Condens la baza cosului de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • comoem
    Incepator
    • 19.ian.2009
    • 3

    Condens la baza cosului de fum

    Folosesc un cazan pe combustibil solid amplasat intr-o incapere separata,cos de fum confectionat din caramida plina.Problema este ca la baza acestuia se acumuleaza cantitati insemnate de apa.Care ar fi rezolvarea pt eliminarea acestui incovenient?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Termoizolarea pe exterior a cosului de fum si utilizarea ca' combustibil a lemnelor uscate.
    Cu stima.

    Comentariu

    • comoem
      Incepator
      • 19.ian.2009
      • 3

      #3
      Intradevar folosesc lemne putin verzi,cosul este tencuit+latimea caramizii nu cred sa fie asta cauza pt ca este mica lungimea de la acoperis pana la capatul cosului,podul este izolat,ramane doar umiditatea lemnelor.Un sistem de colectare cred ca m-ar ajuta dar de unde se procura?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Postat în original de comoem
        Intradevar folosesc lemne putin verzi,cosul este tencuit+latimea caramizii nu cred sa fie asta cauza pt ca este mica lungimea de la acoperis pana la capatul cosului,podul este izolat,ramane doar umiditatea lemnelor.Un sistem de colectare cred ca m-ar ajuta dar de unde se procura?
        Sa colectati ce ? Fumul ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • comoem
          Incepator
          • 19.ian.2009
          • 3

          #5
          Condensul din interiorul cosului pt ca se aduna in incaperea respectiva fara a avea posibilitatea eliminarii apei.

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru marcant
            • 15.feb.2009
            • 304

            #6
            Formarea condensului in cos poate fi evitata prin izolarea lui, astfel incat sa se incalzeasca peste 100grd. C si sa nu mai existe fenomenul de condesare. Daca nu folositi permanent si exista perioade de pauza, pana la reincalzirea cosului se va produce condens. In principiu nu veti putea evita fenomenul, asa ca va trebui sa evacuati. Nu uitati ca este deosebit de coroziv(acid carbonic). Ajutati cu lemne uscate. Cu lemne "verzi" pierdeti de doua ori: o data consumati din caldura pentru a evapora apa si apoi condensul. O metoda foarte economica de uscare a lemnelor este sa le stivuiti intr-un mic solar improvizat, unde vara puteti avea si 60 grd.

            Comentariu

            • skoompik
              Incepator
              • 26.iun.2011
              • 29

              #7
              Răspuns la: Condens la baza cosului de fum

              Buna seara,
              Intampin o problema cu centrala termica pe lemn. Si anume, vad ca a inceput sa se scurga f mult condens pe cos si ajunge in cam. tehnica, mai mult nu mai creste temperatura apei mai mult de 50grd. Centrala o avem de 1 luna si a mers bine pana acum, dar acum nu mai vrea sa urce deloc, nici n-am avut probleme cu condensul pana acum, o data cu racirea brusca a temperaturii de afara au aparut si problemele. Cosul este home-made, are 5m inaltime, partea de jos este izolata (2m), iar urmatorii 3 m nu sunt izolati (burlan negru emailat). Multumesc
              Cu stima.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15118

                #8
                Răspuns la: Condens la baza cosului de fum

                Cosul trebuie sa fie izolat in intregime altfel poate sa apara condens pe suprafata interioara. Condesul masiv poate ajunge in diverse zone si afecta atat cosul cat si centrala.

                Comentariu

                Procesare...