Centrala termica, zgomote ciudate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • codroot67
    Incepator
    • 06.iul.2008
    • 19

    Centrala termica, zgomote ciudate

    am de vreo 5 ani o centrala immergas, pina acum 2 luni a mers perfect dar de atunci cind folosesc apa calda se aude de parca fierbe in ea , clocoteste. am chemat meseriasi de firma au schimbat senzori de temperatura(sondele termince)dar tot asa,pe caldura nu mai sunt probleme dar in momentul in care folosesc apa calda indiferent la ce temperatura 40....75 de grade dupa 1 minut se aude clocotind in ea am verificat tot presiune in vas de expansiune ,scurgeri in centrala si in circuitul casnic totul pare ok .un sfat mi-ar prinde bine ca meseriasi astia spun ca nu are nimica degeaba leam axplicat ca inainte daca punea temperatura la 75 de grade nu se auzea nimica multumesc pt. sfaturi , anticipat
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Cred ca se impune o spalare chimica a centralei . Fenomenul descris este cel care are loc cind sint depuneri de calcar .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • codroot67
      Incepator
      • 06.iul.2008
      • 19

      #3
      Postat în original de Mircea G
      Cred ca se impune o spalare chimica a centralei . Fenomenul descris este cel care are loc cind sint depuneri de calcar .
      aceasta spalare chimica se poate executa si de mine sau este nevoie de meserias?.cu ce se poate face?

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de codroot67
        Postat în original de Mircea G
        Cred ca se impune o spalare chimica a centralei . Fenomenul descris este cel care are loc cind sint depuneri de calcar .
        aceasta spalare chimica se poate executa si de mine sau este nevoie de meserias?.cu ce se poate face?
        Indicat este sa apelati la o firma . Centrala trebuie desfacuta , trebuie folosita o pompa speciala , acid .....complicat .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • codroot67
          Incepator
          • 06.iul.2008
          • 19

          #5
          ok ,mersi foarte mult o sa caut o firma mai seriosa ca asta e .......

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            daca e Eolo Star,e bitermica si sensibila la depuneri de calcar....ma mir ca a rezistat 5 ani fara spalare chimica.

            Comentariu

            • codroot67
              Incepator
              • 06.iul.2008
              • 19

              #7
              Postat în original de crinaelena
              daca e Eolo Star,e bitermica si sensibila la depuneri de calcar....ma mir ca a rezistat 5 ani fara spalare chimica.
              da , dar norocul este ca in aceasta zona apa nu este calcaroasa sau e foarte putin calcaroasa

              Comentariu

              • marry
                Incepator
                • 03.oct.2015
                • 2

                #8
                Răspuns la: Centrala termica, probleme!

                de vreo 2 saptamani m-am mutat cu chirire intr-un apartament cu 2 camere in franta iar de 2 zile nu am apa calda orice as incerca din cartea tehnica, mentionez ca nu se aprinde nici flacara ca si cum ar incalzi apa nici nimic... iar despre proprietar, nu este de gasit... nu vorbesc franceza si engleza foarte putin desi sper ca este o problema care o pot remedia eu v-as ruga pe dumneavoastra sa ma ajutati...(centrala este viessman 100-w care din postarile de pe forum se pare ca e problematica o seara buna

                Comentariu

                Procesare...