Bariera de vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RADUNICKMC
    Membru
    • 09.nov.2008
    • 106

    Bariera de vapori

    am inteles ca bariera de vapori trebuie sa fie un strat hidroizolant ermetic pe toata suprafata lui,cu imbinari lipite intre fasihii .dar daca se pune vata care are deja acea bariera lipita din fabricatie,ramin locuri neacoperite intre fashiile de vata montate intre profile.deci randamentul celui de al doilea caz este mult mai scazut.gresesc?sau nu am inteles eu bine?
    OFICIAL
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1756

    #2
    Re: BARIERA DE VAPORI

    Postat în original de RADUNICKMC
    am inteles ca bariera de vapori trebuie sa fie un strat hidroizolant ermetic pe toata suprafata lui,cu imbinari lipite intre fasihii .dar daca se pune vata care are deja acea bariera lipita din fabricatie,ramin locuri neacoperite intre fashiile de vata montate intre profile.deci randamentul celui de al doilea caz este mult mai scazut.gresesc?sau nu am inteles eu bine?
    In cazul barierei de vapori nu vorbim despre randament ci despre etanseitate. Daca-ti spun ca in acele locuri nu ai etnasare la umezeala, parca mai usor vezi care-i pericolul, nu-i asa?

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3526

      #3
      Re: BARIERA DE VAPORI

      Postat în original de RADUNICKMC
      daca se pune vata care are deja acea bariera lipita din fabricatie,ramin locuri neacoperite intre fashiile de vata montate intre profile.
      chiar si cand se foloseste vata minerala caserata, spatiile ramase libere, se vor etansa cu folie si banda....

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Re: Bariera de vapori

        Postat în original de RADUNICKMC
        am inteles ca bariera de vapori trebuie sa fie un strat hidroizolant ermetic pe toata suprafata lui,cu imbinari lipite intre fasihii .dar daca se pune vata care are deja acea bariera lipita din fabricatie,ramin locuri neacoperite intre fashiile de vata montate intre profile.deci randamentul celui de al doilea caz este mult mai scazut.gresesc?sau nu am inteles eu bine?
        Folia din aluminiu care acopera vata caserata se suprapune si se lipeste cu banda speciala de aluminiu pentru a crea o suprafata etansa, ermetica, putem spune chiar hidroizolanta.

        Folia se suprapune si se lipeste chiar si peste elementele de constructie: tavan, pardoseala, pereti.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Re: BARIERA DE VAPORI

          Postat în original de Seni
          Postat în original de RADUNICKMC
          daca se pune vata care are deja acea bariera lipita din fabricatie,ramin locuri neacoperite intre fashiile de vata montate intre profile.
          chiar si cand se foloseste vata minerala caserata, spatiile ramase libere, se vor etansa cu folie si banda....
          Startul de izolatie trebuie sa fie deasemenea continuu.
          Golurile de aer trebuie evitate.
          Este o alaturare nefericita a termenului "hidroizolare" in contextul barierei de vapori - discutam doar de vapori de apa.

          Comentariu

          Procesare...