Centrala termica pe gaz + instalatie ppr

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jean79
    Incepator
    • 09.ian.2009
    • 3

    Centrala termica pe gaz + instalatie ppr

    Vreau sa montez instalatia de la centrala (PPR) pe sub parchet .
    Ce parere aveti ?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    e foarte bine.

    Comentariu

    • covaciu ioan
      Incepator
      • 20.iun.2007
      • 42

      #3
      Din experienta personala:
      Mi s-au montat traseele de la distribuitori (tur+retur) spre calorifere prin sapa, dar nu cu teava de POLIPROPILENA ci cu teava HENCO. Greseala instalatorilor a fost ca nu au izolat traseele ci doar le-au protejat cu tub gofrat, si se pierde caldura. In rest, absolut nici o problema si au trecut 6 ani de atunci.

      Comentariu

      • mamaluimatei
        Incepator
        • 07.aug.2007
        • 3

        #4
        Si eu sunt in aceasi situatie de a monta centrala iar instalatia vreau sa o ingrop in pardoseala.
        Din cate stiu tevile de PPR sunt de lungime 4 m. In cazul meu traseele tevilor sunt mai mari decat lungimea lor standard si se impune sudarea lor. Cum nu vreau sa am probleme am renuntat la aceasta varianta deoarece oricat de bun e materialul un lucru e sigur : sub pardoseala nu e ok sa ai imbinari.
        Mi-au mai ramas 3 obtiuni: teava Henco cu folie de aluminiu de 0.4, teava Rehau sau teava cupru la val de 50 m. Inclins spre cupru dar trebuie sa calculez casturile finale sa vedem daca bugetul permite .
        Si cu centrala sunt in dubii Baxi sau Vaillant prima are 8 ani garantie cealalta doar 2 dar... e "mana nemteasca"... piesele de schimb probabil au si costuri pe masura....

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          Postat în original de mamaluimatei
          Si eu sunt in aceasi situatie de a monta centrala iar instalatia vreau sa o ingrop in pardoseala.
          Din cate stiu tevile de PPR sunt de lungime 4 m. In cazul meu traseele tevilor sunt mai mari decat lungimea lor standard si se impune sudarea lor. Cum nu vreau sa am probleme am renuntat la aceasta varianta deoarece oricat de bun e materialul un lucru e sigur : sub pardoseala nu e ok sa ai imbinari.
          Mi-au mai ramas 3 obtiuni: teava Henco cu folie de aluminiu de 0.4, teava Rehau sau teava cupru la val de 50 m. Inclins spre cupru dar trebuie sa calculez casturile finale sa vedem daca bugetul permite .
          Si cu centrala sunt in dubii Baxi sau Vaillant prima are 8 ani garantie cealalta doar 2 dar... e "mana nemteasca"... piesele de schimb probabil au si costuri pe masura....
          teava din cupru,e sfinta...centralele sint de calitate apropiata,ai anii de garantie in plus,service-ul de la Baxi se misca repede(la mine in zona)
          totul e ca la doi ani sa faci VTP-ul,ptr. a nu pierde anii ramasi.
          si intr-adevar,la Vaillant preturile sint cam piperate la piese(desi pica greu)
          mai poti lua in calcul si Junkers(Ceraclass Comfort,in special)

          Comentariu

          Procesare...