Beci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gustosu
    Incepator
    • 06.ian.2009
    • 13

    Beci

    Casa mea este pozitionata in panta,iar beciul pot sa spun ca este un demisol.Din cauza lipsei de spatiu in casa am decis ca 70% din beci sa-l fac locuibil:asa ca am consolidat stalpii(casa este asezata pe structura de lemn),am cimentat intreaga suprafata ,iar acum am o mare dilema....Peretii din beci sunt din piatra si nu stiu cum e mai bine:sa-i tencuiesc cu mortar sau sa-i pun placi de rigips cu vata termoizolanta.....
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Aveti o poza cu spatiul respectiv?

    Presupun ca nu exista hidroizolatie exterioara.

    Comentariu

    • gustosu
      Incepator
      • 06.ian.2009
      • 13

      #3
      beci

      nu am poza acum........zidul nu are izolatie(e casa de 100 de ani),practic zidul se afla sub casa.....teama mea este de nu a aparea umezeala dupa ce execut lucrarea.Eu as prefera carton gips......am observat in perioada de vara ca piatra care compune zidu se umezeste....

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #4
        Puteti face o schita cu ampalsarea zidurilor becului si amplasarea noii amenajari - cei 70% amenajati.

        Pardoseala ati turnat-o?
        Doriti sa compartimentati cu gipsacrton peste tot sau va folositi si de zidaria de piatra existenta, doar izoland-o?

        Comentariu

        • gustosu
          Incepator
          • 06.ian.2009
          • 13

          #5
          da.Am turnat pardoseala.As dori sa aplic gips cartonul direct pe bolovani.Crezi ca e corect asa??si daca da cateva sfaturi daca se poate...

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15126

            #6
            Nu este indicat sa aplicati gipscartonul direct pe fundatia de piatra.

            Insist pentru o schita (oricat de simplista ar fi) din care sa vedem ce si cum, eventual niste cote.

            Comentariu

            • gustosu
              Incepator
              • 06.ian.2009
              • 13

              #7
              tot incerc sa trimit poza si scheme dar webul nu imi permite.Poti sa-mi dai un sfat cum sa fac???multumesc

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #8

                Comentariu

                • gustosu
                  Incepator
                  • 06.ian.2009
                  • 13

                  #9
                  schita........ si poze
                  Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                  Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                  Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                  http://img523.imageshack.us/my.php?i...2009578rd2.jpg
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15126

                    #10
                    Pozele dvs.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      #11
                      Va rog sa imi spuneti cum s-au realizat lucrarile la pardoseala, s-a subturnat sub zidul de piatra?
                      Cat din zidul de piatra este sub nivelul solului?

                      Ce este cu acea folie pe tavan? Tavanul din ce material este?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Re: Beci

                        Postat în original de gustosu
                        Casa mea este pozitionata in panta,iar beciul pot sa spun ca este un demisol.Din cauza lipsei de spatiu in casa am decis ca 70% din beci sa-l fac locuibil:asa ca am consolidat stalpii(casa este asezata pe structura de lemn),am cimentat intreaga suprafata ,iar acum am o mare dilema....Peretii din beci sunt din piatra si nu stiu cum e mai bine:sa-i tencuiesc cu mortar sau sa-i pun placi de rigips cu vata termoizolanta.....
                        Subsemnatul ar opta pentru hidroizolarea pe interior al peretilor si montarea unei termoizolatii cu vata de sticla+folie de polietilena+rigips.
                        Aveti ceva urme de umiditate pe pardoseala ?
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2501

                          #13
                          De ce vrei sa pui gipscarton peste piatra mie mi se pare naturala si nici nu observ ca sint probleme cu ea.
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • gustosu
                            Incepator
                            • 06.ian.2009
                            • 13

                            #14
                            Deci.......am inceput prin a sapa ,aproximativ 1 metru,pentru a avea un minim de2.70 inaltime .La un moment am observat ca zidul de bolovani se termina asa ca l-am suspendat si am turnat subt el beton pt a intarii temelia(are in jur de 80 cm grosime) si a putea ajunge la inaltimea dorita;pardoseala are o grosime de aproximativ25 de cm.iara partea exterioara m-am lasat in jos cam 50 de cm.Sub ciment am pus un covor de izopor expandat de 5 cm.Teama mea este ca dupa ce fac zidurile sa nu apara umezeala.Am observat cand lucram ca pe un perete care nu e spre exterior era plin de picaturi de apa(,practic pe bolovanii ce compun peretele)iar intr-un colt am avut o cutie de plastic vreo luna de zile iar cand am luat-o pe partea de jos era toata umezita.Eu am un plan de a monta un sistem de ventilatie cu tubulatura de la un capat la altu al camarei.Nedumerirea mea este cum as putea sa aplic rigipsul cu folie sau fara folie sau daca e o metoda mai buna........A,uitasem,cea de sus este o folie pe care am pus-o eu pentru a nu mai simti curent in camera de sus care este locuita

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Nu o apara umiditate daca peretii sunt uscati si nu aveti un nivel prea ridicat de umiditate in pivnita.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...