Hidroizolarea unui bazin de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • b16juv
    Incepator
    • 19.ian.2009
    • 3

    Hidroizolarea unui bazin de apa

    Buna ziua,
    Am construit o spalatorie auto si la fiecare rampa este prevazut cate un bazin colector si decantor (L=5m; l=2m; h=1m). Mentionez ca acest bazin va fi permanent plin cu apa. Doresc si eu o solutie pentru hidroizolarea acestora.
    Multumesc.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Bazinele sunt construite ? La ce va trebuie bazine de colectare cu capacitatea de 10 mc ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • b16juv
      Incepator
      • 19.ian.2009
      • 3

      #3
      Postat în original de Maestrul Max Fery
      Bazinele sunt construite ? La ce va trebuie bazine de colectare cu capacitatea de 10 mc ?
      Cum am explicat si mai sus "SUNT CONSTRUITE SI SUNT NECESARE PENTRU COLECTAREA SI DECANTAREA APEI UZATE" .... este o SPALATORIE AUTO.

      Aeste bazine sunt pozitionate chiar sub rampele de spalare... cand se spala masina toata apa se scurge direct in aceste decantoare... poate nu ma fac eu inteles???
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Am inteles acuma. Puteti hidroizola bazinele cu membrana termosudata pentru a crea o cuva hidroizolata.
        Cu stima.

        Comentariu

        • b16juv
          Incepator
          • 19.ian.2009
          • 3

          #5
          Multumesc de raspuns... dar daca se poate sa-mi dati ceva mai multe detalii legate de aceasta operatiune, ma refer la ce produs ar fi indicat sa folosesc si ce operatiuni terbuiesc efectuate... daca trebuie pregatita suprafata de lucru inainte ???...
          Multumesc anticipat.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #6
            Colturile si muchiile se prelucreaza cu sapa ca sa nu aveti colturi drepte ci rotunjite.

            Peretii cuvei se curata de asperitati si materiale neaderente dupa care se aplica o amorsa bituminoasa.
            -primul strat de membrana bituminoasa armata cu poliester de 3-4 mm grosime se va termosudata pe intreaga suprafata a bazinului inclusiv pe pereti
            -al doilea strat de membrana bituminoasa armata cu poliester de 3-4 mm grosime se va termosudata pe intreaga suprafata a bazinului perpendicular pe primul strat.

            Atentie mare la realizarea muchiilor si a colturilor. Aici inainte de aplicarea primului strat fixati termosudat fasii de membrana bituminoasa armata cu poliester de 3-4 mm grosime.
            Cu stima.

            Comentariu

            • dodo07
              Incepator
              • 11.sep.2007
              • 2

              #7
              @b16juv
              Ati urmarit daca nu exista infiltratii de apa din teren in cuve?Daca da atunci rezolvarea este mai complicata.

              Daca este vorba numai de hidroizolare fata de apa uzata provenind de la spalarea auto solutia data de maestrul Max e cea buna.

              In cazul in care cuvele sun realizate din beton armat, deci probabilitatea de a aparea fisuri este mica, se poate lua in considerare solutia de impermeabilizare de tip : primer+vopsea acrilica, ce se poate aplica prin vopsire pe beton pregatit corespunzator prin periere, suflare si fara defecte de suprafata.

              Atentie, daca exista in perioadele cu ploi posibilitatea ca nivelul apei subterane sa depaseasca nivelul radierului (pardoseala) cuvei, betonul chiar de calitate buna, daca nu a fost aditivat si turnat pentru a fi impermeabil, va permite infiltrarea apei din teren in cuva. Daca apa infiltrata gaseste cuva goala va desface hidroizolatia din membrana bituminoasa de pe pereti si radier. Am vazut subsol cu pardoseala umflata ca un balon cu toate ca peste hidroizolatie era si o placa din beton armat dar era dispusa gresit armatura (era cu armatura jos). Se intampla daca hidroizolatia este bine realizata, perfect etansa.

              Succes.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                Deoarece nu-mi pot edita mesajul mai adaug la mesajul anterior ca:
                -deoarece apa din bazine o sa fie mai coroziva va propun ca sa inlocuiti stratul 2 cu o membrana cauciucata termosudata.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Se poate opta si pentru solutia cu mortare hidroizolante.
                  In acest sens aveti mai multe tipuri de mortre, exemplificand din gama produselor Ceresit: CR65, CR 66 si CR72 - produse pe baza de ciment pentru hidroizolarea elementelor de constructii si protejarea betonului.

                  Comentariu

                  • sorinbal
                    Incepator
                    • 24.nov.2010
                    • 11

                    #10
                    Bazin din beton pentru apa

                    As dori sa construiesc un bazin din beton pentru depozitare apa de ploaie.

                    Problema este ca se va afla in apropierea unui beci si n-as vrea sa am pierderi de apa.

                    Cum ar terbui sa izolez acest bazin?

                    Am inteles ca o solutie ar fi sa folosesc apa de sticla la prepararea betonului, dar nu stiu de unde se poate procura si in ce procent trebuie adaugata.

                    Ce alte posibilitati as mai avea?

                    De mentionat ca bazinul va fi patrat construit in totalitate in pamant si va avea o capacitate de cca. 10 metri cubi.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #11
                      Exista mai multe solutii pentru bazinul dvs., aceste trebuie sa fie etans dar si hidroizolat la exterior.

                      Se poate utiliza beton impermabil, se pot adauga aditivi pentru impermeabilizare, se pot aplica la interior un strat impermeabil subtire cu rol de impermeabilizare.
                      La exterior este necesara o hidroizolatie, cu materiale bitumioase de exemplu.

                      Ce dimensiuni exacte va avea?

                      Comentariu

                      • sorinbal
                        Incepator
                        • 24.nov.2010
                        • 11

                        #12
                        Exista mai multe solutii pentru bazinul dvs., aceste trebuie sa fie etans dar si hidroizolat la exterior.

                        Se poate utiliza beton impermabil, se pot adauga aditivi pentru impermeabilizare, se pot aplica la interior un strat impermeabil subtire cu rol de impermeabilizare.
                        La exterior este necesara o hidroizolatie, cu materiale bitumioase de exemplu.

                        Ce dimensiuni exacte va avea?
                        ----------------------------------------------------------------------
                        dimensiunile bazinului vor fi : deschidere 2,5/2m si adincime 2,5 m.
                        aceste dimensiuni nu sunt batute in cuie.
                        sigur exista multe solutii dar care ar fi cea mai simpla.eficace.rentabila?
                        ma gandesc si la varianta de a cumpara un bazin(plastic. fibra de sticla....) cu capacitate de minim 8metri cubi si al ingropa in pamant dar nu stiu unde il gasesc in zona prahovei si nici cat ar costa.
                        multumesc !

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #13
                          Asa este, solutia cea mai simpla ar fi sa utilizati un rezervor din fibra de sticala sau alte materiale dedicate. Ati sapa groapa necesara, ati poza rezervorul pe un radier, ati efectua racordurile necesare, simplu si rapid.

                          Dezavantajul solutiei il reprezinta pretul rezervoarelor. Nu am la indemana preturile exacte insa la 8mc cred ca sunt undeva la 8-10.000 lei.
                          Ar trebui sa vedeti daca aveti in apropierea zonei dvs. vreun producator sau distribuitor si sa cereti o oferta.

                          Pentru varianta cu beton, dupa circa 3 luni de la turnare se poate aplica pe interior o solutie de impermeabilizare - CR 90 Crystaliser sau CR 72 - pasta de etansare flexibila monocomponenta, ambele de la Ceresit.
                          Ambele sunt produse recomandate pentru etansarea rezervoarelor de apa monolitice.

                          Comentariu

                          • sorinbal
                            Incepator
                            • 24.nov.2010
                            • 11

                            #14
                            Da asta este solutia cea mai simpla rapida si eficace (rezervor fibra de sticla).
                            Referitor la costuri: unul de 10t ~10 000 ron.
                            De aceea optez totusi pentru un bazin din beton izolat.
                            Am avantajul ca il pot face eu si practic nu m-ar costa forta de munca mai nimic (3-4 oameni la turnat).
                            Ramane sa aflu pretul pentru CR 90, respectiv CR 72 si necesarul.
                            Oricum cred ca ies cu mult mai ieftin.
                            Multumesc mult!
                            Si daca mai stiti si alte solutii sunt bucuros sa aflu.
                            Prefer sa gandesc de 10 ori si sa execut o singura data.

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3524

                              #15
                              Materialele pentru un bazin din beton armat, inclusiv materialele de hidro, vor fi cam echivalente cu ale unui bazin din fibra.

                              In plus, la bazinul din beton tot vei avea pierderi de apa.

                              Comentariu

                              Procesare...