Hidroizolarea unui bazin de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • autom
    Incepator
    • 08.oct.2009
    • 79

    #16
    Avantajul unui bazin de fibra este ca poate fi mutat sau chiar vandut daca nu isi gaseste utilitatea.

    Intrebare: daca ploua si este gol, nu il scoate din pamant apa?

    Alta intrebare: nu se pot folosi si bazine de alea patrate de 1mc din plastic cu grilaj metalic?

    Comentariu

    • sorinbal
      Incepator
      • 24.nov.2010
      • 11

      #17
      Avantajul unui bazin de fibra este ca poate fi mutat sau chiar vandut daca nu isi gaseste utilitatea.

      Intrebare: daca ploua si este gol, nu il scoate din pamant apa?

      Alta intrebare: nu se pot folosi si bazine de alea patrate de 1mc din plastic cu grilaj metalic?
      -------------------------------------------------------------------------------------
      Ar fi un avantaj faptul ca se poate muta si gasi utilitati multiple (... nu se stie niciodata....)
      referitor la intrebare nu cred ca il poate scoate decat daca creste nivelul apei subterane, desi si asa e cam greu de scos ,acesta fiind ingropat cam 80-120cm sub pamant(sa nu ingete)
      da as putea folosi mai multe bazine mai mici dar sar putea ca 10 bazine de o tona sa ma coste mult mai mult decat unul de 10tone(racordul intre ele nu reprezinta o problema pentru mine, poate doar un pik mai multa munca sa le aliniez la acelas nivel)
      totusi daca sti o sursa de bazine din acestea la pret rezonabil m-ar interesa
      vorba mea--- nu se stie niciodata!
      multumesc!

      Comentariu

      • sorinbal
        Incepator
        • 24.nov.2010
        • 11

        #18
        Materialele pentru un bazin din beton armat, inclusiv materialele de hidro, vor fi cam echivalente cu ale unui bazin din fibra.

        In plus, la bazinul din beton tot vei avea pierderi de apa.
        -------------------------------------------------------------------------
        Pai dupa calculele mele materialele pt. bazinul de beton ajung la 2500ron (nu am inklus scandura pt cofrat si mana de lucru ) ori cu hidroizolatie cu tot nu cred ca ajung la 10000
        Referitor la pierderi da. dar cred ca,, cu o hidroizolatie corespunzatoare acestea vor fi nesemnificative(-CRED) nu stiu in timp cum se comporta acestea -nu mi-ar place sa stau sa repar mereu, si cred ca e foarte greu de detectat o fisura , asa ca mati pus pe ganduri!!!!
        Orice sugestie parere e binevenita.
        MULTUMESC!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #19
          Nu am un calcul facut insa este de asteptat ca o solutie cu beton si hidroizolatie sa fie ceva mai ieftina.
          Trebuie stiut ca solutiile de hidroizolatie nu sunt "vesnice" insa nici nu rezista doar un 1 ca sa ne facem probleme. Sunt garantate ani buni, de exemplu 10 ani iar refacerea lor, atunci cand este nevoie, se poate realiza in cazul de fata extrem de usor.
          Daca sunt solutii bune, cum sunt cele mentionate mai sus, nu au voie sa "curga", impermeabilizeaza perfect.

          Consumul celor doua materiale mentionate anterior, pentru 2 straturi de material, este de maxim 4,5 - 5kg/mp.

          Alta varianta pentru beton este tratamentul utilizand formula Radcon, o solutie pentru impermeabilizare.

          Solutia cu rezervoare multiple nu este avantajoasa, pretul deasemenea este mai mare, munca mai multa etc.

          Comentariu

          • mitica68
            Incepator
            • 05.ian.2007
            • 61

            #20
            Postat în original de Seni
            Materialele pentru un bazin din beton armat, inclusiv materialele de hidro, vor fi cam echivalente cu ale unui bazin din fibra.

            In plus, la bazinul din beton tot vei avea pierderi de apa.
            Domnule, colegul a cerut sfaturi pt un bazin din BA, intelegeti? Sunt sigur ca a luat in calcul si bazinele din FDS, dar il doreste pe cel din BA, asa ca va rog , daca cunaoste-ti date despre constructia unui asemene rezervor, furnizati-le , nu fiti carcotas. Multumesc.

            Comentariu

            • sorinbal
              Incepator
              • 24.nov.2010
              • 11

              #21
              Domnule, colegul a cerut sfaturi pt un bazin din BA, intelegeti? Sunt sigur ca a luat in calcul si bazinele din FDS, dar il doreste pe cel din BA, asa ca va rog , daca cunaoste-ti date despre constructia unui asemene rezervor, furnizati-le , nu fiti carcotas. Multumesc.
              primesc bucuros orice idee, important este ca bazinul respectiv sa ma duca la un cost cat mai redus, si sa nu am pierderi de apa.
              datorita pretzului m-am gandit initial la B.A.
              iau in considerare orice posibilitate. ma gandesc kiar la varianta de a procura rasina si fibra si a construi eu bazinul din FBS nu pare greu. inca ma documentez. nu stiu daca se poate deskide aici un topic pe aceasta tema(realizarea unui bazin din fibra de sticla). dar cred ca ar fi bun si kiar o sa incerc.
              cu stima

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12203

                #22
                Daca se vrea bazin din beton ...
                Betonul facut la lopata si marca mica , este posibil sa fie destul de poros , asa ca materialele de impermeabilizare sa coste o avere ....
                Betonul de statie , lucrat ca la carte ...destul de scump ...
                Materialele clasice de impermeabilizare , o avere ...
                Deci ???
                Ce poate fi ieftin , adica facut pe plan local , cu materiale comune si munca putina ? Tot un bazin de beton !
                Ce propun ?
                Faceti un bazin de beton , asa cum " da " Dumnezeu ...nu conteaza ! Luati o membrana epdm pentru bazine , si o montati in interior ca pe o punga ...
                cautati membrana , vedeti ce latime are , de regula 4 m , vedeti cum se poate suda , si faceti ' punga " . pe interior se poate fixa usor cu dibluri , la partea superioara / interioara a bazinului ....
                Hai ca mai simplu nu se poate ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 635

                  #23
                  calculele

                  ciment: 200 lei
                  plasa sudata 180-240 lei
                  pietris 200 lei
                  manopera 800 lei
                  capac 250 lei
                  scandura cofraje 200 lei
                  CR 90- 260 lei 2 saci
                  supape si racorduri...
                  aprox 2500, nu se compara cu unul cumparat de 4 ori mai scump
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • godjanicoleta
                    Incepator
                    • 08.oct.2012
                    • 1

                    #24
                    Bazin pentru apa

                    vreau sa fac un bazin pentru apa menajera de 20000 l . cu ce trebuie sa-l izolez pe interior pentru a nu penetra apa prin beton si la cat timp dupa turnare.
                    multumesc

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #25
                      Răspuns la: Hidroizolarea unui bazin de apa

                      Depinde cu ce il realizati, se poate fie cu beton impermeabil, fie cu solutii de hidroizolare.
                      La exterior este necesara hidroizolare iar pentru interior aveti cateva solutii in mesajele existente in acest topic.
                      Orice lucrare de hidroizolare interiara se face dupa minim 90 zile de la turnarea betonului, se poate face impermeabilizare cu Ceresit CR90 Crystaliser.

                      Comentariu

                      • Adrian Seres
                        Incepator
                        • 16.mai.2014
                        • 4

                        #26
                        Răspuns la: Hidroizolarea unui bazin de apa

                        Buna ziua,
                        Se poate realiza hidroizolatie sub apa?
                        Am un spatiu prin care curge apa si vreau sa-l hidroizolez, dar nu se poate opri apa pe portiunea respectiva.
                        Exista solutii?
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #27
                          Răspuns la: Hidroizolarea unui bazin de apa

                          Puneti o poza
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • FilipT
                            Membru Marcant
                            • 15.feb.2009
                            • 695

                            #28
                            Răspuns la: Hidroizolarea unui bazin de apa

                            Postat în original de Adrian Seres
                            Buna ziua,
                            Se poate realiza hidroizolatie sub apa?
                            Am un spatiu prin care curge apa si vreau sa-l hidroizolez, dar nu se poate opri apa pe portiunea respectiva.
                            Exista solutii?
                            Multumesc
                            Domnule Adrian, va rog dati mai multe detalii, pt ca e prea vag. Portiunea ce trebuie hidroizolata din ce material e?

                            Comentariu

                            • mirceaknap
                              Living Legend
                              • 05.mar.2011
                              • 1417

                              #29
                              Răspuns la: Hidroizolarea unui bazin de apa

                              Postat în original de Adrian Seres
                              Buna ziua,
                              Se poate realiza hidroizolatie sub apa?
                              Am un spatiu prin care curge apa si vreau sa-l hidroizolez, dar nu se poate opri apa pe portiunea respectiva.
                              Exista solutii?
                              Multumesc
                              Nu cred ca veti reusi sa faceti hidroizolarea zonei fara sa deviati cursul .
                              Gasiti idei cum sa deviati cursul apei.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #30
                                Răspuns la: Hidroizolarea unui bazin de apa

                                Se pot adopta masuri care sa indeparteze apa pe perioada de executie a lucrarilor. Detaliati va rog ce este cu acel spatiu inundat.

                                Comentariu

                                Procesare...