Caut voluntari pt o restaurare, Constanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Saber
    Incepator
    • 09.ian.2009
    • 10

    Caut voluntari pt o restaurare, Constanta

    sper ca se incadreaza in aceasta sectiune a forumului.

    Caut voluntari pentru niste lucrari relativ simple de reconditionare/ renovare a unei constructii istorice. Este vorba de pasarela din Mamaia, situata in zona Cazino.

    Pe scurt despre pasarela:
    -proiectata de Victor G. Stephanescu, un mare arhitect al perioadei respective
    -a fost inaugurata la 15 August 1935, in prezenta Regelui, a membrilor guvernului si a autoritatilor Municipiului si Portului Constanta

    Din ce-mi amintesc, a ramas in stare destul de buna pana prin 97, daca nu ma insel. In prezent, din cauza ca Primaria n-are autoritatea s-o darame si nici dorinta s-o restaureze, o lasa in paragina. Ramane totusi un loc frumos pentru plimbari, innot si pescuit.

    Cateva poze (cer scuze pt calitatea proasta):

    circa 1935



    aprilie 2004




    ianuarie 2008




    Trebuie sa mentionez ca experienta in constructii nu este necesara (desi sigur ca e binevenita). Aceste lucrari de renovare au ca obiectiv principal atenuarea uzurii cauzata de elemente naturale. Se urmareste astuparea unor fisuri, aplicarea de tencuiala (armata acolo unde e posibil), hidroizolare in anumite locuri, precum si alte interventii. Lucrarile le-am inceput primavara trecuta insa timpul nu mi-a permis destul.

    In concluzie va propun o activitate de echipa in aer liber, fara obligatii, in scopul de a pastra un monument interesant de pe litoral.

    Lucrarile vor incepe din primavara, perioada exacta in functie de vreme.
    Pentru a participa sau pt detalii scrieti la death_electronics@yahoo.com
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Interesant . Incercati si un sprijin din partea celor care sustin si se promoveaza pe Misiunea Casa .Poate vin si ei cu materiale ....poate se leaga ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Saber
      Incepator
      • 09.ian.2009
      • 10

      #3
      multumesc pentru sugestie, o sa am in vedere si posibilitatea asta..

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Interesant proiect ... cine il sustine ?

        Daca eram din zona .... mi-ar fi placut!
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Saber
          Incepator
          • 09.ian.2009
          • 10

          #5
          proiectul nu e sustinut de vreo organizatie. Ar fi in vedere o colaborare cu o anumita fundatie, dar nu contez prea mult pe asta. De altfel timpul e cam scurt..

          Comentariu

          Procesare...