna electrica. Daca sunteti amabil, ma puteti lamuri care e diferenta intre:





                Si care dintre ele imi e mie suficient in a-mi rezolva treaba

                Multumesc!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                  Oricare din aparatele mai scumpe. Cel mic este practic si portabil dar daca se rup sondele de masura te uiti la el..la celelalte modele se pot cumpara sonde noi.

                  Va fi nevoie sa efectuezi masuratori sub tensiune si exista riscul electrocutarii deci atentie. Un alt risc ar fi sa arzi aparatul de masura in cazul alegerii unui domeniu de masurare necorespunzator. Un electrician priceput care isi cunoaste meseria ar putea sa te ajute mai bine si in mod cert va avea o scula mai buna de masura.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • blackmamba
                    Incepator
                    • 28.aug.2012
                    • 29

                    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                    Salut,

                    Caut un corp de iluminat care sa suporte becuri cu led dimabile (stiu ca sunt putine si scumpe).
                    As vrea sa-l folosesc in living unde sa distribuie lumina cat mai uniform (n-am iluminat de accent).
                    Sa fie destuld e rezistent, am copii si mai arunca chestii prin casa.
                    Sa fie ok ca si pret, sa zicem pana in 1500 RON.

                    Va rog sa-mi faceti niste recomandari de site-uri, producatori, cataloage, etc.

                    Multam

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                      Corpul de iluminat il alegeti dvs. conform cerintelor. Ca sa puteti varia intensitatea aveti nevoie de becuri LED care sa suporte aceasta functie. Pentru variere folositi un variator clasic care functioneaza si la becurile incandescente si care se monteaza in locul intreruptorului actual. Cele mai ieftine becuri LED care stiu si variator le gasiti in Ikea, insa se gasesc de la Osram si variante mai puternice si mai avansate tehnologic.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • blackmamba
                        Incepator
                        • 28.aug.2012
                        • 29

                        Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                        Multumesc pentru raspuns.
                        Asta si caut recomandari de corpuri de iluminat.
                        Nu toate corpurile de iluminat de pe piata suporta becuri cu LED. Din cate stiu soclul se incalzeste destul de puternic spre deosebire de becurile economice unde se incalzeste partea superioara.
                        De exemplu la Kika parca se specifica pe corp, suporta LED sau nu.
                        Si pentru ca o sa montez o singura data corpul de iluminat in casa, vreau ceva mai robust. Fara plastice care se coc samd.
                        Deci recomandari de producatori, site-uri, showroom-uri ceva?

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                          Becul LED se incalzeste mai putin ca o lampa incandescenta. Toate corpurile care au soclu E27 pentru bec incandescent suporta si bec LED din acest punct de vedere al incalzirii. Incalzirea la lampile LED este cea mai mica problema pentru corp. Eu personal nu am vazut lampa pe care sa scrie ca nu suporta bec LED. Pe lampi este trecuta o putere maxima pentru lampa incandescenta, spre exemplu "max 40W". Un bec LED de 10W nu va avea nici o problema sa functioneze in aceasta lampa.

                          Cat sunteti dispus sa cheltuiti pentru lampa si becurile led?
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • cazaretm
                            Incepator
                            • 10.nov.2008
                            • 52

                            Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                            Incercati becurile led de 10 wati marca proprie din Hornbach. Sunt dimabile (compatibile cu variatoarele), dau lumina puternica intr-o nuanta naturala si deocamdata vad ca sunt rezistente (am montat peste 100 bucati si in 6 luni nu s-a ars nici unul, desi am multe montate in holuri in aplice cu senzor de miscare=aprinderi si stingeri foarte multe)

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                              Cam ce pret are un astfel de bec?
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • cazaretm
                                Incepator
                                • 10.nov.2008
                                • 52

                                Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                                Flair se numesc. Costa 35 lei/buc si f important e ca au 5 ani garantie in baza bonului (inlocuire sau returnarea banilor).

                                Comentariu

                                Procesare...